Miliardy korun z Evropské komise podpoří kybernetickou bezpečnost v EU

Víc než dvanáct miliard korun hodlá v následujících čtyřech letech investovat Evropská komise do podpory ochrany před kybernetickými útoky na veřejné instituce a soukromé firmy v členských zemích Evropské unie.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Celkem má jít o 450 milionů euro, k nimž přibude dalších 1,35 miliardy euro od Evropské organizace pro kybernetickou bezpečnost (ECSO) sdružující hlavní hráče na trhu. Projektu spolupráce veřejného a soukromého sektoru na ochraně před kyber útoky se mají účastnit i národní, regionální a místní orgány veřejné správy, výzkumná centra a akademické obce členských států Unie.

Ve všech průmyslových odvětvích došlo v roce 2015 k meziročnímu nárůstu kybernetických útoků o 38 procent

Komise žádá, aby projekt nabídl řešení kybernetické bezpečnosti pro různé obory včetně energetiky, zdravotnictví, dopravy a financí. Hackerské útoky způsobují čím dál větší škody na hospodářství členských zemí EU. Podle výzkumu, který citovala Evropská komise, nejméně 80 procent evropských společností čelilo v posledním roce alespoň jednomu takovému bezpečnostnímu incidentu. Na celém světě pak ve všech průmyslových odvětvích došlo v roce 2015 k meziročnímu nárůstu kybernetických útoků o 38 procent.

„Je to velká příležitost pro evropské poskytovatele kybernetické ochrany, jak soutěžit na rychle rostoucím globálním trhu,“ prohlásil Gunter Oettinger, evropský komisař pro digitální ekonomiku a společnost. „Vyzýváme členské země EU a všechny orgány zaměřené na kybernetickou bezpečnost, aby posílili vzájemnou spolupráci a výměnu informací, znalostí i zkušeností, abychom zvýšili odolnost Evropy proti kybernetickým útokům,“ dodal.

klávesa security a zámek

Přesto, že zatím nejsou známy podrobnosti o tom, jak by měl partnerský program fungovat, Evropská komise již naznačila, jak by mohla v budoucnu řešit problém s fragmentací evropského trhu s řešeními pro kybernetickou bezpečnost. Například se chystá přezkoumat možnost vzniku případných evropských rámců osvědčení pro ICT společnosti, které prodávají bezpečnostní produkty a služby v členských zemích EU, kde dnes musí procházet různými a odlišnými procesy vydávání osvědčení.

Evropská komise se rovněž bude podle Oettingera zabývat možnostmi, jak pomoci inovativním malým a středním podnikům, jejichž produkty vyplňují mezeru na trhu, usnadnit jim podnikání a přístup k financování svých investic. Podle Andruse Ansipa, viceprezidenta pro jednotný digitální trh, není možné bez „důvěry v bezpečnost“ dosáhnout evropské Strategie pro jednotný digitální trh, o niž Brusel tak vroucně usiluje.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat
Falešné faktury šíří v Česku malware

Neočekávaná faktura v e-mailu může obsahovat škodlivý kód

Podle poslední statistiky nejčastějších hrozeb pro operační systém Windows v Česku je s téměř pětinou všech detekcí největším rizikem stále spyware Agent Tesla. Nejčastější e-mailové přílohy, jejichž prostřednictvím se malware v říjnu šířil Českem, tentokrát odkazovaly na dokumenty k platbám, jako jsou faktury nebo potvrzení od přepravních společností.
Přečíst článek