Manuál: Jak zabezpečit dětem telefon s Androidem?

Nevíte si rady, jak zabezpečit telefon dítěte před malwarem nebo jak nastavit zdravé limity? Přečtěte si návod.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Telefon v rukou dítěte může být mocný nástroj. Rodiče z nich mívají vrásky – co když objeví pornografii nebo násilí, co když bude už jen přilepený k displeji nebo naletí nějakým podvodníkům? Ukážeme vám, jak můžete tato rizika eliminovat i to, jak nastavit zdravá pravidla pro používání telefonů. Není třeba se obávat technikálií: Základní nastavení telefonu zvládne každý během pár minut.

Co nastavit dětem přímo v telefonu?

Spoustu možností najdete přímo v nastavení telefonu. No, ale to pak dítě může snadno změnit, říkáte si? Ano, může, ale to vůbec nevadí. Ani aplikace rodičovské kontroly nejsou všemocné a lze je obejít (navíc fungují jen do 15 let).

Důležitější je naučit děti s technologiemi pracovat. Ukazovat co a proč je v pořádku a co může být nebezpečné. Menším dětem, které se toto teprve učí, vámi definovaná pravidla pomohou. (A nemyslíme, že by váš prvňáček, který se teprve učí číst, toužil měnit nastavení. Asi si spíš bude chtít konečně pustit ten Minecraft.)

Dbejte na fyzickou bezpečnost telefonu

Naučte děti, že telefon je plný soukromých věcí – dat, fotografií, videí. Určitě by nechtěli, aby se z toho stala věc veřejná. Proto doporučujeme vždy zamykat obrazovku. Zámek je možné nastavit na PIN, heslo, gesto nebo biometrii (otisk prstu či sken obličeje).
Biometrie patří mezi nejbezpečnější možnosti a určitě je dítě nezapomene. Pokud ale raději zvolíte PIN či heslo, je důležité, abyste je znali jen vy a vaše dítě a nikdo jiný!

Jak nastavit zámek telefonu:
Nastavení > Zamknout displej >Typ zámku
Je možné používat víc možností. Například otisk prstu nefunguje, když máte mokré ruce, pro tyto situace si nastavíte heslo.

Nastavte aktualizace a antivir

Stejně jako dospělé uživatele ohrožují i děti falešné reklamy, phishing i tradiční viry. Proto stáhněte dětem do telefonu bezpečnostní aplikaci určenou pro mobilní telefony.

Pro bezpečnost telefonu je velmi důležité bez odkladu aktualizovat operační systém i všechny aplikace v něm. Stačí otevřít Nastavení > Aktualizace software a nastavit možnost Automaticky stahovat přes Wi-Fi.

Zabezpečte telefon, kdyby se ztratil

Pokud se telefon ztratí nebo ho někdo dítěti ukradne, je možné jej na dálku vymazat. Zmizí  tak všechny osobní údaje, které nechcete nechat v rukou cizích lidí (například fotky, stažené soubory, kontakty, SMS a tak dále).

Můžete využívat přímo službu Googlu (společnost Google systém Android vyvíjí). Musíte ale být přihlášení ke svému Google účtu. Pokud máte zapnutou GPS, můžete zkusit také telefon na dálku najít. Najít nebo vymazat telefon můžete na adrese android.com/find. Funkci nalezení telefonu a jeho vymazání (obvykle se tato služba označuje jako Anti-theft, kterou mají také bezpečností programy pro mobilní telefony.

Jak nastavit dětem v mobilu aplikace?

V aplikacích je potřeba dávat si pozor nato, jaká oprávnění jim udělíme. Aplikace totiž pak získá přístup k datům podle našeho svolení. Někdy povolení smysl dává, nicméně obecně byste měli být spíše minimalisté a udělovat co nejméně oprávnění.

Přidělená práva si zkontrolujete v Nastavení > Aplikace > Správce oprávnění. Zde můžete také práva aplikacím odebírat. Případně lze nastavení také kontrolovat u každé jednotlivé aplikace.

Přečtěte si o oprávněních víc: Potřebuje budík GPS?

Jak vybírat aplikace vhodné pro děti

Obchod Google Play každou aplikaci označí štítkem PEGI, který označuje, pro jakou věkovou kategorii je vhodná. Pokud se jedná o hru nebo službu, kterou neznáte, doporučujeme spíše ověřit si recenze nebo ještě lépe ji vyzkoušet, abyste měli jistotu, že souzní s vašimi hodnotami.
jak vybrat aplikace vhodné pro děti

Vždy stahujte aplikace od ověřených vývojářů – vyhodnotit to můžete třeba podle, jak dlouho je aplikace na trhu, jaké má recenze nebo počet stažení.

Nikdy nestahujte dětem aplikace mimo oficiální obchod (pro Android je jen a pouze Google Play). Ani pokud je o bezplatnou verzi jinak drahé aplikace. Vystavili byste data vašich dětí zbytečnému riziku.

Více se dočtete na: Jak poznat podvodnou aplikaci

Jak nastavit pravidla pro utrácení?

Některé aplikace stojí peníze, v některých můžete kupovat vylepšení, to se týká zejména her. Tyto nákupy za pár desítek korun se označují jako mikrotransakce. Pokud ale máte v Google Pay napárovanou platební kartu, mohou se tyto malé nákupy pěkně prodražit.

Máte dvě možnosti, jak mít jako rodič utrácení v aplikacích pod kontrolu – používat Family Link (rodičovskou aplikaci od Googlu) nebo nastavit ověření plateb přímo v obchodě Obchod Play. Jak? Otevřete si aplikaci Obchod Play, klikněte na fotku a zvolte Nastavení. V dalším kroku klikněte na možnost Ověření a zvolte možnost Při nákupech vyžadovat ověření. Ověření probíhá zadáním hesla nebo pomocí biometrických údajů.

Jak nastavit rodičovskou aplikaci?

Operační systém Android patří společnosti Google. Pomocí svého účtu u této společnosti můžete nastavit i pravidla pro vaše děti v jejich mobilních telefonech. Každé dítě bude potřebovat vlastní účet a musíte si stáhnout aplikaci Family Link. S její pomocí můžete kontrolovat nastavení dětem do 15 let.

Nastavení je velmi intuitivní, stačí postupovat podle pokynů na displeji. Podrobný návod najdete zde

Pokud nejste fanoušky ekosystému Google, můžete využít i služby třetích stran, například ESET Parental Control. Zpravidla tyto aplikace vyvíjejí  bezpečnostní společnosti. Detailní návod, jak rodičovskou aplikaci ESET nastavit, najdete zde.

V rodičovských aplikacích můžete nastavit pravidla pro kontrolu obsahu, včetně povolených aplikací dle štítku PEGI, sledovat polohu dítěte nebo třeba sledovat, kolik času dítě u telefonu tráví, nebo můžete nastavit večerku. Pokud tyto limity chcete zavádět, doporučujeme, abyste o nich s dětmi mluvili a přesný čas byl výsledkem vaší vzájemné dohody.

Jak chránit soukromí dětí?

Chránit své soukromí si musí každý uživatel sám – protože v důsledku jsme to my sami, kdo data a informace sdílí. V případě dětí je potřeba dbát na to, aby dat v internetu bylo co možná nejméně. To v praxi znamená nesdílet veřejně.

Sharenting je fenomén, kdy rodiče sdílí velké množství informací o svých dětech

Fotografie a videa sdílejte jen se svými přáteli v uzavřených komunitách nebo na soukromých profilech, totéž by mělo platit pro informace, jako kam chodí děti do školy nebo do kroužku. My rodiče musíme spolknout svou hrdost a myslet na budoucnost dětí –  to, co je dnes zábavné a roztomilé, bude v pubertě patrně trapas. Přečtěte si, jak sdílet fotky dětí online bezpečně. Naučte stejně minimalisticky přemýšlet i děti.

TIP: Slyšeli jste o sharentingu? Jde o fenomén nadměrného sdílení dat o dětech. Existují dokonce i případy, kdy děti rodiče za nasdílené fotky úspěšně žalovaly. Zajímá vás to? Přečtěte si článek Jste sdílecí typ? Proč by si rodiče měli dát pozor na sharenting.

Pokud vaše děti používají sociální sítě, domluvte se na tom, že všechny profily budou mít nastavené jako soukromé a jako sledující si schvalovat jen takové lidí, které znají osobně.

Kybernetická bezpečnost nemusí být vůbec složitá. Stačí dbát na základní pravidla – tedy používat antivir, aktualizovat, používat spolehlivá hesla a moc o sobě neprozrazovat.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat