MCITY: město duchů s auty bez řidiče

Projíždět městem Mcity může být zneklidňující zážitek. Na první pohled je toto michiganské město stejné jako každé jiné – najdete zde přechody, silniční značky, a dokonce i obchody. Ale přeci jen je zde jedna odlišnost, které si hned všimnete. Automobily zde jezdí bez řidiče.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Mcity je město duchů. Ulice jsou opuštěné, v kavárnách také nikdo není. Jediný pohyb vykazuje projíždějící automobil, místo řidiče je však prázdné. Vůz zastaví na červené, když se na semaforu objeví zelená, opět pokračuje.

Podobně by mohl vypadat běžný den v Mcity, ve falešném městě navrženém Michiganskou univerzitou jako testovací prostředí pro „samořídící“ auta. Opuštěné místo postavené v areálu univerzity, ve městě Ann Arbor, určené pro autonomní vozidla. Na tomto vyhrazeném dopravním systému se testují nejnovější technologie. Je tu téměř vše, od kruhových objezdů až po železniční přejezdy. Ve městě jsou dokonce i vybledlé dopravní cedule a dopravní značení překrytá graffiti. To vše k lepšímu napodobení skutečného města.

Město je zatím poměrně klidné, ale v budoucnu by v ulicích mělo jezdit až 2 000 aut. Pochopitelně zde nejsou žádní skuteční chodci, nicméně jeden obyvatel se po ulicích prochází. Jmenuje se Sebastian a je to robot. Jeho poslání je jednoduché. Testuje, zda vozidla dokáží zastavit. Chudák, jako beránek vedený na porážku.

Celý projekt je poměrně drahý, na jeho výstavu padlo 10 milionů dolarů.

Předtím, než budou autonomní vozidla jezdit v běžném provozu, je zapotřebí všechny technologie řádně otestovat. Nedávná studie ukázala, že 33% Američanů by do auta bez řidiče nevstoupilo.

Pro více informací můžete shlédnout následující video.

Foto: University of Michigan Mobility Transformation Center

 

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat
Češi slaví Vánoce tradičně, drží ale digitální půst

Moderní Vánoce: V Česku jsme tradiční, sociální sítě během Štědrého dne využíváme méně

K večeři kapr a bramborový salát jedině s vajíčkem a hráškem. Dárky nosí Ježíšek nejčastěji pod živý stromeček se špičkou. Používání technologií se během vánočních svátků snažíme omezovat. Uváděli to Češi všech věkových kategorií v nejnovějším průzkumu společnosti ESET.
Přečíst článek