hesla jsou v Česku hlavním cílem kyber útoků v operačním systému windows

Roste zájem hackerů o naše hesla

V březnu se útočníci vrátili k osvědčené strategii a škodlivé kódy zaměřující se na přihlašovací údaje českých uživatelů opět šířili v nebezpečných e-mailových přílohách.
Lucie Mudráková
Total
0
Sdílení

Podle pravidelné statistiky nejčastějších kybernetických hrozeb pro uživatele operačního systému Windows vzrostly v Česku případy útoků spywarem – nejvíce detekcí měl v březnu na svém kontě dobře známý spyware Agent Tesla. Nejsilnější útočná kampaň proběhla tentokrát na začátku měsíce.

Spyware patří jako typ škodlivého kódu mezi takzvané infostealery. Jedná se o malware, který se zaměřuje na krádež osobních dat uživatelů, především hesel, a v Česku se nejčastěji šíří prostřednictvím e-mailových příloh.

Bezpečnostní specialisté opakovaně nabádají uživatele, aby v případě, že obdrží nevyžádanou komunikaci od neznámého nebo podezřelého odesílatele, ať už e-mailem nebo prostřednictvím SMS či chatovací aplikace, nikdy neklikali na odkazy a nespouštěli ani neotevírali dokumenty v příloze.

Pozor na příponu .exe

Další z nejčastěji detekovaných škodlivých kódů, spyware Formbook, se v březnu stále šířil prostřednictvím přílohy „Booking Details!!.exe“, objevovaly se ale také přílohy s názvem „Swift30405830330.exe“.

Formbook se šířil prostřednictvím přílohy s názvem Booking Details již v únoru a pravděpodobně je tato strategie pro útočníky úspěšná. Varování tak stále platí pro všechny uživatele, kteří aktuálně objednávají dovolené – ačkoli příloha nebyla přeložena do češtiny, její anglický název naznačuje, že by se mohlo jednat o informace k nějakému pobytu. V případě druhé nejčastější e-mailové přílohy se v těle e-mailu objevoval podpis domnělé finanční ředitelky německé společnosti a předmět e-mailu byl FW:Payment Overdue Invoices. Zde se útočníci snažili vytvořit zdání, že se jedná o nějaké faktury.

V březnu se mezi nejčastějšími škodlivými kódy objevil také Spy.Agent.AES. Bezpečnostní experti v jeho případě zachytili e-mailovou přílohu, v jejímž názvu byl pouze finanční údaj $49,127.00 a přípona .exe byla pro uživatele na první pohled skryta za velkým počtem mezer. Ani v tomto případě nebyly útočné e-maily přeloženy do češtiny.

Nebezpečné e-mailové přílohy a dokumenty v březnu 2023

MalwareNázev přílohy
Spyware Agent TeslaIMG_Evaluate_AWB_HBL & CHECKLIST Docs..exe
Spyware FormbookBooking Details!!.exe

Swift30405830330.exe
Spy.Agent.AES$49,127.00.exe

Nespoléhejte jen na heslo, vsaďte na další faktor

Letos v únoru se sice objevily první pokusy útočníků vyzkoušet jiné typy útoků prostřednictvím poznámkových souborů programu OneNote, nadále bychom ale měli zůstat ostražití před přílohami, které se tváří jako faktury nebo doklady k objednávkám.

Cílem útoků infostealery je získat především uživatelská hesla. Uniklé seznamy, které velmi často figurují na černých trzích dark webu, pak mohou využít za poplatek další útočníci k přípravě takzvaných útoků hrubou silou, při kterých zkouší různými technikami i softwarovými nástroji prolomit uživatelské účty.

Co radí experti na kyberbezpečnost?

„Českým uživatelům bych doporučil, aby si vytvářeli silná a dostatečně složitá hesla a každé heslo použili jako přihlašovací údaj pouze jednou. Prolomení přístupů do svého účtu mohou zabránit také přidáním dalšího faktoru k přihlášení, kterým nejčastěji bývá potvrzení kódem z SMS nebo z aplikace,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce ESET.

Věděli jste, že…

Termín další faktor se objevuje v souvislosti s tzv. vícefázovým ověřováním (v angličtině zkratka MFA – Multifactor authentication). MFA je metoda používaná k ověření identity uživatele. Během procesu ověření musí uživatel správně zadat zpravidla alespoň dva ze tří (důkazů) faktorů pro ověření své identity. Více informací o MFA najdete v naše slovníku pojmů kybernetické bezpečnosti.

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za březen 2023:

  1. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (23,99 %)
  2. Win32/Formbook trojan (7,45 %)
  3. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (3,16 %)
  4. BAT/Agent.PUW trojan (2,53 %)
  5. VBS/Agent.QMG trojan (2,49 %)
  6. Win32/PSW.Fareit trojan (2,17 %)
  7. BAT/Runner trojan (1,26 %)
  8. Win32/Rescoms trojan (1,06 %)
  9. Win64/Agent.CFM trojan (0,77 %)
  10. Win32/PSW.Agent.OOQ trojan (0,77 %)

Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat