letadlo

Neodletěli. A nebylo to kvůli počasí

Mnoho cestujících v minulosti neodletělo do cílové destinace kvůli nepřízni počasí či technické závadě na letadle. Proč bylo v neděli zrušeno deset letů z Varšavy?
Total
0
Sdílení

Jak se přesvědčilo 1400 cestujících Polských aerolinek LOT, příčinami zpožděných letů nemusí být obvyklé problémy jako počasí nebo technická závada na letadle. Z letiště ve Varšavě v neděli neodstartovalo deset letadel kvůli výpadku pozemních systémů letiště způsobeným kybernetickým útokem, a mnoho dalších letů bylo zpožděno.

Letecká společnost LOT celou situaci komentovala tím, že systémy letadel ohroženy nebyly, a žádné letadlo ve vzduchu tak nebylo v nebezpečí. Zatím nevíme, jakým způsobem k útoku došlo. Je pouze známo, že na letišti nebylo možné několik hodin vytvářet letové plány pro odbavovaná letadla.

Rozhodně se nejednalo o první cílený útok na letecké společnosti a letiště, je však jedním z mála útoků, které měly reálný dopad na letecký provoz.

Na serveru PCWorld dále zmiňují jako příklad Operaci Cleaver. Během této kampaně byly vedeny útoky na padesát společností (mezi nimi letecké společnosti a některá letiště) ze šestnácti zemí (například USA, Severní Korea, Saudská Arábie a Pákistán). Útočnici se dostali k údajům z Active Directory, routerům a switchům Cisco, a k informacím o celé síťové infrastruktuře.

I když nedošlo k přímému ohrožení cestujících a systémů letadel, rozhodně se nejednalo o příjemnou dobu trávenou v letadle nebo v letištní hale. Neznám velikost letiště ve Varšavě, ale 10 zrušených letů není tak velké číslo – výpadek tedy nemohl být tak dlouhý. Jen pro srovnání – svého času odlétalo z letiště Heathrow v Londýně cca 100 letadel za hodinu.

Mohlo by vás zajímat

Jak přežít mistrovství světa ve fotbale bez úhony

Začíná mistrovství světa, do něhož se sice naše reprezentace neprobojovala, přesto se možná spousta fotbalových fanoušků zajímala o možnost přímého navštívení dějiště šampionátu. Vidět důležitý zápas, ve kterém změří síly hvězdné týmy Španělska, Německa a třeba Brazílie, je přeci zážitek na celý život.
Přečíst článek

FBI vyzývá oběti vyděračského ransomware, aby se jí hlásily. Poškozených přibývá

Americká federální vyšetřovací služba FBI veřejně vyzvala všechny uživatele internetu, jejichž počítače byly napadeny vyděračským škodlivým kódem ransomware, aby se jí hlásili a sdělili, zda zaplatili požadované výkupné. Množí se totiž případy, kdy lidé zasažení ransomware splnili podmínky útočníků, zaplatili požadovanou částku, ale jejich počítač nebyl odšifrován. Útočníci po nich naopak žádali další peníze.
Přečíst článek