Microsoft opravil bezpečnostní chybu

Gigant z Redmondu objevil při vlastním bezpečnostním auditu chybu, která prakticky postihuje téměř všechny operační systémy Windows – 2003, 2008 a 20012 verze Windows Server, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, a Windows RT.
Martin Skýpala
Total
0
Sdílení

Chyba byla objevena v Microsoft Secure Channel, který se ve Windows stará o autentizaci identity uživatele a soukromou šifrovanou komunikaci. V praxi se pak primárně používá při HTTPS komunikaci na internetu. V zásadě jde o to, že by útočník, pokud by o zranitelnosti samozřejmě věděl, mohl vytvořit speciální packet, který by mu umožnil vzdáleně na počítači spustit kód. A že by nešlo o nic prospěšného pro počítač je jasné.

S velkou pravděpodobností se chyba vyskytuje i ve stále rozšířeném OS Windows XP. Jelikož však Microsoft už před nějakým časem ukončil podporu tohoto systému, opravného balíčku se již nedočká. Vytrvalí provozovatelé „ikspéček“ tak mají další důvod k úvaze nad přechodem na nějaký novější operační systém, protože Win XP budou čím dál děravější. V současné době však podle dostupných informací není znám žádný škodlivý kód, který by danou zranitelnost využíval.

Definitivní tečku tak za celou kauzou udělal opravný balíček, který byl vydán v úterý. Microsoft aktualizaci označil jako kritickou, proto ji na počítači instalujte co nejdříve.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat