Aplikace rodičovské kontroly: Jaké jsou jejich výhody a rizika?

Nástrojů, které omezí dětem přístup na nevhodné weby nebo čas u obrazovek, existuje řada. Mohou rodičům pomoci děti chránit, na druhou stranu ale jejich necitlivé využití může narušit jejich důvěru. Jak je tedy využívat dobře?
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Polovina dětí dostává první telefon mezi 7. a 8. rokem, pětina dokonce ještě dříve (průzkum MF Dnes z roku 2018). Velmi malé děti tak mají už svůj vlastní miniaturní počítač. Je důležité, aby už v tomto věku věděly, jak takové zařízení bezpečně a správně používat. Podle dat našich německých kolegů ale jen 60 % procent rodičů mluví s dětmi o rizicích na internetu a jen třetina používá nějakou rodičovskou kontrolu.

I žáci na první stupni základních škol tráví běžně s elektronickými zařízeními několik hodin denně. Setkávají se se znepokojivým obsahem (ať už násilím nebo pornografií) i tradičním malwarem. Nemalé procento dětí má dokonce zkušenosti se sextingem, tedy zasíláním intimního obsahu. Navzdory nízkému věku už využívají sociální sítě, které jim nejsou určeny (nejčastěji je nejnižší věkový limit 13 let).

Aplikace rodičovské kontroly slouží k tomu, aby rodič mohl aktivity dětí korigovat. Umožní například limitovat čas u displeje, zablokovat určité stránky nebo zakázat stahování nových aplikací. Na první pohled se zdá, že jsou perfektní a děti se nedostanou ke zlu na internetu, bohužel tak snadné to není.

Co umí rodičovská kontrola?

Nástrojů existuje řada a funkcemi se částečně liší. V telefonech a tabletech s operačním systémem Android můžete využívat nástroj Family Link, tím lze omezit také další služby Googlu.

Manuál: Jak nastavit rodičovskou kontrolu v systému Android

Rodičovskou kontrolu mají i iPhony.

Manuál: Jak nastavit rodičovskou kontrolu v systému iOS

V rodinném počítači s Windows můžete nastavit Family Safety od Microsoftu. Krom těchto nástrojů od vývojářů operačních systémů můžete sáhnout ještě po programu od bezpečnostních firem.

Běžné funkce, které nenarušují soukromí:

  • Kontrola aplikací: Filtr podle věku omezí, ke kterým aplikacím mohou vaše děti přistupovat a které je mohou používat.
  • Kontrola přístupu na web: Tato funkce blokuje nevhodné webové stránky na základě věku dítěte, a to jak jednotlivě, tak podle kategorií.
  • Časové limity pro zábavu a hry: Umožňuje nastavit čas určený pro hraní. Můžete také nastavit denní doby, kdy lze zařízení používat (třeba jen od 6 do 8 večer). Zablokujete tak například přístup ke hrám a aplikacím během školních hodin nebo před spaním.
  • Geolokace: Umožňuje vám kdykoli zobrazit aktuální polohu zařízení.
  • Přehledy: Přehledy vás informují o tom, jak vaše dítě zařízení používá, kolik času tráví v určitých aplikacích atd. Z přehledů také zjistíte, jaké aplikace vaše děti používají nejčastěji. To je velmi užitečné pro udržení kontaktu s dětmi.
  • Informace o výdajích: Kontrola vás upozorní, když bude dítě utrácet za něco online, ať už je to hra nebo si platí za shlédnutí filmu. Microsoft umožňuje, že v rodičovském nastavení přidělíte dítěti částku, kterou může online použít dle svého uvážení (bez vašeho svolení).

Pro jak staré děti je rodičovská kontrola vhodná?

Je důležité zmínit, že první zkušenosti s technologiemi mají děti před třetími narozeninami. Obvykle to začíná pohádkami na telefonu či tabletu rodičů. Mimochodem tvůrci platforem pro sdílení obsahu si to uvědomují. Proto investují spoustu času do toho, aby sledování videí bylo naprosto intuitivní. Proto vaše batole umí ovládat YouTube a pustit si oblíbené animované postavičky, aniž by dokázalo číst.

I jako dospělí často naletíme trikům podvodníků, bez rozmyslu se přihlašujeme k placeným předplatným nebo klikáme na pochybné odkazy, prostřednictvím kterých se do počítače může dostat škodlivý kód. A samozřejmě máme problém s prokrastinací u oblíbených aplikací, sociálních sítí a her. Pomocí různých filtrů a nastavení v aplikacích rodičovské kontroly se s těmito riziky mohou vaši potomci naučit pracovat.

nainstaltujte dětem rodičovskou kontrolu

Obecně je vhodnější tyto nástroje využívat u malých dětí, pro které jsou některá témata ještě příliš abstraktní. Prvňáček například ještě nebude dobře chápat princip mikrotransakcí ve hrách nebo předplatného. U teenagerů, přibližně od druhého stupně ZŠ, je už na místě tyto nástroje opouštět.

Teenageři už je totiž mohou vnímat jako zásah do svého soukromí. Je namístě říci, že rodičovská kontrola je program jako každý jiný, jako každý jiný se dá také obejít a technicky zdatné děti si dokáží zjistit jak. Pokud uspějí, je důležité, aby pravidla bezpečnosti už měly zažité, jinak jsou naopak vystaveni většími riziku.

Aplikace rodičovské kontroly vám poskytnou dobrý přehled, jak dítě zařízení využívá a postupně můžete různá omezení rušit a dávat dětem více zodpovědnosti. Doporučujeme proto s nimi včas začít mluvit o tom, proč blokujete kategorie na internetu nebo nastavujete časové limity.

Čím jsou děti starší, tím důležitější je respektovat společné dohody a nepoužívat restriktivní programy.

Co používat namísto rodičovské kontroly?

Určitým kompromisem jsou dětské verze populárních aplikací. Takovou nabízí například YouTube, dětský účet lze vytvořit také na streamovacích platformách jako je Hulu nebo Netflix, dětem pak služba nenabízí nevhodné filmy.

Například Snapchat nabízí různé funkce dle věku uživatele. Mladší uživatele do 15 let například není možné označit či kontaktovat. Proto dohlédněte, aby vaše děti, pokud tyto služby využívají, uváděly pravý věk. Podle věku také na děti cílí reklama – můžete s nadsázkou argumentovat tím, že aspoň neuvidí reels nudných politiků.

Důležitý prvek v zajištění bezpečnosti dětí je antivirový program. Ten rozhodně nainstalujte na všechna zařízení v domácnosti. Dokáže totiž odfiltrovat nejen škodlivý malware, ale také podvodné obchody nebo stránky, které například z dětí lákají osobní údaje.

Jak zajistit bezpečnost dětí bez rodičovské kontroly?

Děti jsou na svá tajemství a soukromí velmi citlivé. A samozřejmě zakázané ovoce chtějí tím víc vyzkoušet. Proto radíme rodičům o rizicích na internetu spíše otevřeně diskutovat než je zakazovat.

Důvěra je křehká. Je ale důležité, aby se děti nebály svěřit, pokud by se setkaly s čímkoli negativním.

Bezpečí dětí začíná u vyhledávače. Pokud nemohou nevhodný obsah vyhledat, nemohou ho ani zkoumat. Google i Microsoft umožňuje pomocí rodičovských aplikací filtrovat vyhledávání dle věku (podmínkou je to, že dítě je přihlášené pod svým účtem). Pokud kvůli tomu rodičovskou kontrolu nechcete nastavovat, můžete zkusit dětský prohlížeč Kiddle od Googlu. Ten je ale určen jen opravdu malým dětem.

Dětský vyhledávač Kiddle: při hledání nevhodného obsahu nenabízí žádný výsledek
Dětský vyhledávač Kiddle: při hledání nevhodného obsahu nenabízí žádný výsledek

Buďme malým dětem průvodci světem internetu. Můžeme spolu s nimi vyhledávat zajímavá fakta a zároveň je učit, jak si vybírat kvalitní obsah. To pro ně časem bude velmi důležité, když uvážíte, jak je internet zaplavený dezinformacemi.

Vysvětlujte jim, že naprostá většina internetových stránek má majitelům vydělávat. Populární magazíny a noviny vydávají placené články nebo vydělávají reklamou. Sociální sítě vydělávají na našich datech a tak dále. Čím je stránka navštěvovanější, tím dražší reklamní plochy nabízí. Proto někteří lidé vydávají fantaskní či skandální články, aby vás nalákali a vaši návštěvu pak mohli prodat inzerentům.

Stáhněte si příručku
Jak chránit děti na internetu

Tento průvodce vám a vašim dětem pomůže zorientovat se na internetu tak, aby na něm byli malí uživatelé v bezpečí.

STÁHNOUT PŘÍRUČKU

S většími dětmi se domlouvejte na pravidlech, která vyhovují i jim. Můžete je i sepsat a vyvěsit u počítače, pokud je to tak pro vás přijatelnější. Učíte tak děti pracovat s volným časem zodpovědně, což se jim v dospělosti bude opravdu hodit. Navíc, pokud děti chtějí jiná pravidla než vy, trénují s vámi doma také umění argumentace.

Pokud vaše děti chtějí využívat sociální sítě (a mají na to již věk), trvejte na tom, aby všechny účty měly nastavené jako soukromé. A projděte společně také nastavení soukromí a další funkce (například limit pro využívání dané aplikace).

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat