Proč si Mark Zuckerberg přelepuje webkameru?

Velké pozdvižení způsobil příspěvek zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga na této sociální síti. Na selfie snímku ze své kanceláře, jehož prostřednictvím oznámil dosažení mety 500 milionů aktivních uživatelů Instagramu, je v pozadí vidět Zuckerbergův notebook.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Na tom by nebylo nic divného, kdyby z detailu nebylo patrné, že webkamera i audio vstup MacBooku jsou přelepeny izolepou. Zuckerbergův opatrný přístup vzbudil na sociálních sítích živé diskuse, zvláště když šéf Facebooku není prvním veřejným činitelem, který takto chrání svoje soukromí.

More than 500 million people now use Instagram every month — and 300 million every day. The Instagram community has…

Uverejnil používateľ Mark Zuckerberg Utorok 21. jún 2016

Například ředitel americké federální bezpečnostní služby FBI James Comey již v dubnu letošního roku při projevu na školní akci v Kenyon College v Ohio připustil, že dělá to samé.

„Viděl jsem to ve zprávách, tak jsem to okopíroval,“ vysvětlil. „Nalepil jsem si kus pásky přes kameru svého osobního notebooku, protože jsem to viděl u někoho chytřejšího.“ Comey tak reagoval na fakt, že zločinci se stále častěji snaží získat přístup k webkamerám a zneužívat je jako nástroj špionáže.

Pro infiltraci hackeři používají škodlivé kódy RAT (Remote Access Trojans) nebo Terminal s možností vzdáleného přístupu k počítači oběti.

„Sílící trend využívání těchto eticky sporných způsobů infiltrace do soukromí by měl být jedním z důvodů, proč bychom neměli zapomínat na aktualizaci ochrany proti malware,“ upozorňuje analytik společnosti ESET Stephen Cobb. Na odborných konferencích, které se zabývají otázkou bezpečnosti, nebývá o webkamery přelepené páskou žádná nouze.

Mají se zneužití webkamery obávat jen vlivní nebo bohatí lidé? „Reálné hrozbě čelí i uživatelé, kteří zrovna nemusí být top manažery. Útočník může mít řadu motivů, proč vás sledovat přes vaši webkameru: od voyerismu po pokus o vydírání,“ říká Stephen Cobb.

Přelepování webkamer izolepou je velmi populární i mezi čtenáři celosvětového blogu společnosti ESET, WeLiveSecurity.com. V anketě zveřejněné na tomto webu se k němu přiznalo 44 procent respondentů.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat