Frčí u vás selfíčka? Naučte děti, jak na ně bezpečně

Fotky sebe sama má v telefonu každý, tedy i děti. Shrnuli jsme pár pravidel, která se při pořizování selfie hodí dodržovat.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Selfie není nic nového pod sluncem. Vlastní autoportréti tvořily už slavní umělci jako DaVinci, Rembrandt nebo VanGogh jen štětci na plátno. Na vlastních portrétech bylo prostě vždy něco působivého.

Dávní malíři ovšem každé dílo – včetně svých selfíček – museli důkladně promyslet, uvážit kompozici a připravit konkrétní požadované barvy (řada umělců si totiž z pigmentů vytvářela vlastní odstíny). Dnešní děti, i jejich rodiče, nepřemýšlejí nad tím, co fotografie obsahuje, a jedním klepnutím selfie zveřejní. Přes publikovanou selfie tak lidé často neúmyslně odhalí i citlivé informace, jako například místo, kde se právě pohybují nebo jaké cennosti s sebou mají.

U spontánně vyfocených a zveřejněných selfie na děti číhají i další nástrahy, jako je například kyberšikana. Pokud dítě (nebo jeho rodič) zveřejní svoji fotografii v trapné situaci, může se snadno stát terčem posměchu. Pro děti a teenagery přitom může být takový veřejný výsměch zdrcující.

Naučte děti fotit a sdílet kouzelné životní momenty bezpečně. Co můžete udělat?

Jděte příkladem

V první řadě je důležité, aby mohl rodič být pro děti vzorem. I my dospělí bychom měli věnovat pozornost tomu, co zveřejňujeme. Mladší děti často napodobují své rodiče, takže máte skvělou možnost dítě naučit, jak se selfie zacházet, aby se vyhnulo rizikům.

Nesdílejte například selfie z dovolené či výletu ihned, ale až po návratu (v případě dovolené totiž říkáte zlodějům, že váš byt či dům je prázdný). Nesdílejte zbytečně selfie s příliš drahými šperky nebo vybavením. Vyvarujte se intimních nebo trapných fotografií.

Neriskujte zdraví pro fotku

Každý rok zemře několik lidí kvůli originální selfie. Často se tak fotí mladí lidé na nebezpečných útesech nebo třeba u toxického jezera. Je proto důležité, aby rodiče vysvětlili svým dětem, že život se nevyplatí riskovat pro žádnou fotografii.

Děti by vždy měly dávat pozor, co se děje kolem nich, ať už když si hrají hry nebo něco fotí – je třeba se dívat kolem sebe, ne jen dolů na obrazovku.

Děti si mohou osvojit dost jednoduché pravidlo: pokud tuhle fotku nemají vidět rodiče, tak ji nemá vidět ani zbytek internetu.

Z internetu nic nejde smazat

Co děti jednou na internet zveřejní, tam už navždy zůstane. Neexistuje žádné mazací tlačítko. Proto je vždy lepší se zdržet a příspěvek nezveřejnit, než toho později litovat. Mimochodem sociální sítě běžně kontrolují i zaměstnavatelé, takže nevhodná selfie může pěkně zavařit i dospělým při hledání nového zaměstnání. I když děti bude spíše zajímat, jak neztratit tvář před novými kamarády a potenciálními protějšky.

Věnujte dětem svůj čas

Pokud vaše děti na sociálních sítích začínají, věnujte jim čas. Společně se naučte, jak si chránit soukromí. Každou fotku můžete zkoumat jako detektivové a hledat sebemenší stopu, která by mohla prozradit nějaké citlivé informace. Při rozhovoru s vaším dítětem na toto téma je vhodné volit nekonfrontační přístup. Vždy mějte na paměti, že zakázané ovoce chutná nejlíp.

Mluvte o vlastních zážitcích a učte příklady. Zkušenosti z online světa jsou stejně důležité jako ty ze skutečného světa. Jak budou vaše děti dospívat, připravte se vést s nimi otevřený dialog, který je často účinnější než neústupnost a přísné zákazy.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat