Miliardy korun z Evropské komise podpoří kybernetickou bezpečnost v EU

Víc než dvanáct miliard korun hodlá v následujících čtyřech letech investovat Evropská komise do podpory ochrany před kybernetickými útoky na veřejné instituce a soukromé firmy v členských zemích Evropské unie.
Total
0
Sdílení

Celkem má jít o 450 milionů euro, k nimž přibude dalších 1,35 miliardy euro od Evropské organizace pro kybernetickou bezpečnost (ECSO) sdružující hlavní hráče na trhu. Projektu spolupráce veřejného a soukromého sektoru na ochraně před kyber útoky se mají účastnit i národní, regionální a místní orgány veřejné správy, výzkumná centra a akademické obce členských států Unie.

Ve všech průmyslových odvětvích došlo v roce 2015 k meziročnímu nárůstu kybernetických útoků o 38 procent

Komise žádá, aby projekt nabídl řešení kybernetické bezpečnosti pro různé obory včetně energetiky, zdravotnictví, dopravy a financí. Hackerské útoky způsobují čím dál větší škody na hospodářství členských zemí EU. Podle výzkumu, který citovala Evropská komise, nejméně 80 procent evropských společností čelilo v posledním roce alespoň jednomu takovému bezpečnostnímu incidentu. Na celém světě pak ve všech průmyslových odvětvích došlo v roce 2015 k meziročnímu nárůstu kybernetických útoků o 38 procent.

„Je to velká příležitost pro evropské poskytovatele kybernetické ochrany, jak soutěžit na rychle rostoucím globálním trhu,“ prohlásil Gunter Oettinger, evropský komisař pro digitální ekonomiku a společnost. „Vyzýváme členské země EU a všechny orgány zaměřené na kybernetickou bezpečnost, aby posílili vzájemnou spolupráci a výměnu informací, znalostí i zkušeností, abychom zvýšili odolnost Evropy proti kybernetickým útokům,“ dodal.

klávesa security a zámek

Přesto, že zatím nejsou známy podrobnosti o tom, jak by měl partnerský program fungovat, Evropská komise již naznačila, jak by mohla v budoucnu řešit problém s fragmentací evropského trhu s řešeními pro kybernetickou bezpečnost. Například se chystá přezkoumat možnost vzniku případných evropských rámců osvědčení pro ICT společnosti, které prodávají bezpečnostní produkty a služby v členských zemích EU, kde dnes musí procházet různými a odlišnými procesy vydávání osvědčení.

Evropská komise se rovněž bude podle Oettingera zabývat možnostmi, jak pomoci inovativním malým a středním podnikům, jejichž produkty vyplňují mezeru na trhu, usnadnit jim podnikání a přístup k financování svých investic. Podle Andruse Ansipa, viceprezidenta pro jednotný digitální trh, není možné bez „důvěry v bezpečnost“ dosáhnout evropské Strategie pro jednotný digitální trh, o niž Brusel tak vroucně usiluje.

Mohlo by vás zajímat

Jak přežít mistrovství světa ve fotbale bez úhony

Začíná mistrovství světa, do něhož se sice naše reprezentace neprobojovala, přesto se možná spousta fotbalových fanoušků zajímala o možnost přímého navštívení dějiště šampionátu. Vidět důležitý zápas, ve kterém změří síly hvězdné týmy Španělska, Německa a třeba Brazílie, je přeci zážitek na celý život.
Přečíst článek

Virové hrozby v červenci: Vedou nevyžádané reklamy

Uživatele v České republice během letních měsíců častěji obtěžují nevyžádané reklamy a falešné aktualizace softwaru, které jsou způsobeny tzv. adwarem. Během července nás na internetu nejčastěji obtěžoval škodlivý kód JS/Adware.Agent.AA, který stál za více než desetinou případů všech online hrozeb.
Přečíst článek