Každé druhé dítě se setkalo s kyberšikanou. Poznejte varovné signály

Šikana není nic výjimečného, v dnešní době ale před ní nelze utéct domů. Dokážete poznat, že dítě něco trápí? Poradíme vám i kam se obrátit pro radu.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Kyberšikana není nový fenomén. Do oxfordského slovníku bylo toto slovo zařazeno už v roce 2011. Jak postupně technologie pronikají do všech činností, roste i riziko, které představuje obtěžování online. Děti, které prožívají své životy online stejnou měrou jako offline, jsou zranitelnější. Anonymita technologií navíc nabízí případným útočníkům větší arzenál možností.

Se šikanou se setkala polovina českých dětí

Podle výzkumu odborníků z Palackého univerzity v Olomouci se v České republice setkalo s projevy kyberšikany přes 50 % dětí. Nešlo jen o „pouhé“ posměšky. Dvanáct procent dětí se setkalo s krádeží identity, osm procent dokonce s vydíráním. S tím by si těžko věděli rady dospělí. Dobrou zprávou je, že podle závěrů projektu E-bezpečí roste počet dětí, které by se v případě problému svěřily někomu dospělému.

Zrádné sociální sítě

Výjimkou nejsou skryté skupiny ani falešné profily na sociálních sítích. Ukázku toho, jak lze z dítěte vylákat citlivé informace, můžete vidět například v českém seriálu #MartyIsDead. Seriál sleduje příběh chlapce, který odeslal intimní video domnělé přítelkyni (ve skutečnost se však jednalo o podvodný profil). Následně jej útočník vydírá.

V seriálu můžete i názorně vidět, jak se mění chování oběti. Seriál získal řadu ocenění, použít se dá i jako odrazový můstek. Můžete si jej pustit doma s vašimi potomky a mluvit o šikaně. (V příběhu vyděrač například donutí hlavního hrdinu zabít rodinného pejska. Zvažte tedy, jak moc citlivé jsou vaše děti.)

Jak poznat šikanu?

Šikana může začít čímkoli, i třeba nešťastně sdílenou fotografií. Některé děti viní sebe a stydí se někomu svěřit. Pokud se vám kdokoli svěří s tím, že čelí posměškům online, neberte to na lehkou váhu. Zřejmě i tento krok stál hodně odvahy. Napovědět mohou změny také v chování.

Pro děti jde o velmi citlivou záležitost, jsou si často nejistí, proto k nim přistupujte s maximálním pochopením. Pokud si vy sami nevíte rady, vyhledejte společně odbornou pomoc, odkazy najdete na konci článku.

Výrazné fyzické změny

Citové strádání se může odrazit na vzhledu. Dítě například výrazně ztrácí hmotnost nebo nemá chuť k jídlu. Mezi další projevy patří problémy s nespavostí nebo naopak extrémně velká potřeba spánku. Na pozoru byste měli být, pokud dítě bez zřejmého důvodu vypadá strhaně a vystresovaně. Ačkoli nemusí jít nutně o šikanu, může se jednat o projev jiného problému.

Absence ve škole

Pokud se dítě vyhýbá školní docházce nebo je mu ráno před odchodem do školy špatně, může se jednat o další indikátor. Téměř každé dítě se pokusí čas od času ulít, ale pokud se tak děje podezřele často, zkuste si s dítětem otevřeně promluvit. Psychosomatické projevy stresu nejsou hypochondrie ani lenost a je nutné je řešit.

Změny nálady

Všímejte si výrazné nervozity, náhlých změn nálady nebo „kousavých“ odpovědí na vaše otázky. Může se jednat jednoduše o pubertu. Pokud nicméně změny nálad doprovází i nevrlé odpovědi a nejisté reakce, je možná načase začít se vyptávat. Odpovědi jako „v pohodě“ by vás neměly úplně uspokojit, obzvláště pokud máte pocit, že nic v pohodě není.

Ztráta zájmu o věci, které dítě bavily

Dalším možným příznakem je ztráta zájmu o koníčky. Pokud se náhle přestane věnovat dlouhodobým zájmům, může se jednat o důsledek nějakých osobních problémů. Stejné je to i v případě, že se náhle začne distancovat od rodiny a přátel.

Zrušení účtů na sociálních sítích

Zpozorněte také, pokud si dítě náhle zruší účty na sociálních sítích. Zpravidla teenageři do své digitální identity investují spoustu času, komunikují spolu online a sdílí každodenní zážitky. Není obvyklé, že by své internetové já opouštěli bez důvodu.

Kam se obrátit pro pomoc?
Pokud máte pocit, že není něco v pořádku, můžete požádat o pomoc odborníky.

Případně se můžete obrátit i na Policii ČR.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat