snapchat nabízí novoý nástroj rodičovské kontroly

5 věcí, které byste měli mít na paměti, když používáte Snapchat

Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Viděli jste na telefonu vašich dětí žlutou ikonu s obrázkem ducha? Není to elektronická verze tabulky Ouija, ale populární komunikační aplikace Snapchat. Je to povídací služba, která v podstatě přerostla  do sociálního média. Umožňuje sdílet nejen textové zprávy, ale také videa, fotky nebo audio.

Specifikem Snapchatu je, že zprávy mizí. Každou zprávu můžete otevřít jen jednou, a to na dobu 10 vteřin, pak už se k ní znovu nedostanete.

Aplikace je velmi populární i mezi dětmi a teenagery (byť oficiálně ji mohou požívat až o 13 let). Celosvětově má přes 300 milionů uživatelů.

Mizející zprávy jsou trochu dvousečná funkce. Na jednu stranu je to bezpečnější než Messenger, kde zprávy zůstávají na věky. Na druhou stranu to ale trochu svádí k tomu být pořád online, abyste něco nepromeškali.

Fakt, že zpráva zmizí, neznamená, že je pryč. Příjemce si může udělat printscreen. Myslete na to při sdílení osobních a citlivých zpráv.

Příručka pro rodiče: Jak ochránit děti na internetu

5 tipů, jak používat Snapchat bezpečně

#1 Vypněte geolokalizaci

Vždy je bezpečnější, když na internetu nesdílíte svou polohu. Někdy zůstávají geolokalizační data uložená i na fotografiích. Na Snapchatu můžete zapnout Ghost Mode a poloha se tak nesdílí.

#2 Mizející vzkazy negarantují soukromí

Soukromí na sociálních sítích je iluze. Skutečnost, že se fotky po otevření smažou, vytváří falešný pocit bezpečí. Ve skutečnosti si lidé, kterým vaše děti pošlou zprávu, mohou udělat screenshot. Těch 10 vteřin na to bohatě stačí.  Mluvte s dětmi o tom, že všechno, co jednou nasdílí, byť v soukromé zprávě, může být v důsledku věc veřejná. Zhrzení vrstevníci nebo nefér kamarádi mohou nasdílené fotky zneužít k šikaně, trollingu nebo i vydírání.

Je potřeba si přiznat, že teenageři používají sociální sítě, včetně Snapchatu, k sextingu. Při sdílení intimních snímků je potřeba být obzvláště obezřetný a opatrný. Internet totiž chyby neodpouští.

Další informace a tipy
najdete na www.tonevymazes.cz.

#3 Zablokovat drzé uživatele je OK

I když vám někdo pošle žádost o propojení nebo zprávu, nemusíte ji přijímat. Zablokování uživatele, který vás otravuje, šikanuje nebo vám posílá cokoli, co nechcete, je naprosto v pořádku.

Mnohdy s blokováním uživatelů děti váhají. Někdy mají děti pocit, že je to nezdvořilé nebo trochu jako „bonzování“. Ne! Nikdy se s nikým online nemusíte bavit.

Děti by měly přijímat jen zprávy od uživatelů, které znají osobně.

#4 Chraňte si své soukromí

Ochrana soukromí je na nás uživatelích. Nadměrné sdílení informací patří mezi největší sociální rizika sociálních sítí. Děti bohužel mají tendenci být sdílnější a důvěřivější.

Internet není anonymní médium, proto není dobré spoléhat na přezdívky a podobně.  Promluvte si s dětmi o tom, že by nikdy nikomu cizímu neměli online říkat, kam chodí do školy, kde bydlí, kolik je jim let a podobně. Velmi dobrou prevencí je komunikovat jen s přáteli z fyzického světa.

instatalace antiviru

Ani kamarádům se ale nevyplatí říkat všechno. Co je a není vhodné sdělovat, je těžké striktně definovat. Záleží i na tom, jaké jako rodina máte hranice. Základem je si doma o soukromí povídat. Nevíte odkud začít? Stáhněte si zdarma konverzační karty o bezpečnosti na internetu.

Povídejme si s dětmi
o technologiích...

... protože, kde panuje důvěra, tam je i online bezpečno. Stáhněte si ZDARMA konverzační karty, které vám pomohou otevřít složitá témata.

CHCI KARTIČKY

#5 Mluvte spolu o online zážitcích

Nejdůležitějším faktorem pro bezpečnost dětí online je angažovaný rodič. Buďte součástí dětského online světa. Jejich digitální zájmy vám možná nebudou nic říkat, ale můžete je v nich podporovat a vědět o nich.

Využívat můžete také rodičovskou kontrolu Snapchat Family Center. V takovém případě můžete vidět, s kým vaše dítě komunikuje, ale ne obsah konkrétních zpráv. Děti o využívání aplikace budou vědět a měly by. Otevřené komunikace totiž zmůže víc než zákazy.

Snapchat je specifická komunikační platforma. Známá je hlavně díky tomu, že zprávy po přečtení mizí. To často dává uživatelům pocit anonymity. Ale není to tak.

Vždy bychom měli dětem klást na srdce, aby si své soukromí chránili a prozrazovali jen velmi málo. Vždy si může někdo udělat print screen. Naše soukromí patří jen nám a je potřeba si jej chránit aktivně.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat