Muž drží v ruce tablet

Poradíme vám, jak správně zabezpečit tablet s Androidem

Polovina majitelů tabletů nepoužívá žádné bezpečnostní aplikace. Nepatříte náhodou mezi ně?
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Uvažujete o nákupu tabletu nebo jej už máte a pravidelně používáte? Ačkoli zájem o tato mobilní zařízení klesá, stejně jako prodeje tabletů, v určitých kruzích si stále udržují vysokou popularitu. Bohužel, zároveň také platí, že zhruba polovina všech majitelů tabletů zcela opomíjí jejich zabezpečení.

Obdobně jsou na tom i smartphony, ale u tabletů je absence ochrany před kybernetickými útoky rizikovější, protože je uživatelé používají podobně jako notebooky nebo počítače. Zvyšují tak riziko infekce škodlivým kódem nebo úniku citlivých osobních dat.

Jak zabezpečit tablet? Nejslabším článkem v jsou sami uživatelé

Tedy především ti, co bezhlavě souhlasí se vším, co jim tablet a různé aplikace na něm nabídnou k odkliknutí. Může jít o vyskakovací reklamu nebo vyplňování přihlašovacích údajů do falešných přihlašovacích formulářů bankovních domů, sociálních sítí nebo e-mailů.

Tak jednoduchým způsobem může člověk přijít o vlastní digitální identitu, protože útočník se obratem zmocní jeho účtu a může ho zneužít k různým nepravostem. Pokud navíc uživatel používá stejné heslo pro více nebo dokonce pro všechny služby na internetu, útočník se jich může postupně zmocnit – a že je vyzkouší, to je téměř jisté!

  • Majitel tabletu by tedy měl hodně přemýšlet nad tím, co odsouhlasí a kam zadává své přihlašovací údaje.
  • Pro každou službu a účet by měl používat jiné heslo.
  • Neměl by slepě věřit vyskakovacím oknům, které ho varují před údajným zavirováním tabletu.

Pozor na aplikace z neověřených zdrojů

Velmi nebezpečné je nastavování možnosti stahování aplikací z jiných než oficiálních zdrojů. V továrním nastavení tabletu je zadané stahování výhradně z oficiálního obchodu s aplikacemi pro Android, tedy z Google Play. To samo o sobě nemusí být nebezpečné, pokud je použijeme pro stažení nějaké konkrétní prověřené aplikace. Poté by ale měl uživatel v nastavení opět zadat stahování pouze z oficiálních zdrojů.

Uživatel by měl bedlivě sledovat, jaká všechna oprávnění schvaluje nově nainstalované aplikaci.

Pokud totiž zůstane nastavena možnost instalace aplikací z neznámých zdrojů, zvyšuje se riziko stažení škodlivé aplikace nebo softwaru. Možnost „Neznámé zdroje“ v sekci „Zabezpečení“ by tedy měla být vypnuta. Alespoň vás nebude lákat stahovat aplikace z podezřelých zdrojů, které mohou být zavirované.

Google moc dobře ví, proč některé aplikace neschválil pro distribuci v oficiálním obchodu pro Android, i když i do něj čas od času pronikne škodlivý obsah. Proto by měl uživatel bedlivě sledovat, jaká všechna oprávnění schvaluje nově nainstalované aplikaci. Jinak se může stát, že o něm aplikace bude bez jeho vědomí sbírat informace, které bude odesílat svému tvůrci a ten s nimi pak může dál nakládat – prodávat je nebo různě zneužívat.

Ani Google Play ale nemusí být vždy jistotou, že veškeré aplikace v tomto obchodu budou legitimní a „čisté“. Proto se rozhodně vyplatí před jejich stahováním a instalací přečíst recenze, hodnocení a zkontrolovat si jejich autora.

Recenze na Google Play
Při stahování aplikací z Google Play vždy kontrolujte recenze uživatelů. Zdroj: Google Play

Velmi dobrým pomocníkem může být i bezpečnostní aplikace, například ESET Mobile Security, která dokáže škodlivé aplikace odchytit a varovat před nimi. A nejen to. Pomůže vám při lokalizaci ztraceného nebo odcizeného tabletu, může vám pomoci na dálku smazat či zablokovat obsah a vyfotografovat nebo natočit zloděje.

Jde tedy o komplexní bezpečnostní aplikaci, která se nezaměřuje pouze na skenování obsahu tabletu a odchytávání škodlivých kódů.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat
jak na bezpečné prohlížení internetu a vyhledávání v internetovém prohlížeči?

Kyberbezpečnostní minimum: Jak správně a bezpečně procházet internet?

Kyberbezpečnost každého z nás začíná u našeho chování online – jak nakládáme s příchozí komunikací, jaké navštěvujeme stránky a jak dokážeme držet krok s novinkami ve světě technologií. V dnešním článku se podíváme na základy kybernetické bezpečnosti, které potřebujeme znát již při prvním otevření internetového prohlížeče.
Přečíst článek