mcity křižovatka

MCITY: město duchů s auty bez řidiče

Projíždět městem Mcity může být zneklidňující zážitek. Na první pohled je toto michiganské město stejné jako každé jiné – najdete zde přechody, silniční značky, a dokonce i obchody. Ale přeci jen je zde jedna odlišnost, které si hned všimnete. Automobily zde jezdí bez řidiče.
Total
0
Sdílení

Mcity je město duchů. Ulice jsou opuštěné, v kavárnách také nikdo není. Jediný pohyb vykazuje projíždějící automobil, místo řidiče je však prázdné. Vůz zastaví na červené, když se na semaforu objeví zelená, opět pokračuje.

Podobně by mohl vypadat běžný den v Mcity, ve falešném městě navrženém Michiganskou univerzitou jako testovací prostředí pro „samořídící“ auta. Opuštěné místo postavené v areálu univerzity, ve městě Ann Arbor, určené pro autonomní vozidla. Na tomto vyhrazeném dopravním systému se testují nejnovější technologie. Je tu téměř vše, od kruhových objezdů až po železniční přejezdy. Ve městě jsou dokonce i vybledlé dopravní cedule a dopravní značení překrytá graffiti. To vše k lepšímu napodobení skutečného města.

Město je zatím poměrně klidné, ale v budoucnu by v ulicích mělo jezdit až 2 000 aut. Pochopitelně zde nejsou žádní skuteční chodci, nicméně jeden obyvatel se po ulicích prochází. Jmenuje se Sebastian a je to robot. Jeho poslání je jednoduché. Testuje, zda vozidla dokáží zastavit. Chudák, jako beránek vedený na porážku.

Celý projekt je poměrně drahý, na jeho výstavu padlo 10 milionů dolarů.

Předtím, než budou autonomní vozidla jezdit v běžném provozu, je zapotřebí všechny technologie řádně otestovat. Nedávná studie ukázala, že 33% Američanů by do auta bez řidiče nevstoupilo.

Pro více informací můžete shlédnout následující video.

Foto: University of Michigan Mobility Transformation Center

 

Mohlo by vás zajímat

Bezpečnostní novinky v iOS 11

Pravděpodobně jste zaznamenali informaci, že Apple v září představil několik novinek, na které se mnozí uživatelé již delší dobu těšili. Kromě poměrně kontroverzního iPhone X se novinky týkají samozřejmě také operačního systému. V tomto článku se dozvíte, jak je na tom iOS 11 z pohledu bezpečnosti a ochrany soukromí.
Přečíst článek

Ověřování identity pomocí otisků prstů není bez rizika

Otisk prstu je vnímán jako dokonalý identifikátor, který není možné odcizit nebo napodobit. Není divu, že se čtečky otisků prstů staly v posledních letech standardní výbavou mobilních telefonů. Zřejmě jste se setkali s názorem, že takto zabezpečená zařízení nebo služby jsou v naprostém bezpečí. V tomto článku se dočtete, že to není až tak úplně pravda.
Přečíst článek