Nevěříte na malware? – Pokračování z mobilmania.cz

I když povědomí mezi veřejností pomalu roste, stále se setkáváme s názorem, že antivirová aplikace pro mobilní zařízení s Androidem je zcela zbytečná. Názorným příkladem, jak může vypadat zavirovaný telefon s operačním systémem Android, přinesl server mobilmania.cz.
Martin Skýpala
Total
0
Sdílení

Telefon Prestigio Multiphone 5300 Duo s operačním systémem Android (ve verzi 4.4.2) byl plně pod „nadvládou“ malware, který se nedařilo odstranit standardním způsobem. Nepomohlo ani restartování do továrního nastavení. Proto o pomoc požádali experty společnosti ESET.

Ti telefon analyzovali a nalezli okolo 17 různých druhů malware a potenciálně nebezpečných či nechtěných aplikací. Kromě zobrazování reklamy, což je pro útočníky primární zdroj peněz, některé vzorky používaly i nástroje pro root zařízení. Proto jej nešlo odstranit ani pomocí restartu do továrního nastavení. Následně telefon vyčistili od veškeré havěti a připravili k běžnému použití.

Všechny tabulky níže dokazují, že škodlivý kód na Android existuje a není ho málo. Proto instalace některého z antivirových programů dává smysl. Samozřejmě čísla jsou s počtem malwarem na klasických počítačích nesrovnatelná (zatím), ale trend je zřejmý. Malwaru na Android bude přibývat.

Jak se bránit?

  • Pravidelně aktualizujte zařízení
  • Zálohujte data
  • Neinstalujte aplikace z neznámých zdrojů
  • Nepřipojujte se na neznámé Wi-Fi sítě
  • Používejte antivirový program

Kompletní seznam nalezeného malware na zařízení následuje.

tabulka

tabulka

tabulka

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat
Falešné faktury šíří v Česku malware

Neočekávaná faktura v e-mailu může obsahovat škodlivý kód

Podle poslední statistiky nejčastějších hrozeb pro operační systém Windows v Česku je s téměř pětinou všech detekcí největším rizikem stále spyware Agent Tesla. Nejčastější e-mailové přílohy, jejichž prostřednictvím se malware v říjnu šířil Českem, tentokrát odkazovaly na dokumenty k platbám, jako jsou faktury nebo potvrzení od přepravních společností.
Přečíst článek