Proč je dobré přemýšlet o našem digitálním dědictví

Máte plán, co se stane s vaším digitálním já, až zemřete? Dnes se podíváme na to, jak si udělat pořádek ve svých digitálních záležitostech.
Lucie Mudráková
Total
0
Sdílení

Ačkoli se to neříká lehce a nikdo o tom nemluví rád, jsme smrtelní a jednou zemřeme. Naše digitální já nás ale s největší pravděpodobností přežije. Možná si říkáte, jaký má smysl se starat o to, co o nás bude na internetu, až tu jednou nebudeme? Zní to možná jako ta nejméně důležitá věc, o které byste měli uvažovat. Není to ale tak úplně pravda.

Před zhruba 15 lety to přitom ještě nebyl problém. Jistě, MySpace a další lokalizované sociální sítě jsme již využívali, ale internet byl ještě dost mladý a malý a o náš odkaz (a vlastně vůbec o nic) se nestaral.

Dnes je to všechno celé jinak. Pokud si uspořádání svých digitálních věcí nenaplánujete vy, zůstane to na vašich blízkých. Kromě truchlení a papírování se tak budou muset vypořádat s vašimi účty na Facebooku, Twitteru, v Apple ID a v řadě dalších účtů, které nyní vlastníte a využíváte. Budou třeba chtít spravovat vaši památku nebo se případně vyhnout upozornění na vaše narozeniny.

Jak spravovat své digitální dědictví?

Víme, že je to poněkud pochmurný proces, ale nezabere vám víc než hodinu. Pak už je dobré si jen každých pět let zkontrolovat zadané kontakty, abyste se ujistili, že vámi vybrané osoby jsou stále natolik blízké a tím i vhodné pro uspořádání vašeho posmrtného virtuálního života.

Facebook

Pokud máte účet na Facebooku, určitě jste sdíleli spoustu fotografií, názorů, myšlenek a okamžiků, které jsou vám drahé. Facebook nyní umožňuje dva způsoby vypořádání vašeho digitálního dědictví pro případ, že zemřete:

  1. Můžete se rozhodnout, že váš účet bude po vaší smrti smazán. Tuto žádost adresujete společnosti Facebook a nikdo ji nebude moci změnit. Vyžaduje to však, aby někdo poslal společnosti Meta obrázek vašeho úmrtního listu. Na vás je nyní vybrat někoho z vašich blízkých a ujistit se, že rozumí, co si to přejete a co musí udělat, až ten okamžik nastane.
  2. Můžete si zvolit kontaktní osobu pro správu svého digitálního dědictví, která bude spravovat váš účet. Musí to být někdo, komu důvěřujete a kdo je ochoten spravovat váš profil, příspěvky k uctění památky, obrázky atd. Zatímco pro některé lidi to může být emočně náročné a stresující, jiní v tom mohou najít útěchu. Mějte to na paměti a ujistěte se, že jste vybrali správnou osobu.

Ať už se rozhodnete, že se o váš profil bude někdo starat, nebo že ho necháte odstranit, poraďte se s osobou, kterou chcete tímto úkolem pověřit. Vezměte v úvahu zármutek, kterým bude procházet, a zeptejte se, zda se cítí na to to udělat. Tato kontaktní osoba navíc musí mít přístup k vašemu úmrtnímu listu a samozřejmě musí mít také účet na Facebooku.

Instagram

Přestože je Instagram stejně jako Facebook pod společností Meta, uživatelé Instagramu v tuto chvíli nemohou rozhodovat o odstranění svých účtů. Účet může být zrušen na žádost oprávněné osoby nebo člena rodiny, pokud má úmrtní list. Nikdo nebude ale moci spravovat vaše fotografie, videa ani nastavení soukromí.

Podmínky používání Instagramu jsou přitom jasné: svůj obsah vlastníte, ale dáváte Instagramu svolení k jeho použití, jak uzná za vhodné, dokud je na platformě. Zatímco po vaší smrti nikdo nemůže váš účet smazat, Instagram může stále argumentovat svým právem na používání vašeho obsahu.

Google

Pravděpodobně také využíváte mnoho služeb společnosti Google, včetně Gmailu, YouTube nebo dokonce Disku Google. A pokud máte telefon se systémem Android, jsou tyto účty bezpochyby zaplněny důležitými dokumenty a památnými fotografiemi.

Abyste zabránili tomu, že se vaše důležité informace stanou nedostupnými, můžete již nyní povolit Správce neaktivních účtů Google. Google tak bude schopen zjistit neaktivitu vašeho účtu a vydat odkaz ke stažení osobě, kterou jste si předem zvolili a poskytli na ni kontakt. Dobu nečinnosti určujete vy, stejně jako to, jaká data lze stáhnout.

Nakonec můžete také rozhodnout o tom, zda má být váš účet po třech měsících od jeho sdílení s vaším kontaktem odstraněn. To však znamená, že bude smazán veškerý váš obsah, včetně videí na YouTube nebo příspěvků na blogu.

Pokud se rozhodnete nezanechat žádné pokyny, budou moci členové vaší rodiny nebo právní zástupce požádat o vymazání účtu, a dokonce i některých dat nebo finančních prostředků. Společnost Google uvádí, že její rozhodnutí budou mít i nadále jako prioritu vaše soukromí a každý případ bude posuzován individuálně.

Microsoft

Společnost Microsoft v tuto chvíli neposkytuje žádný konkrétní nástroj, který by umožňoval spravovat digitální dědictví, ani nástroj, kterým by člen rodiny mohl požádat o odstranění účtu. Společnost Microsoft však účty odstraní v souladu se soudním příkazem.

X (Twitter)

Platforma X (Twitter) nemá nyní žádné zásady, které by vám umožňovaly rozhodnout, co se má stát s vaším účtem po vaší smrti.

Místo toho umožní rodinnému příslušníkovi nebo oprávněnému zástupci, aby ji kontaktoval a požádal o odstranění vašeho účtu. Platforma si vyžádá kopii vašeho úmrtního listu a také občanský průkaz žadatele a případně některé další informace.

Apple

Společnost Apple v roce 2021 představila možnost výběru „Kontaktní osoby pro pozůstalost“. Tato funkce je dostupná pouze pro osoby starší 13 let a má několik technických omezení: Musíte mít aktivní Apple ID v zařízení se systémem iOS alespoň ve verzi 15.2, iPadOS 15.2 nebo macOS Monterey 12.1. Vaše Apple ID musí mít také zapnuté dvoufaktorové ověřování.

Pokud tyto požadavky splňujete, můžete tento proces provést v zařízení tak, že v nabídce Nastavení klepnete na ikonu Apple ID, vyberete možnost „Přihlášení a zabezpečení“ a nakonec zvolíte možnost „Kontaktní osoba pro pozůstalost“. Tím se vygeneruje přístupový klíč ve formátu QR kódu, který můžete odeslat prostřednictvím zpráv nebo vytisknout a předat vybrané osobě. Ta pak bude moci požádat o přístup na webu nebo přímo v zařízení se systémem iOS nebo macOS. Před udělením přístupu k účtu si Apple vyžádá také úmrtní list.

Váš digitální život je jako rodinné album

Na rychle se vyvíjející technologie jsme si všichni velmi dobře zvykli a ty se staly neodmyslitelnou součástí našich životů. Možná ale teprve teď si začínáme uvědomovat, co to doopravdy znamená.

Za den můžeme pořídit desítky až stovky snímků, aniž bychom za fotku museli platit jakýkoli poplatek. I když tak fotky dnes ztratily svým způsobem hodnotu, budou to právě fotky a audiovizuální materiály, které po nás v digitálním prostoru jednou zůstanou.

Na co tedy při vypořádání svého digitálního dědictví nezapomenout?

Zálohujte svá data

Platformy sociálních médií jsou služby provozované společnostmi. Společnosti mohou jednoho dne zaniknout a mohou v okamžiku vymazat všechna svá data. Někdy se to může stát i v důsledku technických problémů.

Mějte víc zálohovacích míst

Vytvořte si druhou zálohu důležitých dokumentů a fotografií, o které opravdu nechcete přijít.

Hesla nikdy s nikým nesdílejte, ale…

Když mluvíme o osvědčených postupech při správě hesel, vždy říkáme, že svá hesla nesmíte nikdy sdílet s ostatními, a toto pravidlo platí i nadále. Plánování správy digitálního dědictví je však situace, kdy může být nejen žádoucí, ale také nutné toto pravidlo pro jednou porušit. Pro vašeho digitálního vykonavatele bude rozhodně snazší, pokud bude mít jednoduše přístup k přihlašovacím údajům k vašim účtům a bude se moci přihlásit, jako byste to byli vy. Zde ale opět platí, že byste tím měli pověřit opravdu blízkou a důvěryhodnou osobu.

Pravidelná kontrola

Každých několik let zkontrolujte své kontakty, se kterými jste se domluvili na správě vaší digitální pozůstalosti. Ujistěte se, že vaše zálohy jsou funkční a v pořádku. Mít všechny tyto informace uspořádané se může totiž rozhodně hodit i během našeho života.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat