Děti budou mít spolu s prázdninami více času na mobilní hry

Přehled hrozeb pro Android: Cílem malwaru jsou před prázdninami opět také děti

Nejčastějšími hrozbami byly v květnu adware, bankovní trojský kůň a downloader se špionážními funkcemi. S příchodem léta mohou být cílem útočníků také ti nejmenší.
Lucie Mudráková
Total
0
Sdílení

Adware Andreed zůstal i v květnu v čele pravidelné statistiky hrozeb pro platformu Android v Česku. Je to zatím stejné, jako vloni před začátkem prázdninové sezóny. Adware se šíří prostřednictvím falešných verzí různých her, a to většinou i pro ty nejmenší uživatele z řad dětí. V květnu se pak objevil také v aplikacích nabízejících luštění křížovek.

Letní období bývá pro nás jako uživatele obecně více nebezpečné. Vlivem letních dovolených, výletů a více prostoru pro volnočasové aktivity můžeme totiž polevit ve své ostražitosti vůči nástrahám digitálního světa. A kyberbezpečnostní rizika se nevyhýbají ani dětem. Ty budou mít s příchodem prázdnin také větší prostor k tomu, aby povinnosti vyměnily právě například za hraní her.

Adware je pak pro zacílení na děti ideální. Po stažení do zařízení se může chovat velmi nenápadně a projevit se až po čase. Vyskakující agresivní reklamy ale mezitím mohou nabízet uživatelům nebezpečné odkazy. Pokud na ně kliknou, mohou se dostat na nebezpečné a podvodné webové stránky. S příchodem letních prázdnin je tak určitě vhodné děti poučit o těchto rizicích.

Také v květnu se v čele statistiky nadále držel bankovní trojský kůň Cerberus. Ve vyšším počtu detekcí se v Česku začal objevovat před několika měsíci. Stále se šíří především prostřednictvím neoficiální verze hry Fast Car Driving – Street City. Dlouhodobá přítomnost adwaru a opakované detekce trojského koně svědčí o tom, že se zcela evidentně jedná o úspěšné škodlivé kódy, jejichž využívání se útočníkům stále vyplácí.

Zájem o naše data neklesá

Zatímco počet detekcí malwaru Spy.SpinOk s prvky spywaru v květnu znatelně klesl, vystřídal ho na třetím místě statistiky downloader Agent.CZB. Nejvíce případů tohoto škodlivého kódu zachytili bezpečnostní experti 24. května. Uživatelé a uživatelky na něj mohli narazit ve verzi aplikace na malování ibisPaint.

Downloader Agent.CZB stahuje z internetu další škodlivý kód, který pak nepozorovaně dokáže spustit v našem zařízení. Útočníci mohou jeho prostřednictvím pravděpodobně také zobrazovat adware, převzít kontrolu nad telefonem nebo získávat ze zařízení informace.

Léto se pojí s konkrétními typy hrozeb

V obraně před kybernetickými hrozbami je klíčová naše ostražitost v kombinaci s komplexním bezpečnostním softwarem. Kybernetická rizika bychom neměli podceňovat ani v letním období.

A co na to kyberbezpečnostní odborníci?

„Většinou to není tak, že by kyberútočníci v letním období vynakládali více času a energie na vývoj nových hrozeb a nových strategií, přesto je toto období pro uživatele více nebezpečné. Nastává zkrátka více příležitostí pro to, aby se škodlivý kód dostal do jejich zařízení. Kromě neuváženého stahování aplikací z neprověřených obchodů třetích stran a internetových fór se s létem pojí ještě další rizika. Jsou to například veřejné Wi-Fi sítě na letištích, v hotelech a kavárnách, které nejsou dostatečně zabezpečené před zneužitím. Takovému útoku se říká man-in-the-middle, což v češtině znamená člověk uprostřed. Hackeři jeho prostřednictvím dokáží překonat šifrování sítě a odposlouchávat tak naši komunikaci,“ říká Martin Jirkal z ESETu.

V neposlední řadě je toto období ideální pro to, abychom zavedli řeč na téma kybernetické bezpečnosti také s našimi dětmi. Vhodné je jim v základu vysvětlit, s jakými riziky se mohou na internetu setkat a na co si dávat v online prostředí pozor.

Tip: Vysvětlete dětem online rizika srozumitelně:Základy kyber bezpečnosti, které musí znát každé dítě

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za květen 2024:

  1. Android/Andreed trojan (16,42 %)
  2. Android/Spy.Cerberus trojan (8,63 %)
  3. Android/Agent.CZB trojan (6,32 %)
  4. Android/TrojanDropper.Agent.HQS trojan (4,00 %)
  5. Android/Clicker.OZ trojan (3,37 %)
  6. Android/Spy.Bahamut trojan (2,95 %)
  7. Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (2,32 %)
  8. Android/Spy.SpinOk trojan (2,32 %)
  9. Android/FakeApp.ACS trojan (2,11 %)
  10. Android/TrojanDropper.Agent.MGC trojan (1,89 %)

Uživatelé řešení ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat