Digitální domácí vězení? Raději naučte děti s internetem zacházet

Nedaří se dětem ve škole tak, jak byste si přáli? Možná jako první zakazujete telefon a internet. Přečtěte si, proč to není tak dobrý nápad a jak se domluvit na digitálních pravidlech jinak.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Zakazujete doma internet a mobil kvůli studijním výsledkům? Mnoho rodičů se obává, že děti u telefonů a online her tráví příliš času. Podle výzkumu z USA 80 % rodičů zakazuje dětem přístup na internet jako formu trestu.

Vědkyně Michaela Slussareff, která se moderním technologiím věnuje, před zákazy varuje. Jednou totiž děti vyrostou a zákazy na ně už platit nebudou. Zdůrazňuje, že je potřeba naučit děti vyznat se v džungli internetu a naučit se regulovat sebe sama. (Celý inspirativní rozhovor najdete na konci článku.)

Úplný zákaz technologií znamená i odstřihnutí od kolektivu spolužáků.

Spíše doporučujeme domluvit se na pravidlech. Do zařízení, které děti používají, můžete nainstalovat rodičovské aplikace, které pomáhají čas u zařízení limitovat. Děti vás po vyčerpání denního času mohou požádat o přídavek, třeba pomocí SMS. Ale ani aplikace nejsou všemocné.

6 tipů, jak naučit děti zacházet s technologiemi zodpovědně?

Podělíme se o několik tipů a pravidel, která můžete doma zavést, abyste vy a především vaše děti měli používání chytrých zařízení a hraní pod kontrolou. Díky tomu zbyde dostatek času na učení nebo koníčky.

Velmi důležité je vybrat si ta pravidla, která budou vyhovovat vaší rodině a budete ochotni je dodržovat všichni.

#1 Zaveďte si no-tech zóny

O tom, že modré světlo z monitorů a displejů narušuje spánek jste slyšeli jistě mnohokrát. Znáte to, nemůžete usnout, tak si dlouhou chvíli zkrátíte u Instagramu… Prohlédnete si pár příspěvků a o 2 hodiny později stále nespíte. Lákadlo je to prostě silné.  Ideální je „zakázat si“ používání telefonů v ložnici úplně. Případně zkuste telefon umístit alespoň daleko od nočního stolku.

Stejně tak je zdravější nepoužívat telefony u jídla. Společné večeře jsou skvělý rodinný čas, který můžete věnovat jeden druhému a mluvit třeba i o rizicích internetu a sociálních sítích. Možná ale vaše no-tech zóna bude i jinde – u pracovního stolu, v koupelně, či v autě?

#2 Věnujte se aktivitám bez obrazovek

Technologie nás okrádají především o pozornost. V rámci vaší běžné rutiny si vymezte čas nebo konkrétní aktivity, kterým se věnujte pravidelně, při kterých se prostě telefony používat nebudou. V případě dětí to patrně bude příprava do školy. Ale může to být i společné stavění LEGA, hraní deskových her nebo procházky. Jistě považujete za velmi nezdvořilé, když s někým mluvíte a on u toho kontrolujete oznámení v telefonu. Pokud se domluvíte na takových aktivitách, nereagujte ani na pracovní hovory (pokud to vaše profese umožňuje).

#3 Pomozte dětem plánovat den

Obzvláště menší děti se teprve učí nakládat s časem. Pomáhá, pokud dítě názorně vidí, kolik času mají a co musí stihnout. Vynikající jsou k tomu různé plánovací kalendáře aktivit nebo vizuální kola dne.

V takovém plánovači bude jistě čas ve škole, čas určený spánku, kroužkům, domácím povinnostem, hraní, hygieně a tak dále.

Nová pravidla nebudou možná fungovat z hodiny na hodinu. Nezoufejte, děti potřebují čas si zvyknout.

Nastavení limitu v operačním systému Android najdete Nastavení v záložce Digitální pohoda.
Nastavení limitu v operačním systému Android najdete Nastavení v záložce Digitální pohoda.

#4 Nastavte si limity

Při používání sociálních sítí nebo hraní her nám čas utíká rychle a je těžké si uvědomit, kolik minut už jsme u nich strávili. Nastavte si proto s dětmi v zařízeních limity pro různé aktivity.

Pomáhá to naučit se seberegulaci. V počítači totéž nastavíte snadno přes rodičovskou kontrolu pomocí Microsoft Family Safety nebo Google Family Link. V telefonu je možné přímo v nastavení.

Pokud vaše děti tráví momentálně u obrazovek hodně času, asi nedokáží ze dne na den čas radiálně omezit.

Zkuste se domluvit na postupném omezování (třeba každý týden o hodinu méně až na čas, který považujete za přijatelný).  Ostatně limit se může lišit ve všední den a o víkendu.

#5 Místo zákazů zkuste nabídnout aktivity

Pro děti nebývá internet nejoblíbenější zábava, ale rozšiřuje offline zážitky. Pokud se vaše děti neumí poprat s nudou, zkuste jim připravit seznam jiných aktivit.

Na takovém seznamu mohou být třeba aktuální zajímavé akce dětského centra ve vašem městě, nový kroužek, vycházka na hřiště s kamarády, společná “deskovka” nebo vaření milovaného jídla. Ostatně takový seznam můžete vytvořit jako rodina společně podle vašich vlastních zájmů.

Totéž ale platí o aktivitách online, které se vám nezdají. Možná by místo hraní Candy Crush mohli zkusit kreativnější Minecraft, místo pasivního sledování zkusit pomocí DIY návodu něco vytvořit nebo shlédnout dokument o Napoleonovi, ze kterého mají mít referát?

Internet je plný skvělého obsahu, jen děti nasměrovat.

#6 Zaměřte se na úspěchy a ne na selhání

Je samozřejmé, že se některá nová pravidla neujmou,. Dodržování některých může být pro děti velice náročné. Proto se zaměřte na pozitiva a to, co se vám daří. Možná někdy nedodržíte pravidla vy sami – i to je skvělá příležitost mluvit o tom, že se občas nedaří, a ocenit pevnou vůli děti. Nikdo neposlouchá rád „že to se ti zas nepovedlo“, za to každý ocení pochvalu, posilujte tím i sebejistotu dítěte.

Všechna pravidla si po čase zrevidujte. Možná, že limit času je u vás zbytečný, za to potřebujete přesnější seznam jiných aktivit? Nebo naopak. Dodržujte jen to, co vám doma dává smysl.

Univerzální pravidla neexistují

Úmyslně neuvádíme žádné přesné minuty, ani neradíme, jak všechno dětem zablokovat. Pravidla pro technologie musejí vycházet z vašich zvyků. Pokud se živíte jako programátoři budete celá rodina přirozeně u různých zařízení trávit daleko více času, než  rodiny profesionálních atletů kde se den točí kolem sportu.

Takoví rodiče jen učí děti s technologiemi zacházet jinak, konstruktivněji. A není na tom nic nezdravého nebo škodlivého. Proto všechna nová pravidla tvořte jako tým celá rodina. Ostatně týkají se všech.

Poslechněte si celý rozhovor s Michaelou Slussareff o technologiích a dětech v podcastu Vinohradská 12:

 

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat