Nevěříte na malware? – Pokračování z mobilmania.cz

I když povědomí mezi veřejností pomalu roste, stále se setkáváme s názorem, že antivirová aplikace pro mobilní zařízení s Androidem je zcela zbytečná. Názorným příkladem, jak může vypadat zavirovaný telefon s operačním systémem Android, přinesl server mobilmania.cz.
Total
0
Sdílení

Telefon Prestigio Multiphone 5300 Duo s operačním systémem Android (ve verzi 4.4.2) byl plně pod „nadvládou“ malware, který se nedařilo odstranit standardním způsobem. Nepomohlo ani restartování do továrního nastavení. Proto o pomoc požádali experty společnosti ESET.

Ti telefon analyzovali a nalezli okolo 17 různých druhů malware a potenciálně nebezpečných či nechtěných aplikací. Kromě zobrazování reklamy, což je pro útočníky primární zdroj peněz, některé vzorky používaly i nástroje pro root zařízení. Proto jej nešlo odstranit ani pomocí restartu do továrního nastavení. Následně telefon vyčistili od veškeré havěti a připravili k běžnému použití.

Všechny tabulky níže dokazují, že škodlivý kód na Android existuje a není ho málo. Proto instalace některého z antivirových programů dává smysl. Samozřejmě čísla jsou s počtem malwarem na klasických počítačích nesrovnatelná (zatím), ale trend je zřejmý. Malwaru na Android bude přibývat.

Jak se bránit?

  • Pravidelně aktualizujte zařízení
  • Zálohujte data
  • Neinstalujte aplikace z neznámých zdrojů
  • Nepřipojujte se na neznámé Wi-Fi sítě
  • Používejte antivirový program

Kompletní seznam nalezeného malware na zařízení následuje.

tabulka

tabulka

tabulka

Mohlo by vás zajímat

FBI vyzývá oběti vyděračského ransomware, aby se jí hlásily. Poškozených přibývá

Americká federální vyšetřovací služba FBI veřejně vyzvala všechny uživatele internetu, jejichž počítače byly napadeny vyděračským škodlivým kódem ransomware, aby se jí hlásili a sdělili, zda zaplatili požadované výkupné. Množí se totiž případy, kdy lidé zasažení ransomware splnili podmínky útočníků, zaplatili požadovanou částku, ale jejich počítač nebyl odšifrován. Útočníci po nich naopak žádali další peníze.
Přečíst článek