spyware je jednou z největších kybernetických hrozeb v Česku, zaměřuje se na uživatelská hesla

Na uživatelská hesla opět útočí spyware

Březnová statistika detekcí pro zařízení s operačním systémem Windows opět potvrdila převahu spywaru v Česku. Nadále tak platí varování před útočnými e-mailovými kampaněmi.
Lucie Mudráková
Total
0
Sdílení

Počet detekcí škodlivých kódů pro zařízení s operačním systémem Windows v Česku se ani v březnu výrazně nezměnil. Dlouhodobě přítomné škodlivé kódy, které se zaměřují na hesla českých uživatelů, tak zůstaly stabilní i v první čtvrtině roku 2022.

Spyware Agent Tesla se i v březnu objevil ve zhruba třetině všech případů. Bezpečnostní experti zaznamenali útočné e-mailové kampaně především ve druhé polovině měsíce, konkrétně 17., 18. a 22. března. Nebezpečná e-mailová příloha, přes kterou se spyware v březnu šířil, se tentokrát jmenovala 110500_AS003_2022_5240041771_1.exe.

V předchozích měsících se nebezpečné přílohy objevovaly s názvy jako účtenka, faktura, nebo objednávka. V březnu se české názvy objevovaly ale spíše ojediněle. Nejedná se o nijak nezvyklou situaci. Útočníci pravděpodobně jen zkoušejí různé strategie.

Spyware je druh škodlivého kódu, který se zaměřuje na uživatelská hesla uložená v internetových prohlížečích. Uniklá hesla pak často končí na černém trhu a mohou být zneužita k celé řadě dalších útoků.

Naléhavé a neznámé e-maily radši dvakrát prověřte

Dalšími z nejčastěji objevených škodlivých kódů byly v březnu také spyware Formbook a password stealer Fareit s téměř srovnatelným počtem detekcí.

Spyware Formbook útočil v první polovině měsíce, a to 11. března. Password stealer Fareit poté útočil 7. března. V jeho případě útočníci aktivně využili češtinu, škodlivá e-mailová příloha se jmenovala Objednávek (P.O_R6790074)_INTERCOM_Bohemia.exe.

Bezpečnostní experti nadále radí, abychom nespouštěli a neotvírali soubory, které obdržíme e-mailem od neznámého odesílatele. Pokud se odesílatel jeví jako zástupce nějakého úřadu či instituce, například banky nebo poskytovatele energií, e‑maily je lepší si potvrdit přímo na oficiální zákaznické lince.

Malware se ve velkém stále šíří přes e-mail

Ačkoli obliba komunikace na sociálních sítích či přes komunikační aplikace roste, e-mail stále zůstává jedním z hlavních nástrojů komunikace jak v osobním, tak v pracovním životě. Na pozoru bychom se tak měli mít i v práci. Nebezpečné přílohy můžeme totiž najít i ve svých pracovních e-mailových schránkách.

V případě e-mailových útoků je také důležité všímat si všech podezřelých a nestandardních ukazatelů, jako je například e-mailová adresa odesílatele nebo celkové znění zprávy. Phishingové kampaně se vyznačují velkou naléhavostí a znění zprávy nás má vystresovat. Útočníky často prozradí také špatná úroveň češtiny. To jsme mohli vidět i v případě přílohy, přes kterou se v březnu šířil již zmíněný malware Fareit.

Útočníky často prozradí také špatná úroveň češtiny. To jsme mohli vidět i v případě přílohy Objednávek(P.O_R6790074)_INTERCOM_Bohemia.exe.

Zařízení před útoky zabezpečí také kvalitní antivirový program, který dokáže na kybernetické hrozby v e-mailu včas upozornit.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice za březen 2022:

  1. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (27,81 %)
  2. Win32/Formbook trojan (14,88 %)
  3. Win32/PSW.Fareit trojan (13,39 %)
  4. Win32/Rescoms trojan (3,29 %)
  5. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (3,06 %)
  6. DOC/Agent.HY trojan (2,02 %)
  7. Win32/Agent.TJS trojan (1,43 %)
  8. Java/Spy.Agent.R trojan (1,38 %)
  9. MSIL/NanoCore trojan (0,71 %)
  10. MSIL/Spy.Agent.DFY trojan (0,63 %)

Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat