Obáváte se zneužití vaší webkamery?

Představte si situaci, kdy pracujete na notebooku a vaše webkamera najednou krátce zeleně zabliká. Jednu sekundu a potom opět zhasne. Ignorovali byste to? Nebo byste začali zjišťovat, zda nejde o něco vážnějšího?
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Pokud chcete vědět, jaké programy umožňují aktivně používat webovou kameru, nebo pokud se obáváte, že vaše webkamera pracuje, i když kontrolka nesvítí, nabízíme vám pár jednoduchých rad, které by vám mohly pomoci.

Za prvé budete potřebovat nástroj, který vám umožní zobrazit tento typ informací. Díky Windows Sysinternals je to snadné: existuje v něm šikovný software Process Explorer, který je uživatelsky přívětivý a dá se používat online i offline (pokud ho máte stažený).

Jakmile spustíte tento nástroj, budete muset zadat název webkamery a identifikovat procesy spojené s jejím provozem. Pro méně zkušené uživatele to může být trochu složitejší, protože nevědí, kde mají tyto informace hledat.

Tyto informace naleznete ve „Správci zařízení“. Nejjednodušší způsob, jak se k němu dostat, je přes vyhledávací panel (nabízí ho všechny nejpoužívanější verze operačního systému Windows). Druhou možností je jít přes Ovládací panely / Hardware a zvuk / Správce zařízení.

Máte-li webkameru integrovanou do monitoru, objeví se vám v nabídce pod „Zobrazovacími zařízeními“, kde musíte kliknout na Podrobnosti panelu, otevřete rozbalovací nabídku a vyberete název fyzického objektu zařízení (například “\ Device \ 0000009c”). Zkopírujete hodnotu uvedenou na displeji a přesunete ji zpět do Process Exploreru.

Klikněte na ikonu dalekohledu nebo stiskněte Ctrl + F, vložte název fyzického objektu zařízení a hledejte aktivní procesy provozované pomocí webkamery. Pokud při tomto vyhledávání zaregistrujete jakoukoli podezřelou aktivitu, můžete nechat váš antivir zkontrolovat, zda program, který kamera používá, není škodlivý.

Je důležité si uvědomit, že i když vám Process Explorer umožní nalezený proces zablokovat, nebude váš počítač čistit od dalších infiltrací, ať už by byly jakéhokoli druhu. Proto doporučujeme nechat běžet skenování pomocí spolehlivého a vícevrstevného bezpečnostního řešení, které dokáže lokalizovat případnou škodlivou aktivitu.

Stejným způsobem můžete prověřit bezpečnost vašich mikrofonů, které by se také mohly stát cílem nějakého spywaru.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat