Podvodné profily obětí letu MH17 na Facebooku

Podvodné zprávy na Facebooku, které slibují „něco, co jinde zaručeně neuvidíte“, jsou bohužel faktem, jež musíme brát jako nutné zlo za používání sociálních sítí. Typické pro tento typ sociálního inženýrství je, že se vždy vezou na vlně momentálně populárního obsahu. Ať už jde o mistrovství světa ve fotbale, nebo o smutnou událost jako je sestřelení malajského letadla nad Ukrajinou.
Martin Skýpala
Total
0
Sdílení

Jak uvedl server welivesecurity.com, podvodníci založili fiktivní facebookové profily obětí z Austrálie, USA a Velké Británie.

Tvůrci sází na to, že lidé jsou zvědaví a budou „klikat“.

Profily samozřejmě slibovaly „šokující“ videa přímo z havárie letadla. Všechny odkazy vedly na stránky, které návštěvníky doslova zasypaly reklamou na výherní stránky a recepty na rychlý finanční úspěch, ze kterých má provozovatel zisk.

Samotný Facebook po upozornění zareagoval rychle a fiktivní profily smazal. Jde zkrátka o tvrdý business a kybermafii o zisk peněz.

V tomto konkrétním případě šlo sice jenom o zobrazení nechtěné reklamy, ale mnohé další podvodné odkazy, které čas od času najdete na svém osobním profilu, vedou na stránky se malware obsahem jako je například bankovní trojan Win32/Aibatook, který řádil v Japonsku. Zkuste na to, prosím, při “klikání” pamatovat.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat