aplikace rodičovské kontroly nastavení

Jak nastavit rodičovskou kontrolu v mobilu dítěte?

Digitální svět našich dětí často začíná za dveřmi pokojíčků a jsou v něm sami. Pomoci mohou různé aplikace rodičovské kontroly. Pojďme se podívat, jak zabezpečit dětské telefony s Androidem i iOS.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Kybernetickou bezpečnost byste měli řešit v momentě, kdy děti mají jakýkoli přístup k elektronice. I když jim teprve půjčujete vlastní zařízení, mluvte o tom, že na něco neklikáme – protože to může být lež (podvod) nebo je to vaše pracovní věc (a respektujeme navzájem své soukromí). Jakmile děti dostanou první vlastní telefon, přestanete být průvodcem vy.

Je důležité, aby děti věděly, proč limity nastavujete. I když s vašimi důvody mohou nesouhlasit.

Operační systémy Android a iOS nabízejí vlastní aplikace, které umožní rodičům například filtrovat nevhodný obsah nebo nastavit digitální večerku. Společně s dětmi si pak nastavte pravidla. Vysvětlete dětem, proč daná pravidla uplatňujete. Možná se bojíte, aby nesklouzly k závislosti nebo se nesetkaly s násilím a pornografií. Nebojte se vyjádřit své obavy a emoce. Vaše děti možná nebudou souhlasit  s vašimi obavami, důležité ale je, že budete hovořit otevřeně.

Co aplikace rodičovské kontroly umí?

  • Nastavit v daném zařízení dětský nebo rodičovský profil (takže dítě nezmění nastavení, ale vy můžete ve svém telefonu například udělovat výjimky)
  • Omezit kolik času mohou děti u telefonu strávit, lze nastavit i čas pro konkrétní aplikace
  • Omezit od kolika hodin už nelze v telefonu určité aplikace používat (protože je čas spánku)
  • Nastavit filtr obsahu ve vyhledávání i pro stahování aplikací
  • Nastavit zóny (zařízení pak rodiče upozorní, že například dítě dorazilo do zóny škola)
  • Najít telefon dle GPS na dálku
  • Pohlídat bezpečné přihlašování

Jak nastavit rodičovskou aplikaci?

Řešení přímo od Androidu se jmenuje Family Link. Jedná se o aplikaci, kterou stáhnete do telefonu dítěte i rodiče, aplikace lze ovládat z rodičovského telefonu nebo z webového portálu familylink.google.com.

Manuál: Jak nastavit rodičovskou kontrolu v systému Android

Alternativou pro Android je aplikace ESET Parental Control. Taktéž si z Google Play stáhnete aplikaci do svého i do telefonu dítěte, během přihlášení pak určíte, který telefon patří dítěti, a na něm pravidla uplatňovat. Ovládat lze taktéž přes webový portál nebo z mobilu rodiče.

Manuál: Jak nastavit ESET Parental Control

Řešení pro iPhony přímo do společnosti Apple se nazývá „Rodina“. Funkci najdete v Nastavení, nejde o specifickou aplikaci, kterou si je třeba stáhnout navíc.

Manuál: Jak nastavit rodičovskou kontrolu v systému iOS

Rodičovská kontrola k bezpečnosti dětí nestačí

Samotné filtry nestačí, aby byly děti v bezpečí. Je velmi důležité, aby u vás doma byla bezpečnost na internetu téma, o kterém mluvíte. Pokuste se doma vytvořit důvěrnou atmosféru, aby se děti měly kam obrátit, pokud se setkají s něčím divným (možná uvidí lechtivé video nebo se setkají s nenávistným obsahem).

jak nainstalovat aplikaci rodičovské kontroly
Učte děti používat technologie vlastním příkladem. Mluvte o tom, co používáte a proč. I pravidla by měla vzniknout po vzájemné dohodě.

Aplikace rodičovské kontroly nejsou navždy. Obvykle přestávají fungovat ve 13 letech dítěte (respektive, pak dítě dostane právo nastavení měnit nebo dohled rodičů ukončit). Tento věk je velmi citlivý – teenageři chtějí mít soukromí a být respektovaní. Mějte na paměti, že otevřená komunikace je důležitější než čas večerky.

RODINNÁ DIGI-DOHODA

Nastavte si doma pravidla pro používání technologií, která budou vyhovovat všem.

STÁHNOUT DOHODU

Jak s dětmi o kybersvětě mluvit? Pomoci mohou naše konverzační kartičky nebo různé hry a pořady. Těch existujte obrovské množství v češtině – od pohádek, pro důmyslné hry. Konkrétní doporučení najdete třeba v tomto článku.

Stáhnout Konverzační karty pro děti a rodiče

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat