muž s notebookem na pláži

Průzkum: I na dovolené chceme být online, na zabezpečení ale nemyslíme

Závislost na internetu Čechy neopouští ani o letních dovolených. Spíše naopak: 85 procent obyvatel Česka připouští, že se během své poslední dovolené připojila k internetu a 17 procent dokonce přímo vyžadovalo, aby v místě dovolené mohli být online.
Total
0
Sdílení

Vyplývá to z průzkumu, který na 778 respondentech provedla společnost ESET a internetový portál Seznam.cz. Internetové připojení o dovolené a prázdninách nejvíce využívají teenageři a mladí lidé ve věku 10 až 24 let, nejméně pak lidé starší 45 let.

Jen 42 % uživatelů zabezpečuje svá zařízení

Mezi lidmi, kteří se na dovolené připojují k internetu, mírně převažují muži (89 procent ze všech dotazových mužů) nad ženami (79 procent). Pokud si už bereme na dovolenou chytrý telefon, tablet nebo notebook, v 96 procentech případů je využijeme k surfování na internetu. Ze všech jmenovaných zařízení je nejpoužívanější chytrý mobilní telefon. Přes něj se na dovolené připojuje k internetu 70 procent z těch, co deklarují snahu být během těchto volných dní online. Následuje notebook (34 procent) a tablet (22 procent).

Takřka dvě třetiny respondentů (60 procent) se během dovolené alespoň jednou připojí k veřejné wi-fi síti

Takřka dvě třetiny respondentů (60 procent) se během dovolené alespoň jednou připojí k veřejné wi-fi síti. Z této skupiny však každý pátý uživatel nepoužívá žádný antivir. Z těch, jimž bude během dovolené ukraden mobil, tablet nebo notebook, bude mít 31 procent větší šanci na jejich vrácení, protože používají tzv. anti-theft nástroje. Velice pozitivně lze hodnotit i to, že 42 procent uživatelů má zabezpečena veškerá svá zařízení. Například ještě donedávna uživatelé chytrých mobilních telefonů tato rizika značně podceňovali, nyní tedy sledujeme trend obrácení k lepšímu.

To samé platí pro nástroje anti-theft, které pomáhají lokalizovat zařízení v případě ztráty nebo odcizení. Některé aplikace kromě standardní antivirové ochrany zabezpečení zařízení i před phishingovými útoky, v bezpečí je i internetové bankovnictví. V případě krádeže lze mobilní zařízení lokalizovat pomocí GPS souřadnic a aktivovat zvukovou sirénu. Také zamknout přístroj či smazat z něj citlivá data. Mobil nebo tablet, který je vzdáleně označen za odcizený nebo ztracený, navíc začne automaticky pořizovat fotografie svého okolí. Tudíž může zachytit i pachatele.

Dovolené jsou časem, kdy Češi bezhlavě sdílí fotografie z různých exotických destinací, aniž by si uvědomovali, že tím dávají signál zlodějům. Z pohledu bezpečnosti je sdílení zážitků přímo z dovolené problematické. Nehledě na to, že mnohé informace například o místě pořízení obrázku jsou umístěny přímo v souboru fotografie, rizikové je především chování uživatelů. Pokud takto potenciálním útočníkům na relativně veřejných sociálních sítích říkáme, že zkrátka nejsme doma, zvyšujeme tím riziko krádeže či vloupání.

Sociální sítě o prázdninách více přitahují i děti a teenagery

Sociální sítě o prázdninách více přitahují i děti a teenagery. Někteří často nedokáží odhadnout, jaký obsah je ještě vhodné zveřejnit a který už ne. Rodiče by tedy na dovolených měli myslet na zadní vrátka a používat nástroje rodičovské kontroly. Ty ji umožní vzdáleně spravovat uživatelské účty na mobilních zařízeních. Dítě tak může mít v době nepřítomnosti rodičů například zablokovaný přístup na Facebook. Případně může mít omezenou možnost využívání internetového připojení jen na určitou dobu během dne.

Zabezpečení a ochrana mobilních zařízení během letních dovolených dává jistotu, že i když může dojít ke ztrátě nebo odcizení mobilu, tabletu nebo notebooku, nikdo nepovolaný se nedostane k vašim citlivým datům a nezpůsobí vám ještě větší škodu.

Mohlo by vás zajímat

Ruští hackeři po zvolení Trumpa masivně útočí na nevládní organizace v USA

Rozsáhlé phishingové útoky na nevládní organizace ve Spojených státech spustili krátce po zvolení nového amerického prezidenta Donalda Trumpa ruští hackeři známí jako The Dukes nebo skupina APT29. Jde o stejné aktivisty, kteří už v době prezidentské kampaně útočili na Demokratickou stranu a její kandidátku Hillary Clintonovou, upozornil server Securityweek.com.
Přečíst článek

FBI vyzývá oběti vyděračského ransomware, aby se jí hlásily. Poškozených přibývá

Americká federální vyšetřovací služba FBI veřejně vyzvala všechny uživatele internetu, jejichž počítače byly napadeny vyděračským škodlivým kódem ransomware, aby se jí hlásili a sdělili, zda zaplatili požadované výkupné. Množí se totiž případy, kdy lidé zasažení ransomware splnili podmínky útočníků, zaplatili požadovanou částku, ale jejich počítač nebyl odšifrován. Útočníci po nich naopak žádali další peníze.
Přečíst článek