PRŮZKUM: Češi si chtějí chránit soukromí, zabezpečení ale podceňují

Ve spolupráci se Seznam.cz jsme se ptali Čechů, jak se starají o zabezpečení svých chytrých telefonů a počítačů.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Výsledky příliš nepřekvapí, své telefony stále zanedbáváme. Obecně se chráníme před fyzickými hrozbami a na kybernetické zapomínáme.

Přestože se počet chytrých zařízení v domácnostech zvyšuje, povědomí o kybernetické bezpečnosti se výrazně nemění. Velký rozptyl je vidět mezi zabezpečením počítačů (či notebooků) a mobilních zařízení.

V počítači má antivir prakticky každý, v mobilu jen lehce přes polovinu lidí.

Nějaký bezpečnostní program má v počítači 92 % uživatelů. Toto procento se za poslední roky nijak výrazně nezměnilo. V mobilním telefonu ale využívá antivir jen 59 % uživatelů. Navíc lidí, kteří antivir v mobilu používají, přibývá pomalu – loni jich bylo 58 %.

Nejpravděpodobnější vysvětlení je, že si málo lidé uvědomují rizika. Čísla jsou o to překvapivější, že obzvláště mladí lidé používají i nezabezpečené veřejné Wi-Fi v obchodních centrech či školách.

83 % uživatelů používá na telefonu zámek.

Soukromí je ale pro majitele telefonů velmi důležité. Zřejmě ale chápou spíše fyzická rizika, například že si partner přečte jejich SMS zprávy, než ta kybernetická.

Při zamykání telefonu vede otisk prstu (39 %), pravděpodobně proto, že je takové odemčení telefonu rychlé, snadné a nelze je odkoukat, na rozdíl od gesta. Velmi populární je také PIN kód, který používá 25 % lidí.

Počet lidí, kteří zámek nepoužívají vůbec, dlouhodobě klesá. V roce 2016 bylo takových lidí třetina, letos už pouhých 17 %. Výsledky průzkumu si můžete prohlédnout také v PDF dokumentu Pruzkum_ESET_Zabezpeceni_2019.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat