„Natočil jsem vás, zaplaťte!“ Na Čechy míří vlna vyděračských mailů

Mnoho majitelů e-mailových schránek obdrželo tento týden zprávu vyděračů, ve které požadují vysoké výkupné, vyhrožují zveřejněním intimního videa. Jedná se ale o podvod.
Total
8
Sdílení

Přišel vám e-mail začínající slovy: „Neznáte mě a možná se divíte, proč jste obdrželi tento e-mail, že? Jsem někdo, kdo Vám před pár měsíci napadl Vaše zařízení. Tento e-mail Vám zasílám z napadeného účtu.“? Pak na vás jako na řadu dalších českých uživatelů cílí nová vlna vyděračských e-mailů. Na e-mail nereagujete, útočníci se z vás pouze pokoušejí vymámit peníze.

S podobnými e-maily se v ESET setkáváme dlouhodobě a snažíme se proti nim uživatele chránit. Za tu dobu jsme zaznamenali značný pokrok v jejich kvalitě. Ty aktuální jsou například o poznání propracovanější a působí tak důvěryhodnějším dojmem.

Útočníci se snaží získat důvěru i dobrou češtinou

Zpráva je napsána správnou češtinou a používá i řadu technických termínů, to vše v očích laiků dodává zprávě kredit. Zajímavé je i použití QR kódu pro bitcoinovou platbu, to zatím pravidlem nebývá.

Náhled vyděračského e-mailu.
Na Čechy míří vlna vyděračských mailů. Zdroj: ESET.

Útočníci podobné zprávy rozešlou na masu uživatelů, s největší pravděpodobností nemají ani přístup do vašeho počítače ani žádné video, kterým se své oběti pokoušejí vydírat.

V žádném případě nepodlehněte panice. Jedná se o spam.

Je patrné, že podobné útoky útočníkům vydělávají. Dávají si tak záležet na formě sdělení. Pro srovnání takto vypadala zpráva z poloviny minulého roku: text je psán velmi krkolomnou češtinou a vyžaduje sumu v cizí měně. A také zdražili: V rámci této kampaně požadovali 250 dolarů, což odpovídá zhruba 6 000 Kč.

Další příklad spamu z minulého roku. Zdroj: ESET.

Oběti si vyděrači vybírají náhodně

Vyděračské e-maily se snaží zasáhnout co největší masu potenciálních obětí. Zpravidla se vždy najde někdo, kdo výhružce uvěří a peníze útočníkům odešle.

V souvislosti s podvodným e-mailem, který se aktuálně šíří Českem, jsme připravili 5 základních kroků, jak se v podobných situacích zachovat.

Uverejnil používateľ ESET Štvrtok 4. apríla 2019

Během dnešní vlny jsme na technické podpoře zaznamenali větší množství dotazů majitelů schránek na Seznam.cz. To ale neznamená, že e-mail nemohou dostat majitelé schránek jinde. Pokud vám podobná zpráva dorazila, označte ji jako spam a nereagujte na ni.

Mohlo by vás zajímat

Jak přežít mistrovství světa ve fotbale bez úhony

Začíná mistrovství světa, do něhož se sice naše reprezentace neprobojovala, přesto se možná spousta fotbalových fanoušků zajímala o možnost přímého navštívení dějiště šampionátu. Vidět důležitý zápas, ve kterém změří síly hvězdné týmy Španělska, Německa a třeba Brazílie, je přeci zážitek na celý život.
Přečíst článek