Internetové bankovnictví na mobilu

Pozor na QRecorder, nebezpečná aplikace cílí na české uživatele

Jen před několika hodinami byla z Google Play stažena aplikace pro nahrávání hovorů QRecorder, která se po některé z posledních aktualizací stala pro uživatele hrozbou.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Útočníci skrze ni získali vzdálený přístup do bankovní aplikace na napadeném zařízení. Nástroj QRecorder určený pro mobilní zařízení na platformě Android může mít jen v České republice na desítky tisíc uživatelů.

Na základě naší interní analýzy můžeme říci, že původně legitimní aplikace byla tzv. ztrojanizovaná.

To znamená, že po jedné z posledních aktualizací se z QRecorderu stal tzv. trojský kůň. Ten umožňuje útočníkům stáhnout do chytrého telefonu s operačním systémem Android nebezpečný obsah, což se také stalo.

Analýza tohoto škodlivého kódu stále pokračuje

Prozatím jsme zjistili, že malware v telefonu čeká na zašifrovaný příkaz z tzv. C&C serveru útočníka, na základě kterého vykoná požadovanou aktivitu.

  • V první fázi škodlivý kód zjišťuje, zda jsou v telefonu aplikace, které mohou být pro útočníky zpeněžitelné.
  • Následně je do telefonu stažen modul, který vytvoří neviditelnou vrstvu nad cílovou aplikací, například internetovým bankovnictvím, a snímá přihlašovací údaje uživatele.

Útočníci dále mají přístup do sms zpráv, které jsou nejčastějším druhým ověřovacím faktorem při převodech peněz. Kyberzločincům tedy nic nebrání, aby si vzdáleně posílali peníze z účtu napadeného uživatele na cizí bankovní účty bez jeho vědomí.

Poměrně unikátní je to, že útočníci pomocí tohoto malware cílí primárně na uživatele z České republiky, Polska a německy mluvících zemí. Respektive cílí na každého, kdo má přednastavenou českou, polskou či německou jazykovou lokalizaci operačního systému Android.

Způsob, jak se uživatel může bránit, není v tomto případě jednoznačný

Aplikace byla stažena z legitimního zdroje Google Play a dříve nepředstavovala žádné riziko.

Kromě instalace bezpečnostního softwaru proto představuje jedinou cestu důsledná kontrola požadovaných oprávnění aplikace s ohledem na její primární a legitimní účel.

5 komentář

Komentáře nejsou povoleny.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat