Jak mohou být děti na internetu v bezpečí?

Internet je pro děti nejen zábavou, ale také prakticky bezednou studnicí lidského vědění. Naučte se s ESETem dosáhnout toho, aby si děti mohly internet užívat bezpečně.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

O tom, že na internetu mohou na děti čekat i nástrahy, není jistě třeba sáhodlouze mluvit. ESET proto představuje iniciativu Safer Kids Online, která pomáhá především nám dospělým zorientovat se v technologickém světě a stát se tak dětem průvodci. Projekt úspěšně funguje ve 14 zemích světa a nyní startuje také v České republice.

Internet může být špatný pán

České děti trávily před koronavirovými omezeními na internetu v průměru 172 minut denně. Bez ohledu na věk jsou tak děti vystaveny i odvrácené stránce internetu, ať už jde o škodlivý kód, nenávistný nebo nevhodný obsah, falešné profily či predátory.

Podtitulem iniciativy je „V bezpečí mohou být i za zavřenými dveřmi.“ Cílem totiž není naučit rodiče používat programy, které umožní zablokovat určitý obsah, ale spíše o internetu otevřeně mluvit. Vždycky totiž nakonec děti odejdou do svých pokojů, ke svým mobilním telefonům, kde na ně dohlížet nelze. My v ESETu věříme, že je třeba dětem důvěřovat.

O bezpečnosti na internetu chceme mluvit otevřeně a bez zákazů.

Každé druhé dítě si totiž na internetu prožije něco nepříjemného a je velmi důležité, aby měli někoho dospělého, komu se mohou svěřit. Nestačí jen zablokovat stránky, které propagují anorexii, ale naučit je zdravému sebevědomí. Nestačí jen zakázat sociální sítě, ale ukázat jim, že lze sdílet zážitky i bezpečně.

Zakázané ovoce chutná odjakživa nejlépe – restrikce a zákazy v tomto ohledu nefungují. Navíc podle výzkumu Masarykovy univerzity mají děti velmi dobré technické znalosti, někdy i  lepší než jejich rodiče. Proto je klíčové umět dětem rizika spíše srozumitelně přiblížit a být jim průvodcem.

Jak vám projekt pomůže?

Naši bezpečnostní experti se ve svých doporučením zaměří zejména na rodiče předškoláků a školáků, případně také prarodiče, učitele a další dospělé, kteří chtějí dětem se vstupem do digitálního světa odpovědně pomoci.

Pravidelně na těchto stránkách (a sociálních sítích) najdete články o možných rizicích či moderních technologiích, bezpečnostní rady a doporučení i praktické tipy, jak například tvořit hesla, sdílet obsah nebo si ukládat data.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat