Odsouzený sofwarový pirát si odpracovává škodu na YouTube

Netradiční způsobem si může odčinit šestimilionovou škodu mladík z Litoměřicka, který v uplynulých osmi letech stahoval a sdílel software, videohry a filmy a byl přistižen protipirátskou organizací BSA.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Jiří Froněk byl za porušování autorských práv pravomocně odsouzen na tři roky odnětí svobody s tříletým podmínečným odkladem, zároveň však musí všem poškozeným společnostem uhradit způsobenou škodu. Protože však pirát nedisponuje patřičnou sumou, dohodl se s BSA na alternativním trestu: vystupuje v oficiálním protipirátském klipu, který popisuje jeho případ.

Okradené společnosti, mezi nimiž nechybí Microsoft, HBO Europe, Sony Music či 20th Century Fox, souhlasily s tím, že mladíkovi odpustí úhradu škody, pokud jeho varovný klip umístěný na videoportálu YouTube dosáhne během dvou měsíců alespoň 200 tisíc přehrání. Pokud by se tak nestalo, pirát by pravděpodobně musel část vyčíslených škod zaplatit. To mu však nehrozí: stanovené hranici počtu přehrání se blížil už pátý den od publikování klipu s výmluvným názvem „Sdílením to začalo, sdílením to také může skončit“. V profesionálně natočeném videu vystupuje sám pachatel, což byla součást dohody s agenturou BSA.

Vedle videoklipu vznikl i speciální kanál na YouTube pod názvem Mojepiratstvi.cz, a rovněž stejnojmenná internetová stránka, což může naznačovat, že protipirátská agentura BSA hodlá stejným způsobem řešit i další případy internetového pirátství v Česku. Jiří Froněk si podle serveru Cnews.cz vystupováním v klipu odpracuje pouze škody způsobené společnosti Microsoft způsobené sdílením softwaru Windows, které dosáhly výše 5,7 milionu korun. Těch se také týkal soud, který loni prohrál. Česká protipirátská unie vyčíslila další škodu 3,7 milionu korun za nelegálně sdílené a prodávané filmy a herní vydavatelství Playman 137 tisíc korun za online hry.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat