mikropočítač na minci

Nejmenší počítač na světě

Pokud jste si mysleli, že jsou chytré telefony a tablety malé, pak si počkejte, až uvidíte nejmenší počítač na světě. Michigan Micro Mote, známý také jako M^3 zvedá pomyslnou laťku – je srovnatelný se zrnkem rýže.
Total
0
Sdílení

Po více než deseti letech vývoje byl vyvinut počítač M^3 o velikosti 1 čtverečního milimetru. Nejmenší autonomní počítač na světě by mohl mít vliv na řadu různých průmyslových odvětví a hrát důležitou roli v rozvoji internetu věcí.

“Mám-li být přesný, počítačový systém musí mít datový vstup, schopnost zpracovávat data – to znamená zpracovávat je a také ukládat, rozhodovat o tom, co dělat dál a nakonec datový výstup,” řekl David Blaauw, jeden z členů fakulty, který pracoval na M^3.

Co přesně to dělá?

Miniaturní velikost počítače mu dává prostor se prosadit tam, kde jiné počítače nemohou – M^3 by například mohl být aplikován do těla a měřit teplotu, krevní tlak, nebo by mohl být používán v ropných vrtech pro detekci zbývajících zdrojů pro extrakci. A co víc, mohl by být docela snadno připojen k vašim klíčům, peněžence, nebo k jakýmkoli cennostem.

Na tomto konceptu je asi nejzajímavější to, že jeho malé rozměry usnadňují napájení, takže nejsou potřeba velké baterie, které známe například z chytrých telefonů. M^3 lze naprogramovat a nabíjet pomocí světla – pomocí paprsku vysokofrekvenční „blesku“ na počítač. Počítač pak data zpracuje a odešle je zpět pomocí běžných rádiových frekvencí.

M^3 je připraven pro výrobu, ale to nezastavilo výzkumné pracovníky, kteří se snaží vytvořit ještě menší počítač. Zaměstnanci fakulty Michiganské univerzity dokonce hovoří o vytvoření “chytrého prachu”.

Mohlo by vás zajímat

Google Chrome už nebude upozorňovat na zabezpečené weby, zelený zámeček z prohlížeče zmizí

Před třemi lety začal Google upřednostňovat ve vyhledávání zabezpečené webové stránky pomocí šifrovaného připojení HTTPS. Dnes už je HTTPS standardem, na který není třeba upozorňovat. Od října začne Google Chrome naopak poukazovat na stránky, které šifrované připojení nepoužívají.
Přečíst článek