Notebook s Windows 10

Microsoft představil biometrické přihlašování

Technologický gigant Microsoft umožní uživatelům bezpečnější biometrické přihlašování, a také přihlašování pomocí speciálního USB klíče.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Microsoft minulý týden oznámil nové možnosti přihlášení k uživatelským účtům. Společnost již dříve avizovala, že hesla jsou „nevyhovující, nebezpečná a drahá“. Nově mají uživatelé možnost přihlášení pomocí biometriky nebo hardwarového klíče.

„Tato kombinace snadného používání, bezpečnosti a široké podpory průmyslu značí postupnou přeměnu,“ stojí v oznámení společnosti. „Microsoft účet využívá více než 800 milionů lidí měsíčně pro vytváření, spojování a sdílení s aplikacemi Outlook, Office, OneDrive, Bing, Skype a Xbox Live odkudkoliv.“

Biometrické přihlašování pomocí Microsoft Windows Hello

Uživatelé mají možnost ověřit totožnost přes Windows Hello pomocí rozpoznání obličeje, iris nebo otisku prstu. Dále také pomocí mobilní aplikace Microsoft Authenticator dostupné pro Android a iOS.

Přihlašování k Microsoft účtu.
K přihlášení pomocí Windows Hello nepotřebujete heslo. Zdroj: blogs.windows.com.

Nové autorizační možnosti fungují zatím pouze v prohlížeči Microsoft Edge (verze 17723 a vyšší) a v nejnovější verzi Windows 10 (1809).

Přihlašování pomocí USB klíče

Další možnost přihlášení je již zmíněný hardwarový klíč, který je v souladu se standardem FIDO2. Speciální USB klíč se zabudovanou čtečkou otisků prstů je možné zakoupit za 20 až 60 dolarů (tedy přibližně 500 až 1 350 Kč).

USB klíč pro přihláčení
USB klíč pro přihlášení k Windows službám. Zdroj: microsoft.com

Mimochodem, klíče, které spoléhají na standard specifikace FIDO U2F zde nebudou fungovat. Tento standard používá například Google pro svůj Titan Security Key.

Po připojení klíče k počítači nebo notebooku musíte naskenovat svůj otisk prstu, nebo zadat PIN kód. V případě, že byste klíč ztratili, nebo vám ho někdo ukradl, k přihlášení k účtu bude stále potřeba druhý faktor.

Uvedené možnosti ověřování jsou z pohledu bezpečnosti krokem vpřed, ale neznamená to, že byste heslo už nepotřebovali. Ať už si vyberete jakoukoliv možnost přihlášení k Microsoft účtu, nejprve se budete muset přihlásit z prohlížeče Edge pomocí uživatelského jména a hesla.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat

Moderní Vánoce: V Česku jsme tradiční, sociální sítě během Štědrého dne využíváme méně

K večeři kapr a bramborový salát jedině s vajíčkem a hráškem. Dárky nosí Ježíšek nejčastěji pod živý stromeček se špičkou. Používání technologií se během vánočních svátků snažíme omezovat. Uváděli to Češi všech věkových kategorií v nejnovějším průzkumu společnosti ESET.
Přečíst článek