Soudce

Německé sociální síti Knuddels hrozí pokuta 20 000 euro za únik citlivých dat

Německá komunikační platforma čelí pokutě za únik soukromých dat 330 000 uživatelů. Jde o první sankci v zemi za nedodržení podmínek GDPR, obecného nařízení o ochraně osobních údajů.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Německá platforma Knuddels.de čelí pokutě 20 000 euro (více než půl milionu korun). Podle prohlášení regionálního úřadu pro ochranu údajů a svobody informací (LfDI Baden-Württemberg) unikly osobní data 330 000 uživatelů. Mezi uniklými informacemi byla uživatelská hesla a e-mailové adresy.

Chatovací (flirtovací) stránka, která je jednou z největších komunikačních platforem v zemi, upozornila úřad v září poté, co zjistila, že uniklo 1,87 milionů kombinací uživatelských jmen/hesel a více než 800 000 e-mailových adres. Tato data byla následně vystavena na servery Mega.nz a Pastebin.com.

Stránka poté potvrdila, že 330 000 e-mailových adres patřilo unikátním uživatelům. V některých případech se v červencovém úniku dat objevila také křestní jména nebo trvalá bydliště uživatelů. Uniklá hesla byla uložena v čitelném textu, bez šifrování, což byl také důvod pro udělení pokuty.

Sociální síť Knuddels.
Komunikační platforma Knuddels. Zdroj: knuddels.de.

„Uložením hesel v prostém textu společnost vědomě porušila svou povinnost zajistit bezpečnost dat při zpracovávání osobních údajů v souladu s čl. 32 odst. 1 písm. a) GDPR,” uvádí prohlášení úřadu pro ochranu údajů. Toto ustanovení týkající se obecného nařízení o ochraně osobních údajů Evropské unie zahrnuje „pseudonymizace a šifrování osobních údajů“.

Během několika posledních týdnů provedla společnost rozsáhlá bezpečnostní opatření ke zlepšení zabezpečení IT architektury. Ve spolupráci s LfDI bude zavádět dodatečná opatření k dalšímu rozvoji zabezpečení dat.

„Knuddels je nyní bezpečnější než kdy dříve,“ sdělil pro Spiegel Holger Kujath, jednatel platformy. Knuddels.de funguje od roku 1999 a uvádí, že má více než dva miliony uživatelů.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat