policie čr tiskovka

Policie ČR se letos zaměří na kyberzločince

Větší důraz na potírání internetového zločinu chce letos klást Policie České republiky. Podle náměstka policejního prezidenta pro kriminální policii Zdeňka Laubeho dojde k vytvoření speciálního útvaru proti kybernetické kriminalitě, který bude spadat pod Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.
Total
0
Sdílení

Laube to řekl na tiskové konferenci, kde shrnul statistiky úspěšnosti Policie ČR za loňský rok. Řady policistů letos rozšíří 92 specialistů na internetovou kriminalitu. „Je to trestná činnost, kterou je obtížné vyhledávat a dokazovat,“ zdůraznil šéf Úřadu kriminální policie a vyšetřování Michal Mazánek.

Takzvaný „kybertým“ už na Policejním prezidiu funguje, podle Zdeňka Laubeho je ale potřeba jej rozšířit a lépe strukturovat. Měl by mít dvě oddělení: jedno zaměřené na nejvážnější kriminalitu a útoky hackerů, druhé bude pomáhat ostatním policejním útvarům a spolupracovat se zahraničními policejními správami.

Policie hodlá tento útvar doplnit lidmi, kteří dosud v jejích řadách nepůsobili, ale jsou specialisty na svůj obor

Zdeněk Laube připustil, že prezidium vyhledává talenty i na vysokých školách, přičemž na zájem studentů o tuto práci jej prý upozornili rektoři. „Ne každý je motivován pouze penězi,“ podotkl.

Nový útvar pro potírání kyberzločinu má vzniknout k 1. dubnu letošního roku, neformálně ale již existuje a pracuje.

Podle Laubeho se zabývá například útoky hackerů na osobní e-mailovou schránku premiéra Bohuslava Sobotky, z níž na veřejnost proniklo několik desítek zpráv.

Právě kvůli této kauze skončil ve funkci dosavadní šéf specializovaného policejního kybertýmu při Policejním prezidiu Karel Kuchařík, který měl osobně kontaktovat premiéra s požadavkem na sdělení podrobností k jeho freemailu. Kolik má nově vznikající policejní útvar nyní lidí a na co vše se zaměřují, nechtěl Zdeněk Laube komentovat.

Mohlo by vás zajímat

Jak přežít mistrovství světa ve fotbale bez úhony

Začíná mistrovství světa, do něhož se sice naše reprezentace neprobojovala, přesto se možná spousta fotbalových fanoušků zajímala o možnost přímého navštívení dějiště šampionátu. Vidět důležitý zápas, ve kterém změří síly hvězdné týmy Španělska, Německa a třeba Brazílie, je přeci zážitek na celý život.
Přečíst článek

Ruští hackeři po zvolení Trumpa masivně útočí na nevládní organizace v USA

Rozsáhlé phishingové útoky na nevládní organizace ve Spojených státech spustili krátce po zvolení nového amerického prezidenta Donalda Trumpa ruští hackeři známí jako The Dukes nebo skupina APT29. Jde o stejné aktivisty, kteří už v době prezidentské kampaně útočili na Demokratickou stranu a její kandidátku Hillary Clintonovou, upozornil server Securityweek.com.
Přečíst článek