Jak se připojit bezpečně? Návody pro rodiče a děti

Používají vaše děti veřejné wi-fi nebo jedou jen na datech? Připojení k cizí síti nebo zařízení nemusí být stoprocentně bezpečné. Naučte se připojovat online bez rizik.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Chytrá zařízení je možné připojit se online nebo propojit s jiným zařízením celou řadou technologií – od Wi-Fi přes AirDrop po Bluetooth. Všechny umožňují sdílet zážitky, ale také přes ně tečou citlivá data. Pojďme se podívat, jak tyto propojovací technologie používat správně.

Může být Wi-Fi nebezpečná?

Nejlépe jsme chráněni proti různým kybernetickým hrozbám, když jsme si jich vědomi. Pak je snazší všímat si podezřelých znaků. V případě připojení k internetu nebo jinému zařízení vždy platí: důvěřuj, ale prověřuj.

Co se může stát, kdy neprověřujeme internetové připojení?

#1 Připojení k nezabezpečené veřejné Wi-Fi
Nezabezpečené veřejné Wi-Fi mohou být živnou půdou pro kyberútočníky. Stejně jako davy okolo Sv. Víta pro kapsáře. Data si prostě běhají sem a tam a v podstatě po nich stačí jen sáhnout.
Přes veřejné sítě proto nikdy nic nesdílejte. Je v pořádku najít si předpověď počasí nebo čas odjezdu autobusu, ale nikdy se prostřednictvím tohoto připojení nepřihlašujte k sociálním cítím, e-mail nebo internetovému bankovnictví.

#2 Přijímání neznámých souborů přes AirDrop
AirDrop je praktická funkce, která umožňuje sdílení fotografií, videí a dokumentů mezi zařízeními od společnosti Apple. Funguje skvěle, když chcete kamarádovi poslat selfíčko, které jste si právě společně pořídili.
Opatrnost je na místě, pokud děti obdrží soubory od cizích lidí nebo zařízení. Optimální je službu využívat jen mezi blízkými přáteli (nastavení „Pouze pro kontakty“) a pokud ji zrovna nepoužívám, mít funkci vypnutou.
Služba AirDrop se také v minulosti potýkala s poměrně velkým množstvím zranitelností. Ty sice společnost Apple veřejně reportovala, ale pokud nemáte zařízení aktualizované, mohou tyto zranitelnosti posloužit útočníkům.

#3 Neoprávněné spárování zařízení
To znamená, že se telefon nebo tablet vašeho dítěte připojí k jinému zařízení bez jeho vědomí nebo svolení. Například pokud zapomene zapnutý Bluetooth nebo AirDrop. Dítě může dostávat přes připojení nevhodné zprávy nebo obscénní obrázky (tzv. cyberflashing) nebo někdo může do jeho zařízení nenápadně propašovat malware.

Jak se vyhnout neoprávněnému spárování zařízení?

  • Používejte zámek obrazovky. Nikdo pak nemůže jen tak bez dovolení zapnout připojení k internetu nebo Bluetooth.
  • Vypněte v nastavení iPhonu zobrazení Ovládacího centra. U iPhone je totiž možné některé funkce použít, i když je telefon zamknutý. Návod najdete tady.
  • Vypínejte funkce, jako je Bluetooth, Wi-Fi nebo AirDrop, když je nepoužíváte. V systému iOS je možné je zapnout pouze pro své kontakty. Zařízení tak nikdo se zapnutými službami neuvidí.
  • Nepřipojujte se jen tak někam. Pokud Wi-Fi neznáte, nebo vám přijde výzva ke spojení s neznámým zařízením, nepřipojujte se.
  • Zkontrolujte připojená zařízení. Čas od času se podívejte, jaká zařízení jsou připojená k telefonu a ta neznámá promažte.
  • Aktualizujte všechny aplikace a operační systém zařízení.

Stáhněte si příručku
Jak chránit děti na internetu

Tento průvodce vám a vašim dětem pomůže zorientovat se na internetu tak, aby na něm byli malí uživatelé v bezpečí.

STÁHNOUT PŘÍRUČKU

Jak poznat bezpečnou Wi-Fi ve škole i na cestách?

Důvěryhodné připojení je základ, aby data dětí vůbec mohla být v bezpečí. Podle čeho, ale poznat, že Wi-Fi v obchoďáku je důvěryhodná?

Nikdy se neřiďte jen tím, zda je daná síť opatřena heslem. Ani nespoléhejte jen na název. V hotelu, kině nebo restauraci si vždy ověřte u personálu, která síť je oficiální. Vytvořit vlastní, která bude názvem připomínat nějakou firmu, je totiž velice snadné. Na veřejných Wi-Fi bez hesla nikdy používejte sociální sítě, e-maily, chaty nebo internetové bankovnictví.

Pokud Wi-Fi heslo má, zvažte nejdřív, jak je daná instituce důvěryhodná ve vztahu k technologiím. Banky nebo úřady budou mít kvalitnější zabezpečení než třeba dětská herna nebo cukrárna.

Suverénně nejbezpečnější je připojit se „přes data“. Přes toto připojení můžete dělat cokoli. Pokud vaše děti hodně surfují, zvažte, zda jim raději pořídit neomezený tarif.

Další cestou je využívat VPN – tato služba vytvoří virtuální šifrovaný tunel, kterým data mohou „běhat“ bezpečně. Tuto službu využívají často firmy, pro své zaměstnance na dovolených nebo homeoffice

Hotspot jako risk? Připojte kamarády správně

Často si mladí uživatelé vytvářejí hotspoty – tedy vytvoří v podstatě Wi-Fi síť, která čerpá jejich data a umožní připojit se komukoliv v blízkém okolí.

Pokud hotspot neopatříte heslem, může se k telefonu připojit každý, kdo síť vidí. A pokud by se k ní připojil někdo se zlými úmysly může si v telefonu, který hotspot tvoří dělat, co chce.

jak se připojit bezpečně přes hotpsot
Hotspot je rychlé připojení přes data, ale může mít svá rizika. Naučte děti tuto technologii využívat správně.

Pokud tuto funkci chtějí děti používat, měly by vždy opatřit hotspot heslem. Jde to snadno v nastavení připojení. Heslo pochopitelně sdělí jen kamarádům, kterým věří. Případně lze připojení sdílet pomocí QR kódu, což je také bezpečné.

Stejně to platí i opačně – připojujte se jen k hotspotům lidí, které znáte a můžete jim věřit.

Jak (ne)sdílet data s hackery

Kromě bezpečného připojení záleží také na zabezpečení zařízení. To je naštěstí něco, co můžete snadno nastavit i vy jako rodiče.

Pohlídejte si:

Za ochranu svých dat si do značné míry zodpovídá každý uživatel sám. Protože to, co jednou o sobě řekne, už v internetovém éteru zůstává. Mluvte s dětmi o tom, co je a není v pořádku sdílet. Obecně doporučujeme, aby o sobě sdíleli jen minimum informací. Všechny profily na sociálních sítích a diskuzních fórech by měly mít soukromé a opatřené silným heslem.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat