Hraj to na jistotu: 5 důvodů proč nestahovat pirátské verze her

Stáhnout si žhavou herní novinku zadarmo zní lákavě. Obzvlášť když kapesné dochází. Bezpečné to ale není. Přečtěte si, co riskují děti stahováním cracknutých her.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Tržby herního průmyslu letos vzrostou o 11 % a dosáhnou tak hodnoty téměř 209 miliard dolarů. Ve video hrách se prostě točí obrovské peníze a mají miliardy fanoušků. A všude, kde jsou peníze a uživatelé, jsou i podvodníci.

Jedním z typických podvodů jsou takzvaně cracknuté hry. Tedy takové, které byste normálně museli koupit. Hacker je ale zpřístupní zdarma na nějakém úložišti, odkud si je může kdokoli stáhnout. Pirátství (tedy sdílení cracknutých her) je rozšířené napříč platformami, od her pro PC a mobilní zařízení až po konzole.

Není možné jednoznačně prohlásit, že stahování her má negativní vliv na herní průmysl. Některé studie, jako například tato z roku 2017, zjistily, že na rozdíl od jiných typů obsahu nemusí mít vždy nepříznivý dopad. Jisté však je, že stažení a spuštění pirátské kopie je riziko pro hráče.

Co to přesně je pirátská hra?

Nejjednodušeji řečeno, pirátské hry jsou ty, u kterých došlo k prolomení správy digitálních práv, což je technologie určená k ochraně obsahu chráněného autorskými právy . Tímto způsobem si hráč může zapařit hru, aniž by ji musel zaplatit vývojářům.

Obvykle jde o žádané herní novinky, které se objevují ke stažení, jakmile je hra oficiálně vydaná. Ačkoli existují i příklady, kdy hackeři získali a distribuovali bezplatné kopie ještě před oficiálním datem vydání.

5 důvodů, proč se držet od pirátských her dál

Bez ohledu na to, jak přesvědčivé jsou argumenty toho, kdo pirátskou kopii nahrál, nebo spoluhráčů, nedoporučujeme takovou verzi stahovat.  Mezi základní rizika patří:

  1. Malware

Útočníci využívají populární hry a lákají na jejich bezplatné verze. Jejich skutečným záměrem je ale navnadit hráče, aby si stáhl do počítače škodlivý kód. Běžně takto infikované hry propagují na sociálních sítích, pomocí phishingových e-mailů nebo optimalizací svých stránek pro vyhledávače (takže se stránky podvodník zobrazí při vyhledávání názvu hry či ve spojení se slovy jako zdarma a bezplatně).

Infikované hry, jsou často tvořené tak, aby dokázaly obejít tradiční bezpečnostní filtry, často během instalace hra vyžaduje vypnutí některých bezpečnostních prvků. V případě mobilních her je běžné, že vyžaduje neadekvátní oprávnění.

Pirátské hry často obsahují viry a mívají problém s kompatibilitou.
Pirátské hry často obsahují viry a mívají problém s kompatibilitou.

Riziko infikace je reálné. V červnu 2021 vyšlo najevo, že během dvou let bylo takto napadeno přes 3 milionů počítačů. Malware odcizil přes 1,2 TB dat, včetně více než 26 milionů přihlašovacích údajů. Pokud měl infikovaný počítač webkameru, malware vyfotil uživatele. Tato data mají na černém trhu obrovskou hodnotu a útočníci je patrně prodali.

Pirátské hry nejčastěji šíří tyto typy škodlivého kódu:

  • malware těžící kryptomining, který může vyřadit zařízení oběti z provozu, navíc vy platíte vyšší spotřebu elektřiny;
  • bankovní trojské koně určené ke krádeži finančních a osobních údajů;
  • Keyloggery a programy určené k odcizení nejrůznějších osobních údajů z počítačů/zařízení;
  • Ransomware, který zablokuje přístup k počítači a požaduje výkupné;
  • Botnet malware, který změní váš počítač/zařízení na loutku a zneužívá jej bez vědomí majitele k dalším útokům.
  1. Adware

Ačkoli adware není tak nebezpečný jako malware, může být přinejmenším nepříjemný. Jeho úkolem je totiž zobrazovat nevyžádanou reklamu, často velká vyskakovací a nová okna, která zařízení doslova zaplaví a zpomalí. Například v roce 2020 bylo z obchodu Google Play vyřazeno 21 herních aplikací, protože adware obsahovaly.

  1. Hra nebude fungovat správně

Pirátské hry považují hráči obvykle za způsob, jak se zdarma dostat k vyhledávaným titulům. Pravdou je, že ale vůbec nemusí fungovat správně. Může obsahovat chyby, ať už v ději hry nebo funkčnosti, které ale nikdo neopraví. Hra nemusí být kompletní, může mít problémy s kompatibilitou.

Například pokud si hráč přidá pirátskou hru do služby Steam a ta identifikuje, že hra pochází z jiného zdroje, ve hře tak nebude možné využívat všechny funkce této platformy.

  1. Některé platformy banují za pirátské kopie

Existuje možnost, že skutečný autor hry bude schopen vysledovat pirátský software až ke konkrétním zařízením a částečně nebo trvale zařadit propojené účty na černou listinu. Toto riziko hrozí zejména na platformách herních konzolí, jako je Xbox.

  1. Právní následky

V neposlední řadě je důležité si uvědomit, že používání pirátského herního obsahu je nezákonné. Pokud si vezmete něco placeného zadarmo, je to v podstatě krádež (zákon pirátské hry vidí jinak, ale to je vedlejší). Patrně nechcete učit děti, že obcházet takto pravidla je v pořádku.

Jak si hrát bez rizik?

Hry jako takové ale riziko příliš nepředstavují. Stačí dodržet několik málo pravidel a děti si mohou herní dobrodružství užívat do syta.

Z her se může stát i skvělá rodinná aktivita.
Z her se může stát i skvělá rodinná aktivita.

Hry dětem vždy kupujte v oficiálních obchodech (ať už online nebo klasických kamenných), nikdy je nestahujte z úložišť a torrentů.

Používejte bezpečnostní program, který zachytí jakýkoli malware a další rizika. Například program ESET má herní mód, který nijak neomezuje herní zážitek. Bezpečností program nikdy nevypínejte a pravidelně jej aktualizujte.

Vždy si prověřte bezpečnostní nastavení účtů dětí na herních platformách jako je Roblox, Twitch, Steam či Discord. Dbejte, aby nastavení bylo co nejpřísnější a děti nemohli kontaktovat cizí lidé.

Nikdy se nepřihlašujte ke hrám přes odkazy v e-mailu. Může se jednat o podvodné e-maily. Vždy pro přihlášení využívejte herní platformu či oficiální rozhraní autora vaší hry.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat