telefon v ruce

Nakupování budoucnosti: zapomeňte na bezkontaktní platby

Způsob placení se v posledních letech mění. Účtenky, platby v hotovosti i kartou nahrazují čím dál častěji online nákupy, mobilní platby či bezkontaktní karty. Díky tomu jsou platební transakce rychlejší a jednodušší. Nová technologie přináší nové možnosti.
Total
0
Sdílení

Co nás tedy ještě čeká? Není žádné překvapení, že platby pomocí chytrých telefonů budou pravděpodobně i nadále narůstat. Zde je několik trendů, které by nás mohli v příštích letech potkat.

Biometrika

Otisky prstů se už nyní používají pro mobilní platby v obchodech s aplikacemi, proč by nemohly být také v kamenných obchodech? Biometrické platby jsou ve skutečnosti blíže, než si myslíte – minulý rok byly ve spolupráci s Mastercard a technologickou společností Zwipe testovány v Norsku.

iphone 5s homebutton

Jejich řešením je stále jen karta, která je spojena s otiskem prstu. Otisky je obtížnější odcizit, ale nejsou dokonalé, stále bude potřeba karta a PIN kód jako záloha.

Biometrika se pravděpodobně nezastaví jen u otisků prstů – banky v Británii a Kanadě testovaly tlukot srdce jako způsob identifikace, budoucnost nás tedy zřejmě ještě překvapí.

Gesta

V roce 2013 zkoušela společnost 22Squared zařízení s názvem „Secret Handshake“. Toto zařízení umožňuje platit pomocí specifického gesta, které si může každý zákazník zvolit libovolně.

Je nepravděpodobné, že by pouhé gesto bylo zcela důvěryhodné, spíše bude jen jako součást dvoufaktorového ověření.

Hodinky, náramky, prsteny

muž mající smart watch

Chytrých doplňků je na trhu celá řada, například hodinky od společnosti Apple jsou spárovány s platební bránou Apple Pay. PayPal má aplikaci, která je dokonce kompatibilní téměř se všemi hodinkami.

Platby ale nejsou určené jen pro chytré hodinky. Disney představil náramek pro platby v parcích či hotelech, nese název „MagicBand“.

Internet věcí

internet věci

Domácnosti se postupně stávají sítí, která propojuje spotřebiče a jiná zařízení. Je tedy jen otázkou času, než se platby vyskytnou i v této oblasti.

Tento proces už začal, Amazon letos představil tlačítka Dash, která jednoduše přilepíte na požadované místo a pomocí jednoho stisku objednáte konkrétní produkt. Toto tlačítko je ideální k nákupu věcí, které se objednávají nepravidelně, například prací prášek.

Stejná technologie je také použita u chytrých chladniček, kávovarů a jiných spotřebičů.

Jaký máte názor na podobné platby? Máte rádi inovace a pohodlnější nakupování rádi uvítáte, nebo se naopak obáváte nových technologií? Napište nám do komentářů.

Mohlo by vás zajímat

Šest z deseti firem využívá cloud a internet věcí bez zabezpečení citlivých dat

Na bezpečnost firemních dat myslí stále jen malá část společností. Ačkoli 93 procent podniků používá citlivá data v pokročilých technologiích, jako jsou cloudy, softwarově definované služby nebo internet věcí, 63 procent firem v těchto situacích vůbec neřeší jejich zabezpečení.
Přečíst článek

Google Chrome už nebude upozorňovat na zabezpečené weby, zelený zámeček z prohlížeče zmizí

Před třemi lety začal Google upřednostňovat ve vyhledávání zabezpečené webové stránky pomocí šifrovaného připojení HTTPS. Dnes už je HTTPS standardem, na který není třeba upozorňovat. Od října začne Google Chrome naopak poukazovat na stránky, které šifrované připojení nepoužívají.
Přečíst článek

Bezpečnostní novinky v iOS 11

Pravděpodobně jste zaznamenali informaci, že Apple v září představil několik novinek, na které se mnozí uživatelé již delší dobu těšili. Kromě poměrně kontroverzního iPhone X se novinky týkají samozřejmě také operačního systému. V tomto článku se dozvíte, jak je na tom iOS 11 z pohledu bezpečnosti a ochrany soukromí.
Přečíst článek