chytré hodinky pro děti mohou být skvělým pomocníkem, dbejte ale na bezpečnost citlivých údajů

Děti a chytré hodinky: Jak pro ně vybrat ty pravé?

Mají vaše děti chytré hodinky, nebo jim je teprve plánujete pořídit? Máme pro vás několik tipů, na co při výběru a jejich používání nezapomenout.
Lucie Mudráková
Total
0
Sdílení

Chytré hodinky jsou stále oblíbenějším doplňkem také pro děti. A není divu. Stejně, jako jiná chytrá zařízení, mohou ušetřit spoustu starostí a umožnit vám s dětmi komunikovat, ať už jsou ve škole, na kroužcích nebo u kamarádů. Všechny hodinky ale nesplňují nároky na ochranu a zabezpečení citlivých údajů. Na co si dát pozor? V následujících šesti krocích najdete tipy, jak chytré hodinky pro děti vybrat a jak je nejlépe využívat.

#1 Vyhledejte si k vybranému modelu co nejvíce informací

Při výběru modelu jsou velkým pomocníkem uživatelské recenze. Do internetového vyhledávače zadejte název značky, případně i název modelu, a přidejte slovní spojení jako „bezpečnostní zranitelnost” nebo „aktualizace”. Rychle a jednoduše tak zjistíte, jak výrobce přistupuje k otázkám bezpečnosti.

#2 Je pro výrobce důležitá kybernetická bezpečnost?

Je komunikace mezi zařízením a serverem šifrovaná? Pokud ne, měla by vás tato skutečnost od nákupu hodinek odradit.

Některé bezpečnostní zranitelnosti by dokonce mohly útočníkům umožnit dítě kontaktovat.

Chytré hodinky jsou připojeny k serverům. Pokud nejsou řádně zabezpečeny, mohou být pro útočníky nejjednodušším způsobem, jak se do zařízení dostat a získat přístup k informacím, od aktuální polohy a jména, až po telefonní čísla a konverzace. Některé bezpečnostní zranitelnosti by dokonce mohly útočníkům umožnit dítě kontaktovat.

#3 Má produkt bezpečnostní zranitelnosti?

Došlo v souvislosti s chytrými hodinkami nebo jejich výrobcem k úniku dat? Potýkala se značka s bezpečnostními incidenty? Pokud ano, jak se výrobce zachoval? Byly tyto potíže vyřešeny? A jak rychle?

Pokud společnost jednala správně a o problémech zákazníky a veřejnost informovala, není důvod si celý nákup hned rozmýšlet. K bezpečnostním zranitelnostem dochází poměrně často. Důležité ale je, aby výrobce v takovém případě zareagoval okamžitě. Zkontrolujte, zda lze software zařízení aktualizovat a zda výrobce v takovém případě poskytuje aktualizace pravidelně.

#4 Na značce záleží

V tomto případě se opravdu nevyplácí kupovat zařízení od neznámých značek. Tím spíše, pokud nelze ověřit, jakým způsobem výrobce citlivá data zabezpečuje, nebo kam je nahrává. Úspora v podobě nižší pořizovací ceny hodinek se může v budoucnu prodražit, pokud dojde k jejich odcizení.

#5 I chytré hodinky je třeba aktualizovat

Nejen výrobce, ale v tomto případě i rodiče by měli pravidelně aktualizovat chytré hodinky na nejnovější dostupné verze. Vydané aktualizace by měly být ihned nainstalovány, protože jsou obvykle zaměřeny na zvýšení bezpečnosti zařízení a opravy chyb v předešlých verzích. V opačném případě mohou útočníci zneužít zranitelnosti k přístupu do zařízení.

#6 Jaké funkce s dětmi využijete?

Chcete prostřednictvím chytrých hodinek telefonovat a komunikovat s dětmi přes videohovory? Hledejte zařízení se zabudovanou kamerou, reproduktorem a mikrofonem. Nebo by vám stačila jednoduchá funkce SOS, která v případě nouze kontaktuje někoho z předem nastaveného seznamu kontaktů? A jak moc je pro vás důležitý geofencing?

Jak funguje geofencing?
Díky této funkci můžete sledovat polohu zařízení a budete informováni, když dítě opustí určitou, předem vymezenou oblast.

Existují i modely, které umožňují poslouchat rozhovory a okolní zvuky. Takové funkce mohou být užitečné v případě, že dítě začne komunikovat s cizí osobou. Některé hodinky obsahují také různé hry a výzvy. V každém případě platí, že čím více funkcí chytré hodinky mají, tím kratší bude pravděpodobně výdrž jejich baterie.

Méně je zkrátka někdy více a pokud je to naopak, je důležité mít kvalitní zabezpečení. Čím více funkcí budou chytré hodinky mít, tím více příležitostí nabídnou možným útočníkům. Kvalitní zabezpečení je tak klíčové. Pak se chytré hodinky mohou stát skvělým pomocníkem pro vás i vaše děti.

Článek vyšel v rámci projektu Safer Kids Online.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat