Kyber influenceři, které se vyplatí sledovat

Koho sledovat, pokud vás zajímá kybernetická bezpečnost a digitální detox? Vybrali jsme pro vás influencery a podcasty, které stojí za to znát.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Často rodičům i dětem radíme, aby si na sociálních sítích vybírali dobrý obsah. Zejména ten, který vás inspiruje, posouvá nebo se díky němu cítíte lépe. Tlak, který na nás totiž klade příliš dokonalý „vystylovaný” obsah může být (obzvlášť pro dospávající) až příliš silný.

Koho sledovat, pokud vás zajímá kybernetická bezpečnost nebo témata duševního zdraví a digitálního detoxu? Vybrali jsme pro vás několik takových Instagramových profilů a podcastů, které stojí za to znát. Ne všechny se věnují jen a pouze dětem na sítích. Ale všechny nabízejí kvalitní fakta, jak se s digitálním rodičovstvím poprat. Výčet není zdaleka kompletní a zahrnuje jen české projekty.

Kybernetická bezpečnost na sítích

E-Bezpečí

Projekt E-bezpečí patří mezi to nejlepší, co na českém internetu najdete. Projekt vede prof. Mgr. Kamil Kopecký, Ph.D. z Univerzity Palackého v Olomouci. Celý tým vědců připravuje studie, vysvětluje pojmy, připravuje kurzy, vzdělává učitele a provozuje také poradnu, kde se mohou děti anonymně poradit.

📲 E-bezpečí na Instagramu

🎞️ E-bezpečí na YouTube

IT Fitness

Základem projektu je test digitálních dovedností žáků a učitelů základních a středních škol. Kromě toho ale mají také Instagramový profil nabitý informacemi o podvodech a rizicích na internetu. Na webu si děti mohou už teď vyzkoušet letošní IT Fitness Test a třeba i vyhrát nějaké ceny. Dospělí si mohou zkusit DEMO.

📲 IT Fitness na Instagramu

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB)

Úřad se většinou zaměřují na ochranu informačních systémů státu, sleduje vysoce pokročilé útoky a varuje před těmi probíhajícími. Nedávno ale pořádně šlápl i do osvěty.  Na webu najdete velké množství kurzů pro různé specialisty a děti, přečíst si můžete Kyberpohádky.

📲 NÚKIB na Instagramu
🔊 Kyberpohádky na Spotify

Spajk.cz

Pavel školí BOZP pro „ajťáky“, testuje zranitelnosti, aby je nenašli hackeři, a hlavně se věnuje osvětě dětí i dospělých. Na profilu najdete tipy, jak být online v bezpečí , varování před aktuálními riziky a poslední dobou i dost fotek zvířátek.

📲 Spajk na Instagramu

🎞️ Spajk na YouTube

Safezóna

Projekt se snaží vytvořit bezpečné místo pro mladé uživatele, kde najdou informace o tom, jak se pohybovat bezpečně na internetu a o prevenci psychických potíží. Na webu najdete mapu odborníků, u kterých lze hledat pomoc. Do budoucna chystají vlastní blog.

📲 Safezóna na Instagramu

Tipy na digitální hygienu

Replug-me

Projekt se snaží o osvětu v oblasti digitálního wellbeingu. Ukazuje, jak se pohybovat na sítích tak, aby nám na nich bylo dobře, a také jak se včas odpojit. Za projektem stojí psychologové a sociologové. Pořádají vzdělávací akce, pro rodiče zejména webináře. Na Instagramu sdílejí praktické tipy a hlavně mění dojmy v pojmy.

📲 Replug-me na Instagramu

Nevypusť duši

Nevypusť duši je projekt, který se zaměřuje na osvětu a prevenci v oblasti duševního zdraví. Mluví o tématech, jako je vyhoření, šikana, stres, jak poznat u dětí problémy nebo jak pracovat s různými relaxačními technikami. Za projektem stojí tým psychologů. Na webu najdete mapu snad všech pomocných organizací, na které se lze obrátit, pokud máte nějaké potíže.

📲 Nevypusť Duši na Instagramu

Jaké podcasty o bezpečnosti a digitální hygieně poslouchat?

Doba internetová

Podcast vydává nezisková organizace Fakescape, která se věnuje mediální gramotnosti. Podcast je vedený formou rozhovorů o digitálních tématech jako jsou reklamy, online seznamování, aplikace nebo o fenoménech jako meme.

🎧 Poslouchat

KYBcast

KYBcast vzniká pod záštitou Národního pedagogického institutu. Věnuje se kyberprostoru a epizody reagují na dotazy posluchačů. – Epizody se věnují WhatsAppu, heslům, telefonickým podvodům, ale i aplikaci eDoklady. Pořadem provází Václav Maněna a Pavel Matějíček, oba vynikající experti na kyberbezpečnost. Vysvětlují technická témata srozumitelně a tak, abyste se vy i vaše děti mohli pohybovat internetem bezpečněji.

🎧 Poslouchat

Online Plus

Online plus je podcastový pořad Českého rozhlasu. Novináři David Slížek a Petr Koubský každý týden komentují aktuality ze světa technologií. Velmi často se dotýkají AI, sociálních sítí nebo dezinformací. Tento podcast je technicky mírně náročnější, ale pokud vás technologie baví, oblíbíte si ho.

🎧 Poslouchat

Utržené sluchátko

Tento podcast je určený dětem od 8 do 11 let. Připravuje jej tým Linky bezpečí a je koncipovaný jako krátké rady jiných dětí v situacích, kdy mohou být děti bezradné – třeba jak sebrat odvahu, jak se poprat se smrtí v rodině nebo jak se rozejít.

🎧 Poslouchat

Na tenké lince

Pro dospělé dělá Linka bezpečí podcast Na tenké lince. Uslyšíte rozhovory s odborníky na témata, související s dospíváním. Některé epizody se věnují třeba TikToku, hraní video her, kyberšikaně nebo tomu, jak si u dětí získat respekt.

Seriál Šikana

Seriál s podtitulem „Skutečné příběhy z českých škol, které byste nechtěli zažít“ připravil Český rozhlas (Radio Junior). Jde o hranou sérii, která vychází ze skutečných příběhů. V příběhu vždy vystupuje školní psycholožka, která šikanu řeší. Projekt tak ukazuje i možná řešení, jak nepříjemnou situaci řešit. Některé příběhy jsou docela mrazivé, asi si je nepustíte cestou na dovolenou. Ale rozhodně jde o zajímavý počin.

🎧 Poslouchat

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat