Pozor na QRecorder, nebezpečná aplikace cílí na české uživatele

Internetové bankovnictví na mobilu

Útočníci skrze ni získali vzdálený přístup do bankovní aplikace na napadeném zařízení. Nástroj QRecorder určený pro mobilní zařízení na platformě Android může mít jen v České republice na desítky tisíc uživatelů.

Na základě naší interní analýzy můžeme říci, že původně legitimní aplikace byla tzv. ztrojanizovaná.

To znamená, že po jedné z posledních aktualizací se z QRecorderu stal tzv. trojský kůň. Ten umožňuje útočníkům stáhnout do chytrého telefonu s operačním systémem Android nebezpečný obsah, což se také stalo.

Analýza tohoto škodlivého kódu stále pokračuje

Prozatím jsme zjistili, že malware v telefonu čeká na zašifrovaný příkaz z tzv. C&C serveru útočníka, na základě kterého vykoná požadovanou aktivitu.

Útočníci dále mají přístup do sms zpráv, které jsou nejčastějším druhým ověřovacím faktorem při převodech peněz. Kyberzločincům tedy nic nebrání, aby si vzdáleně posílali peníze z účtu napadeného uživatele na cizí bankovní účty bez jeho vědomí.

Poměrně unikátní je to, že útočníci pomocí tohoto malware cílí primárně na uživatele z České republiky, Polska a německy mluvících zemí. Respektive cílí na každého, kdo má přednastavenou českou, polskou či německou jazykovou lokalizaci operačního systému Android.

Způsob, jak se uživatel může bránit, není v tomto případě jednoznačný

Aplikace byla stažena z legitimního zdroje Google Play a dříve nepředstavovala žádné riziko.

Kromě instalace bezpečnostního softwaru proto představuje jedinou cestu důsledná kontrola požadovaných oprávnění aplikace s ohledem na její primární a legitimní účel.

Exit mobile version