pečujte o soukormí svého profilu na Instagramu. Jak na to?

Instagram a puberťáci: Manuál pro rodiče

Přečtěte si, jak pomoci dětem bezpečně se zorientovat na Instagramu. Připravili jsme několik tipů, jak by si měly chránit soukromí.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Instagram je mezi teenagery v Česku druhou nejoblíbenější sociální sítí (po YouTube), často zmiňovaný Facebook už nepoužívá ani polovina. Celosvětově uživatelé do 17 let tvoří 9 % uživatelů Instagramu. Sociální sítě mají spoustu výhod, inspirují k tomu být lepší a kreativnější, ale pojí se s nimi i rizika. Mezi ta patří různé podvody, šikana, sdílení citlivých informací, ale také zpřístupnění nevhodného obsahu.

Striktně vzato je možné Instagram používat od 13 let. Věk uživatel zadává při registraci (přesněji zadává datum narození). Používají jej tedy i mladší děti, které si jednoduše pár let přidají.

I když sociálním sítím nedůvěřujete, vaše dítě je patrně bude využívat, už jen proto, aby zůstalo v kontaktu se svými vrstevníky. Navrhněte jim následující pravidla, která pomohou ochránit jejich soukromí a citlivé údaje.

Stáhněte si příručku
Jak chránit děti na internetu

Tento průvodce vám a vašim dětem pomůže zorientovat se na internetu tak, aby na něm byli malí uživatelé v bezpečí.

STÁHNOUT PŘÍRUČKU

Účet jedině soukromý

V první řadě by vaše děti měly mít nastavený účet jako soukromý (opakem je veřejný). V rámci nedávných změn, které se zaměřovaly hlavně na nejmladší uživatele, je účet ve výchozím nastavení soukromý. Uživatel si tak může sám určovat (podle toho, jaké výzvy ke sledování přijme) kdo uvidí to, co sdílí.

Jak nastavit účet na instagramu jako soukromý

Proč mít veřejný účet? Protože to tak má mnoho vrstevníků, protože síť umožňuje se pochlubit, protože se věnují nějaké kreativní činnosti, kterou takto prezentují. V posledním jmenovaném případě doporučujeme zřídit stránku jen pro danou činnosti, kde ale váš syn či dcera nebude sdílet nic osobního.

Proč mít soukromý účet? Opravdu chcete, aby každý viděl, jak žijete, co prožíváte a viděl do vašeho života. Veřejný profil uvidí rodiče, učitelé, babičky, predátoři, zloději, kteří mohou mít zálusk na nový telefon, kterým děti své Reels (krátká videa) natáčí. Veřejný profil je také možné vykrást a původního majitele obtěžovat, šikanovat nebo jeho obsah zneužít.

Účet lze přepínat na soukromý nebo veřejný kdykoli, ale sledující, které již měli při přechodu na soukromý účet, jim zůstanou.

Zprávy, komentáře, hastagy a zmínky

Instagram umožňuje poslat jinému uživatel přímou soukromou zprávu (Direct message, zkráceně DM nebo SZ). Je to běžná součást kultury Instagramu: teenageři si nejen lajkují a komentují příspěvky nebo sledují příběhy – často komunikují i prostřednictvím zpráv.

Instagram nyní brání dospělým posílat zprávy osobám mladším 18 let, pokud děti tyto dospělé osoby nesledují. Dalším bezpečnostním prvkem, který platforma nedávno zavedla na ochranu mladých uživatelů, je sdílení bezpečnostních upozornění, které vyzývají k ostražitosti v konverzacích s dospělými.

Instagram nyní brání dospělým posílat zprávy dětem

Zdroj: Blog Instagramu

Tuto funkci představil Instagram v březnu 2021. Bezpečnostní upozornění varují mladé lidi, když s nimi komunikuje dospělý, který vykazuje potenciálně podezřelé chování. Pokud například dospělý posílá velké množství žádostí o přátelství nebo zpráv lidem mladším 18 let, tento nástroj příjemce upozorní a dá jim možnost konverzaci ukončit.

Komentáře, Tagy a Zmínky jsou některé z dalších způsobů, jak mohou uživatelé mezi sebou komunikovat. Je možné ale nastavit, kdo může můj profil zmínit nebo dál sdílet. Obzvláště u mladých uživatelů doporučujeme co nejstriktnější nastavení.

Jak omezit zmínky o uživateli Instagramu

Skrytá slova

Všichni dobře víme, že interakce na sociálních sítích se někdy může zvrhnout v urážky, trolling nebo nenávistné komentování. Taková interakce může v krajním případě přerůst v kyberšikanu nebo kyberstalking. Instagram má několik praktických funkcí a nastavení, které chrání uživatele před takovým urážlivým chováním jiných uživatelů. Tyto funkce najdete v nastavení Skrytá slova.

Pokud chcete urážlivé komentáře skrýt před zraky svých dětí i jejich sledujících, můžete zapnout systém filtrování komentářů na Instagramu. Tím dojde ke skrytí komentářů, které obsahují označené výrazy, přičemž stejná možnost je k dispozici i pro zprávy. Kromě toho si můžete nastavit vlastní seznam slov, kam můžete zahrnout výrazy, které považujete urážlivé.

Čas na pauzu?

Bez ohledu na to, zda děti používají Instagram, aby zůstaly ve spojení s kamarády, lidmi se stejnými zájmy nebo držely krok s trendy, je důležité dát v první řadě na ochranu soukromí a bezpečné používání sítě.

Od Instagramu si můžete dát i pauzu

Bavte se s dětmi o tom, jak používat aplikace bezpečně. Doporučte jim, ať používají silná hesla. V nastavení v záložce Vaše aktivity si může uživatel nastavit denní limit, po jeho dosažení síť navrhne přestávku. Pod stejnou záložkou je možné spravovat celou digitální stopu – tedy třeba smazat komentáře nebo odstranit fotky s nějakým označením.

nainstaltujte dětem rodičovskou kontrolu

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat