Teenager holding smartphone.

Kupujete dětem mobil nebo tablet za vysvědčení? Nezapomeňte jej zabezpečit

V mnoha rodinách dostávají děti za dobré studijní výsledky nové technologie. Pojďme se podívat, jak chytrý telefon nebo tablet zabezpečit.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Plánujete dětem koupit chytrý mobilní telefon nebo tablet? Vysvědčení je obvykle příležitost pořídit dětem chytrá zařízení. Rodiče nejčastěji vybírají podle velikosti a rozlišení displeje, paměti a dalších technických požadavků. Podcenit byste neměli ani bezpečnost.

Kybernetičtí zločinci se stále více soustředí na smartphony a tablety, na něž se pomalu přesouvá většina internetového provozu. Děti a mladší uživatelé už na internet přistupují prakticky pouze přes telefon nebo tablet. Tato dvě zařízení jsou paradoxně nejméně chráněná před různými internetovými hrozbami.

Riziko představují i další negativní rysy, jako například podvody, kyberšikana nebo predátoři. Naštěstí existují způsoby, jak těmto hrozbám předcházet.

Mobil nechrání ani polovina mladých uživatelů

Z našeho každoročního průzkumu online chování studentů středních a vysokých škol vyplynulo, že chytrý telefon vlastní 98 % z nich, ale na kvalitní zabezpečení smartphonu myslí pouze 40 % studentů. To je v porovnání s úrovní zabezpečení počítačů a notebooků pouhý zlomek.

Hackeři přitom cílí na chytré mobilní telefony a tablety přinejmenším stejně. Za zabezpečení zařízení musejí převzít zodpovědnost rodiče. Stačí si stáhnout škodlivou aplikaci, která obsahuje malware, otevřít škodlivou přílohu e-mailu nebo vyplnit podvodný kvíz a radost z  dárku je ta tam.

Nechráněný mobil nebo tablet se stává snadným terčem a jeho novopečený majitel se z něj nemusí moc dlouho radovat.

Jak dobře zabezpečit mobil a tablet dítěte?

Krokem číslo jedna by vždy měla být instalace spolehlivého bezpečnostního programu pro zařízení s operačním systémem Android. Krom detekce škodlivého kódu obsahují tyto aplikace i funkce pro nalezení ztraceného telefonu (ocení obzvláště malí zapomnětlivci), možnost blokovat určité hovory a SMS, nebo možnost rodičovské kontroly (kdy na dálku například zablokujete nevhodný obsah, ale jinak do soukromí dětí nevidíte).

Mezi základní bezpečnostní pravidla patří také pravidelně a bez zbytečného odkladu všechny aplikace aktualizovat. Aktualizace totiž obsahují opravy známých bezpečnostních chyb. V dětských telefonech můžete povolit automatické aktualizace.

Heslo, bez hesla?

Bezpečná hesla jsou první obrannou linií, která zabrání komukoli v přístupu k cenným datům vašich dětí uloženým v různých aplikacích, které používají. Hesla by měla být silná. Pokud si nevíte rady , využijte našeho zábavného průvodce tvorbou fantastických hesel.

Množství přístupových údajů potřebných k používání různých služeb má však tendenci se hromadit, takže byste pravděpodobně měli zvážit také použití správce hesel. Díky němu bude celý proces snadný a vaše děti je nebudou muset zadávat ručně pokaždé, když budou procházet aplikace ve svém chytrém telefonu.  Problematice správy hesel  jsme věnovali celý článek.

K sociálním sítím, e-mailu nebo dětským bankovním účtům vždy k heslu přidejte ještě druhý faktor pro přihlášení (bývá to přepsání kódu z SMS, potvrzení otiskem prstu a podobně).

Displej na zámek

Další rada je naprosto jasná, přesto ji mnoho lidí (ani dospělých) nedodržuje – používejte zámek obrazovky. Podobně jako hesla zabraňují náhodným osobám v přístupu do zařízení například v případě, že dítě nechá telefon na lavici o přestávce nebo ho prostě někde zapomene. S tímto postupem byste měli své děti seznámit hned, jak dostanou svůj první chytrý telefon.

Existuje několik možností zámků od přístupových PIN kódů, přes symboly až po biometrické zámky. Nejméně bezpečná jsou gesta, naopak přihlášení pomocí biometrických údajů je velmi odolné. Je jen na vás a dítěti, jaký způsob odemknutí je přijatelný.

Pojistka při ztrátě

Děti mají sklon k neopatrnosti. Mnohem častěji než dospělí ztrácejí telefony i klíče. Pro tento případ je dobré mít možnost telefon na dálku vymazat.

Dva hlavní operační systémy pro chytré telefony – Android a iOS – nabízejí svá vlastní řešení. Umějí to také některé bezpečnostní aplikace, včetně té od ESETu.  Ať už se přikloníte k jakékoliv variantě, ujistěte se, že je zprovozněna, než předáte telefon svému dítěti.  V případě, že telefon nemůžete získat zpět, můžete alespoň smazat všechny fotografie, konverzace a další osobní údaje dítěte, která v telefonu jsou.

O bezpečnosti mluvte

Používání různých programů je skvělé, ale je to jen jeden dílek větší skládačky. Pokud chcete dětem vštípit správné návyky v oblasti kybernetické bezpečnosti, je lepší jim vše ukazovat a vysvětlovat, ať už jde o nastavení zamykací obrazovky, společné vymýšlení hesel nebo význam bezpečnostních aplikací.

S ohledem na to se nevyhýbejte diskusi o různých aspektech sociálních médií a nebezpečích, která mohou představovat. Protože je jen malá šance, že se s nimi nikdy nesetkají.

Naučte je také, jak si stahovat aplikace a jak sdílet zážitky bezpečně.

Ochrana mobilních zařízení by měla patřit mezi základní výbavu chytrých telefonů a tabletů. Stojí zlomek ceny oproti samotnému dárku a rozhodně se vyplatí.

 

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat