mikropočítač na minci

Nejmenší počítač na světě

Pokud jste si mysleli, že jsou chytré telefony a tablety malé, pak si počkejte, až uvidíte nejmenší počítač na světě. Michigan Micro Mote, známý také jako M^3 zvedá pomyslnou laťku – je srovnatelný se zrnkem rýže.
Total
0
Sdílení

Po více než deseti letech vývoje byl vyvinut počítač M^3 o velikosti 1 čtverečního milimetru. Nejmenší autonomní počítač na světě by mohl mít vliv na řadu různých průmyslových odvětví a hrát důležitou roli v rozvoji internetu věcí.

“Mám-li být přesný, počítačový systém musí mít datový vstup, schopnost zpracovávat data – to znamená zpracovávat je a také ukládat, rozhodovat o tom, co dělat dál a nakonec datový výstup,” řekl David Blaauw, jeden z členů fakulty, který pracoval na M^3.

Co přesně to dělá?

Miniaturní velikost počítače mu dává prostor se prosadit tam, kde jiné počítače nemohou – M^3 by například mohl být aplikován do těla a měřit teplotu, krevní tlak, nebo by mohl být používán v ropných vrtech pro detekci zbývajících zdrojů pro extrakci. A co víc, mohl by být docela snadno připojen k vašim klíčům, peněžence, nebo k jakýmkoli cennostem.

Na tomto konceptu je asi nejzajímavější to, že jeho malé rozměry usnadňují napájení, takže nejsou potřeba velké baterie, které známe například z chytrých telefonů. M^3 lze naprogramovat a nabíjet pomocí světla – pomocí paprsku vysokofrekvenční „blesku“ na počítač. Počítač pak data zpracuje a odešle je zpět pomocí běžných rádiových frekvencí.

M^3 je připraven pro výrobu, ale to nezastavilo výzkumné pracovníky, kteří se snaží vytvořit ještě menší počítač. Zaměstnanci fakulty Michiganské univerzity dokonce hovoří o vytvoření “chytrého prachu”.

Mohlo by vás zajímat

Bezpečnostní novinky v iOS 11

Pravděpodobně jste zaznamenali informaci, že Apple v září představil několik novinek, na které se mnozí uživatelé již delší dobu těšili. Kromě poměrně kontroverzního iPhone X se novinky týkají samozřejmě také operačního systému. V tomto článku se dozvíte, jak je na tom iOS 11 z pohledu bezpečnosti a ochrany soukromí.
Přečíst článek