Návrat do školy: batoh, přezůvky, tablet a… antivir!

Letní prázdninové dny jsou za námi a studenty čeká těžký návrat do školní reality plné studijních povinností, ranního vstávání a úkolů. Nový školní rok tak často znamená i „přezbrojení“ chytrými zařízeními, která se dají využít jak pro studium, tak pro volnočasové aktivity.
Jan Kubeš
Total
0
Sdílení

Dříve, než začnete svoje nová digitální zařízení používat, ujistěte se, zda znáte a dodržujete několik základních pravidel, která vás ochrání před kybernetickými hrozbami:

1. Za prvé se ujistěte, zda vaše nové zařízení

Ať už jde o tablet, smartphone nebo notebook – má nainstalovaný kvalitní bezpečnostní software a že je tento software pravidelně aktualizován.

2. Kde se obvykle učíte nebo děláte domácí úkoly?

Na koleji, nebo dáváte přednost kavárně s příjemnou vůní kapučína a bezplatnou veřejnou wi-fi? Pokud dáváte přednost druhé možnosti, ujistěte se, že jste připojeni k oficiální wi-fi síti kavárny. Zároveň nepoužívejte wi-fi připojení, která nejsou šifrována pomocí WPA2, protože cokoli s nižším standardem prostě není dost bezpečné a poměrně snadno se tak můžete dostat do potíží. Jakmile dokončíte svou práci, od veřejné sítě se odpojte.

3. Nezapomeňte také na další dobré pravidlo, které se týká vašeho mobilního zařízení

Totiž že byste neměli stahovat a instalovat aplikace, které pocházejí z neznámého nebo neoficiálního zdroje. Pokud se budete držet oficiálních obchodů s aplikacemi, máte mnohem menší šanci, že své zařízení infikujete škodlivým malware, který by mohl například zašifrovat vše, co máte uloženo ve smartphonu nebo tabletu.

4. Jdete s přáteli hned po vyučování někam ven?

Dávejte si pozor na svůj batoh nebo tašku a chytrá zařízení v ní, zvláště když se budete pohybovat na veřejných místech, jako jsou bary nebo kluby. Nezapomeňte, že můžete využít bezpečnostní řešení s anti-theft funkcemi, které vám pomůže nalézt ztracené, zapomenuté nebo ukradené zařízení, nebo z něj alespoň vzdáleně smazat citlivá data.

5. A v neposlední řadě pamatujte na bezpečná hesla

Pro každý účet byste měli mít jedinečné heslo tak dlouhé, jak jen to je možné, včetně kombinace velkých a malých písmen, číslic a speciálních znaků (např. $,%, @ atd.). Druhou možností je dvoufaktorová autentizace s dalším přístupovým heslem a jednorázově generovaným kódem. Určitě namítnete, že máte alespoň 30 různých digitálních účtů a je téměř nemožné si pamatovat složitá a jedinečná hesla pro každý z nich. Řešením je správce hesel, kterého vám nabídne kvalitní bezpečnostní software.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat