Miliony Android zařízení v ohrožení

Kritická zranitelnost ohrožovala miliony zařízení, které využívají operační systém Android.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Není to tak dávno, kdy jsme řešili chybu v operačním systému iOS. Uvedená chyba umožnila restartovat iOS zařízení díky speciálně vytvořené SMS zprávě. Apple naštěstí vydal opravu poměrně brzy.

Teď se na několika serverech objevila zpráva, v níž se mluví o kritické zranitelnosti zařízení s OS Android. Podle všeho jde o možnost zneužití exploitu pomocí speciální multimediální zprávy (MMS). Uvedená chyba byla objevena v komponentě Stagefright, která je odpovědná za zpracování, přehrávání a vytváření multimediálních souborů. Asi nejhrozivější na celém exploitu je, že útočníkům stačí znát pouze telefonní číslo. Nic víc k útoku není potřeba. Bohužel se ale v případě MMS nejedná o jediný infekční vektor. K zneužití bezpečnostní chyby může dojít i během kopírování multimediálních souborů.

Na serveru PCWorld mluví o scénáři, který je pro mnoho uživatelů už možná trochu strašidelný. Zpráva MMS by totiž mohla přijít v noci, kdy uživatel spí, mohla by zneužít uvedenou chybu, a pak se v klidu smazat. To už zní trochu divně, i když vyloučené to není.

Chyba byla již opravena, přesto lze předpokládat, že existují miliony zařízení, na kterých lze tuto bezpečnostní chybu zneužít. Problémem jsou totiž pomalé aktualizace u výrobců mobilních zařízení. U některých výrobců totiž trvá někdy až příliš dlouho, než vydají potřebnou bezpečnostní záplatu. K tomu se váže dopad této chyby. Na každém zařízení různých výrobců se totiž komponenta Stagefright pouští s jinou úrovní oprávnění. Na některých zařízeních tak mohou útočníci získat přístup k mikrofonu, fotoaparátu a externímu úložišti dat, ale nebudou moct instalovat aplikace, nebo přistupovat k internímu úložišti.

Chyba navíc postihuje zařízení s Androidem 2.2 a novější. Takových zařízení jsou opravdu miliony.

Zdroj obrázku: PCWorld

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat

Neočekávaná faktura v e-mailu může obsahovat škodlivý kód

Podle poslední statistiky nejčastějších hrozeb pro operační systém Windows v Česku je s téměř pětinou všech detekcí největším rizikem stále spyware Agent Tesla. Nejčastější e-mailové přílohy, jejichž prostřednictvím se malware v říjnu šířil Českem, tentokrát odkazovaly na dokumenty k platbám, jako jsou faktury nebo potvrzení od přepravních společností.
Přečíst článek
české uživatele ohrožuje malware, který krade hesla z internetových prohlížečů

Ukládáte hesla do prohlížečů? Útočníci k jejich odcizení stále častěji využívají malware Fareit

Password stealer Fareit, který dokáže odcizit uživatelská hesla, se v červenci šířil přes nové verze škodlivých e-mailových příloh. V pravidelném měsíčním přehledu kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v Česku se objevil mezi třemi nejčastějšími riziky.
Přečíst článek