Průzkum: I na dovolené chceme být online, na zabezpečení ale nemyslíme

Závislost na internetu Čechy neopouští ani o letních dovolených. Spíše naopak: 85 procent obyvatel Česka připouští, že se během své poslední dovolené připojila k internetu a 17 procent dokonce přímo vyžadovalo, aby v místě dovolené mohli být online.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Vyplývá to z průzkumu, který na 778 respondentech provedla společnost ESET a internetový portál Seznam.cz. Internetové připojení o dovolené a prázdninách nejvíce využívají teenageři a mladí lidé ve věku 10 až 24 let, nejméně pak lidé starší 45 let.

Jen 42 % uživatelů zabezpečuje svá zařízení

Mezi lidmi, kteří se na dovolené připojují k internetu, mírně převažují muži (89 procent ze všech dotazových mužů) nad ženami (79 procent). Pokud si už bereme na dovolenou chytrý telefon, tablet nebo notebook, v 96 procentech případů je využijeme k surfování na internetu. Ze všech jmenovaných zařízení je nejpoužívanější chytrý mobilní telefon. Přes něj se na dovolené připojuje k internetu 70 procent z těch, co deklarují snahu být během těchto volných dní online. Následuje notebook (34 procent) a tablet (22 procent).

Takřka dvě třetiny respondentů (60 procent) se během dovolené alespoň jednou připojí k veřejné wi-fi síti

Takřka dvě třetiny respondentů (60 procent) se během dovolené alespoň jednou připojí k veřejné wi-fi síti. Z této skupiny však každý pátý uživatel nepoužívá žádný antivir. Z těch, jimž bude během dovolené ukraden mobil, tablet nebo notebook, bude mít 31 procent větší šanci na jejich vrácení, protože používají tzv. anti-theft nástroje. Velice pozitivně lze hodnotit i to, že 42 procent uživatelů má zabezpečena veškerá svá zařízení. Například ještě donedávna uživatelé chytrých mobilních telefonů tato rizika značně podceňovali, nyní tedy sledujeme trend obrácení k lepšímu.

To samé platí pro nástroje anti-theft, které pomáhají lokalizovat zařízení v případě ztráty nebo odcizení. Některé aplikace kromě standardní antivirové ochrany zabezpečení zařízení i před phishingovými útoky, v bezpečí je i internetové bankovnictví. V případě krádeže lze mobilní zařízení lokalizovat pomocí GPS souřadnic a aktivovat zvukovou sirénu. Také zamknout přístroj či smazat z něj citlivá data. Mobil nebo tablet, který je vzdáleně označen za odcizený nebo ztracený, navíc začne automaticky pořizovat fotografie svého okolí. Tudíž může zachytit i pachatele.

Dovolené jsou časem, kdy Češi bezhlavě sdílí fotografie z různých exotických destinací, aniž by si uvědomovali, že tím dávají signál zlodějům. Z pohledu bezpečnosti je sdílení zážitků přímo z dovolené problematické. Nehledě na to, že mnohé informace například o místě pořízení obrázku jsou umístěny přímo v souboru fotografie, rizikové je především chování uživatelů. Pokud takto potenciálním útočníkům na relativně veřejných sociálních sítích říkáme, že zkrátka nejsme doma, zvyšujeme tím riziko krádeže či vloupání.

Sociální sítě o prázdninách více přitahují i děti a teenagery

Sociální sítě o prázdninách více přitahují i děti a teenagery. Někteří často nedokáží odhadnout, jaký obsah je ještě vhodné zveřejnit a který už ne. Rodiče by tedy na dovolených měli myslet na zadní vrátka a používat nástroje rodičovské kontroly. Ty ji umožní vzdáleně spravovat uživatelské účty na mobilních zařízeních. Dítě tak může mít v době nepřítomnosti rodičů například zablokovaný přístup na Facebook. Případně může mít omezenou možnost využívání internetového připojení jen na určitou dobu během dne.

Zabezpečení a ochrana mobilních zařízení během letních dovolených dává jistotu, že i když může dojít ke ztrátě nebo odcizení mobilu, tabletu nebo notebooku, nikdo nepovolaný se nedostane k vašim citlivým datům a nezpůsobí vám ještě větší škodu.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat