Jak nastavit rodičovskou kontrolu v mobilu dítěte?

Digitální svět našich dětí často začíná za dveřmi pokojíčků a jsou v něm sami. Pomoci mohou různé aplikace rodičovské kontroly. Pojďme se podívat, jak zabezpečit dětské telefony s Androidem i iOS.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Kybernetickou bezpečnost byste měli řešit v momentě, kdy děti mají jakýkoli přístup k elektronice. I když jim teprve půjčujete vlastní zařízení, mluvte o tom, že na něco neklikáme – protože to může být lež (podvod) nebo je to vaše pracovní věc (a respektujeme navzájem své soukromí). Jakmile děti dostanou první vlastní telefon, přestanete být průvodcem vy.

Operační systémy Android a iOS nabízejí vlastní aplikace, které umožní rodičům například filtrovat nevhodný obsah nebo nastavit digitální večerku. Společně s dětmi si pak nastavte pravidla. Vysvětlete dětem, proč daná pravidla uplatňujete. Možná se bojíte, aby nesklouzly k závislosti nebo se nesetkaly s násilím a pornografií. Nebojte se vyjádřit své obavy a emoce. Vaše děti možná nebudou souhlasit  s vašimi obavami, důležité ale je, že budete hovořit otevřeně.

Je důležité, aby děti věděly, proč limity nastavujete. I když s vašimi důvody mohou nesouhlasit.

Co aplikace rodičovské kontroly umí?

  • Nastavit v daném zařízení dětský nebo rodičovský profil (takže dítě nezmění nastavení, ale vy můžete ve svém telefonu například udělovat výjimky)
  • Omezit kolik času mohou děti u telefonu strávit, lze nastavit i čas pro konkrétní aplikace
  • Omezit od kolika hodin už nelze v telefonu určité aplikace používat (protože je čas spánku)
  • Nastavit filtr obsahu ve vyhledávání i pro stahování aplikací
  • Nastavit zóny (zařízení pak rodiče upozorní, že například dítě dorazilo do zóny škola)
  • Najít telefon dle GPS na dálku
  • Pohlídat bezpečné přihlašování

Jak zabezpečit telefon dítěte?

Řešení přímo od Androidu se jmenuje Family Link. Jedná se o aplikaci, kterou stáhnete do telefonu dítěte i rodiče, aplikace lze ovládat z rodičovského telefonu nebo z webového portálu familylink.google.com.

Manuál: Jak nastavit rodičovskou kontrolu v systému Android

Alternativou pro Android je aplikace ESET Parental Control. Taktéž si z Google Play stáhnete aplikaci do svého i do telefonu dítěte, během přihlášení pak určíte, který telefon patří dítěti, a na něm pravidla uplatňovat. Ovládat lze taktéž přes webový portál nebo z mobilu rodiče.

Manuál: Jak nastavit ESET Parental Control

Řešení pro iPhony přímo do společnosti Apple se nazývá „Rodina“. Funkci najdete v Nastavení, nejde o specifickou aplikaci, kterou si je třeba stáhnout navíc.

Manuál: Jak nastavit rodičovskou kontrolu v systému iOS

Rodičovská kontrola k bezpečnosti dětí nestačí

Samotné filtry nestačí, aby byly děti v bezpečí. Je velmi důležité, aby u vás doma byla bezpečnost na internetu téma, o kterém mluvíte. Pokuste se doma vytvořit důvěrnou atmosféru, aby se děti měly kam obrátit, pokud se setkají s něčím divným (možná uvidí lechtivé video nebo se setkají s nenávistným obsahem).

Aplikace rodičovské kontroly nejsou navždy. Obvykle přestávají fungovat ve 13 letech dítěte (respektive, pak dítě dostane právo nastavení měnit nebo dohled rodičů ukončit). Tento věk je velmi citlivý – teenageři chtějí mít soukromí a být respektovaní. Mějte na paměti, že otevřená komunikace je důležitější než čas večerky.

kolik času by děti měly trávit u počítače

Jak s dětmi o kybersvětě mluvit? Pomoci mohou naše konverzační kartičky nebo různé hry a pořady. Těch existujte obrovské množství v češtině – od pohádek, pro důmyslné hry. Konkrétní doporučení najdete třeba v tomto článku.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat