Mobilní telefony nejvíce ohrožuje nevyžádaná reklama

Vidíte v telefonu podezřele hodně reklamy? Možná jste se stali obětí jedné z nejčastějších hrozeb.
Total
10
Sdílení

V březnu se v Česku, stejně jako v minulých měsících, jednalo především o malware zobrazující reklamu, neboli adware.

Na první příčce se umístil Agent.BPO, který byl v únorů až na čtvrtém místě. Tento malware se dokáže před uživatelem skrýt jako komponenta uživatelského rozhraní. Agent.BPO dokáže ovládat aplikace pro prohlížení internetu, modifikovat URL adresy, instalovat další malware. V Česku ale především zobrazuje reklamu.

 Reklama nepředstavuje přímou hrozbu, ale omezuje komfort při používání infikovaného zařízení.

Pokud se vám v zařízení zobrazuje hodně reklamy, doporučujeme nainstalovat důvěryhodný bezpečnostní software určený pro mobilní zařízení a spustit detekci.

Reklamy zobrazuje i druhá nejčastější hrozba – Hiddad.VH. Všechny typy malwaru Hiddad jsou celosvětově nejrozšířenějším rizikem pro mobilní zařízení s operačním systémem Android. V České republice stojí přibližně za pětinou všech detekcí.

Hiddad.VH zobrazuje reklamu skrytým způsobem. Běžný uživatel tak obtížně zastaví její zobrazování.

Na třetí příčce se v březnu umístil backdoor Triada. Jeho hlavní funkcionalitou je šíření reklamy a spamu. Nejnovější verze ovšem dokáží také modifikovat SMS zprávy. Ty lze zneužít pro obejití ochrany online bankovnictví.

Většinu malware si uživatel stáhne nevědomky spolu s aplikací, která působí legitimním dojmem, často z neoficiálního obchodu. Doporučujeme proto aplikace stahovat výhradně z oficiálního obchodu Google Play a používat renomovaný bezpečnostní software, který potenciální riziko včas odhalí.

Nejčastější kybernetické hrozby pro platformu Android v České republice za březen 2020

Mohlo by vás zajímat

Jak přežít mistrovství světa ve fotbale bez úhony

Začíná mistrovství světa, do něhož se sice naše reprezentace neprobojovala, přesto se možná spousta fotbalových fanoušků zajímala o možnost přímého navštívení dějiště šampionátu. Vidět důležitý zápas, ve kterém změří síly hvězdné týmy Španělska, Německa a třeba Brazílie, je přeci zážitek na celý život.
Přečíst článek