Nakupování budoucnosti: zapomeňte na bezkontaktní platby

Způsob placení se v posledních letech mění. Účtenky, platby v hotovosti i kartou nahrazují čím dál častěji online nákupy, mobilní platby či bezkontaktní karty. Díky tomu jsou platební transakce rychlejší a jednodušší. Nová technologie přináší nové možnosti.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Co nás tedy ještě čeká? Není žádné překvapení, že platby pomocí chytrých telefonů budou pravděpodobně i nadále narůstat. Zde je několik trendů, které by nás mohli v příštích letech potkat.

Biometrika

Otisky prstů se už nyní používají pro mobilní platby v obchodech s aplikacemi, proč by nemohly být také v kamenných obchodech? Biometrické platby jsou ve skutečnosti blíže, než si myslíte – minulý rok byly ve spolupráci s Mastercard a technologickou společností Zwipe testovány v Norsku.

iphone 5s homebutton

Jejich řešením je stále jen karta, která je spojena s otiskem prstu. Otisky je obtížnější odcizit, ale nejsou dokonalé, stále bude potřeba karta a PIN kód jako záloha.

Biometrika se pravděpodobně nezastaví jen u otisků prstů – banky v Británii a Kanadě testovaly tlukot srdce jako způsob identifikace, budoucnost nás tedy zřejmě ještě překvapí.

Gesta

V roce 2013 zkoušela společnost 22Squared zařízení s názvem „Secret Handshake“. Toto zařízení umožňuje platit pomocí specifického gesta, které si může každý zákazník zvolit libovolně.

Je nepravděpodobné, že by pouhé gesto bylo zcela důvěryhodné, spíše bude jen jako součást dvoufaktorového ověření.

Hodinky, náramky, prsteny

muž mající smart watch

Chytrých doplňků je na trhu celá řada, například hodinky od společnosti Apple jsou spárovány s platební bránou Apple Pay. PayPal má aplikaci, která je dokonce kompatibilní téměř se všemi hodinkami.

Platby ale nejsou určené jen pro chytré hodinky. Disney představil náramek pro platby v parcích či hotelech, nese název „MagicBand“.

Internet věcí

internet věci

Domácnosti se postupně stávají sítí, která propojuje spotřebiče a jiná zařízení. Je tedy jen otázkou času, než se platby vyskytnou i v této oblasti.

Tento proces už začal, Amazon letos představil tlačítka Dash, která jednoduše přilepíte na požadované místo a pomocí jednoho stisku objednáte konkrétní produkt. Toto tlačítko je ideální k nákupu věcí, které se objednávají nepravidelně, například prací prášek.

Stejná technologie je také použita u chytrých chladniček, kávovarů a jiných spotřebičů.

Jaký máte názor na podobné platby? Máte rádi inovace a pohodlnější nakupování rádi uvítáte, nebo se naopak obáváte nových technologií? Napište nám do komentářů.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat
Češi slaví Vánoce tradičně, drží ale digitální půst

Moderní Vánoce: V Česku jsme tradiční, sociální sítě během Štědrého dne využíváme méně

K večeři kapr a bramborový salát jedině s vajíčkem a hráškem. Dárky nosí Ježíšek nejčastěji pod živý stromeček se špičkou. Používání technologií se během vánočních svátků snažíme omezovat. Uváděli to Češi všech věkových kategorií v nejnovějším průzkumu společnosti ESET.
Přečíst článek