Online hry: 6 tipů, jak je mohou děti hrát bezpečně

Před dvaceti lety se nám ani nesnilo, že by bylo možné hrát hru s někým na druhé straně zeměkoule. Dnes je to každodenní realita, stačí kliknout. Soutěžení s lidmi, které znáte jen pod herní přezdívkou, má ale i svá rizika. Jak na ně vyzrát?
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Většina hráčů online her jsou praví nadšenci, které baví virtuální světy a dobrodružství a vzrušení z plnění nových úkolů s ostatními. V každé komunitě se ale objeví i takoví, kteří se pokouší ostatní oklamat. A mladí hráči jsou obzvláště zranitelní.

Velká část kybernetických útočníků jde po penězích. Chtějí získat účty dalších hráčů, které často obsahují osobní údaje a mají spárované platební karty. Hodnotu má i samotný účet, respektive herní charaktery v něm a speciální předměty, které se hráči podařilo koupit či získat. S účty se obchoduje běžně (třeba v případě, kdy hráč už nemá na hru čas).Podle toho, kolika speciálními předměty účet disponuje, se cena pohybuje nejčastěji v řádu tisícovkách korun.

Setkat se lze i s manipulací, obtěžováním, demotivací až šikanou jiných hráčů. Stírají se rozdíly mezi hrami pro děti a dospělé. Spousta her – třeba Minecraft či Fortnite –  hrají lidé bez ohledu na věk. Jednání, které by dospělého nerozhodilo, může být pro dítě zraňující.

S jakými herními podvody se mohou děti setkat?

Útočníci používají různé techniky, aby na dětských hráčích vydělali, přičemž mnohé z nich sázejí na lidské slabosti, jako je netrpělivost nebo touha po lepším vybavení.

Sociální inženýrství

Herní novinky mohou být drahé. Děti jsou v tomto odkázané na kapesné nebo na peníze rodičů a prarodičů . Stává se, že si nové tituly nemohou dovolit, ale nechtějí zůstat pozadu za vrstevníky. Jsou tak zranitelnější vůči manipulaci.

Útočníci to samozřejmě vědí a lákají děti (a šetřivé dospělé) do pasti slibem bezplatné verze hry. Takovou hru je možné si stáhnout jen z pochybného fóra nebo úložiště. Hra může být infikovaná nebezpečným malwarem, který bude oběti špehovat, šifrovat jejich cenná data nebo dokonce poškodí jejich herní zařízení.

Podobná situace je u stahování takzvaných „cheatů“, tedy kódů, které pomohou ve hře trochu podvádět a získat nějakou výhodu. Riziko spočívá v tom, že nikdo negarantuje, co všechno kód „cheatu“ umí, velmi často jejich autoři také lákají z dětí citlivé údaje, které se dají dobře prodat.

Útoky na hry a hráčské platformy

Ne všechny útoky jsou zaměřeny na hráče. V některých případech je cílem herní platforma nebo samotná hra. Mezi často pozorované scénáře patří útoky DDoS, které zaplavují servery platformy falešným provozem a způsobují její výpadky, krádeže nebo hádání hesel k účtům hráčů, ale také vytváření falešných stránek herních titulů, ze kterých lze stáhnou infikované hry, slouží k odcizení přihlašovacích údajů nebo platebních informací.

Typickým příkladem je phisingový útok – jde o podvod, jehož cílem je získat osobní údaje. Nejčastěji obdrží hráč e-mail s výzvou k aktualizaci hesla, protože došlo k nějakému problém (výpadek, chyba zabezpečení, útočník si vymyslí cokoli, co zní důvěryhodně). Z e-mailu se hráč proklikne na falešnou přihlašovací stránku, která je ale k nerozeznání od pravé, na ní vyplní své údaje a v podstatě je pošle rovnou do rukou útočníkům.

Ukázka falešné přihlašovací stránky
Ukázka falešné přihlašovací stránky do služby Netlix – k nerozeznání připomíná tu legitimní | Zdroj: www.mailguard.com

Herní malware

Objevují se i ztrojanizované herní aplikace. Útočníci využijí nějakou populární hru, vytvoří její klon s malwarem, nebo dokonce zneužijí legitimní verzi, do které přidají nějaké nekalé funkce. O takovém incidentu jsme psali například v květnu.

Mikrotransakce

Řada populárních her, zejména těch mobilních, je zdarma, tedy lze ji hrát bezplatně. Ve hře samotné ale lze nakupovat vylepšení, nové skiny (tedy podoby hlavních charakterů či kulis), nebo jiné výhody. Mluvíme o i mikrotransakcích. Standardně spáruje hru s platební kartou a pak jen nakupujete výhody. Obvykle stojí pár desítek až stovek korun, takže aplikace ani vaše banka nevyžaduje žádné další ověření.

Jak hrát fair play?

Všem rizikům, která jsme zmínili, se dá předcházet do takové míry, že je prakticky eliminujete. Je důležité ale mluvit s dětmi o tom, proč nějaká pravidla vyžadujete a proč by se neměly chovat rizikově.

  1. Hry vždy kupujte

Stahování her je sice lákavé, ale také riskantní. Přímé odkazy nebo torrenty “bezplatných verzí” populárních her často vedou k infikovaným souborům. Je pochopitelné, že děti chtějí držet krok. Nicméně herní platformy jako Steam, Epic Games a další nabízejí pravidelné výprodeje, velké slevy v předprodejích nebo možnost licenci pro hraní sdílet mezi různými účty. Dokonce i nejnovější hity lze sehnat za dostupnou cenu.

  1. Aktualizujte a instalujte patche

Ať už hrají děti na chytrém telefonu, tabletu nebo výkonném počítači, měli by své zařízení vždy aktualizovat. To se týká operačního systému počítače nebo chytrého telefonu, herního klienta (například Steam nebo Origin), samotných her i všech ostatních programů, jako jsou prohlížeče. Aktualizace obsahují nejen nové funkce, ale také opravy chyb, včetně těch bezpečnostních.

  1. Používejte antimalware

Herní zařízení by měla být vždy řádně chráněna spolehlivým bezpečnostním řešením, které dokáže odhalit a zablokovat malware, identifikovat nebezpečné odkazy a zastavit pokusy o phishing. Častým argumentem je, že antivir zdržuje a hra se seká. Nežijeme v roce 2000. Dnešní programy mají herní mód, který rozhodně výkon nesníží a navíc ani nevyskakují žádné upozornění, které by herní zážitek rušily.

  1. Používejte silná hesla a 2FA

Útočníci jsou velmi dobří v prolamování hesel. Jak jsme již zmínili, celé účty lze prodávat, takže heslo je docela zásadní bezpečností prvek.  Doporučujeme dokonce zapnout i druhý faktor ověření, kdy přihlášení potvrdíte v mobilní aplikaci nebo přepsáním kódu z SMS.

TIP: Fantastická hesla a kde je najít? Přečtěte si, jak pomoci dětem s tvorbou hesla a jak se o hesla starat.
  1. Nepoužívejte cheaty

Použití „cheatů“ hru usnadní, ale také kazí zážitek všem ostatním a hráče vystavuje zbytečným rizikům. Raději si na YouTube najděte tutoriál, jak nějaký herní předmět získat či jak daný quest (úkol) plnit přímo ve hře.

  1. Vyhněte se podezřelým nabídkám

Pokud se vám něco zdá příliš dobré na to, aby to byla pravda, pravděpodobně jde o podfuk. Nikde jinde to neplatí víc než v digitálním světě. Mnoho hráčů se již nechalo nalákat do pasti sladkými sliby her zdarma nebo speciálních předmětů, a pak za to museli zaplatit.

  1. Vybírejte vhodné hry

Jako rodič byste měli mít přehled, pokud jde o výběr bezpečného herního prostředí pro vaše dítě. Cílem organizace PEGI (která píše  věkové doporučení na přebal hry) je poskytnout vám informace o věkové vhodnosti a obsahu videoher. Možná má vaše dítko pro strach uděláno a hororová hra ho nerozhodí. Věkový limit někdy dostávají hry za příliš barvitý jazyk, ale co čekat od mafiánů, pirátů nebo třeba automobilových závodníků. Ověřte si tedy na internetu, proč daný titul věkové omezení má a zda vám konkrétní situace ve hře připadají nevhodné.

Pokud děti chtějí hru mimo svůj věk, mluvte spolu o tom, s čím se může setkat a vysvětlujte, proč nějaké jednání ve hře je nevhodné.

Děti a závislost na hrách? Vzácný mýtus

Mnoho rodičů se bojí, že si dítě hraním vypěstují závislost. To samozřejmě představuje vážný problém, ale fakt, že dítě u počítač sedí více, než rodičům připadá přiměřené, ještě neznamená, že dítě je závislé.

Podle průzkumu Univerzity Palackého se závislost projevuje ani ne u 4 dětí ze 100. Studie probíhala tři roky a zúčastnilo se jí téměř čtyři tisíce dětí od 11 do 17 let.

„A priori nevnímáme hraní her jako takové za nějak nebezpečné, má i mnoho pozitivních aspektů. Přesto však jedno velmi důležité upozornění ze získaných údajů plyne, a to je spojené s faktem, že nejvyšší míru symptomů závislosti na digitálních hrách jsme shledali u žáků druhého stupně základních škol. Je zde tedy velký prostor pro to, aby se předcházelo závislosti na hraní her a s tím souvisejícím negativním dopadům, a to zejména u této skupiny adolescentů. Tento apel bychom rádi směřovali k rodinám a zejména k tomu, aby se rodiče o své děti zajímali, trávili s nimi více času, byli s nimi fyzicky přítomní a aby dospívající plnili svůj čas smysluplně. Tedy měli i jiné zájmové aktivity než hraní, což přispívá k tomu, že hry zůstanou pouze volnočasovou a přínosnou aktivitou a ne aktivitou, která může být destruktivní,“ zdůraznila pak Jaroslava Suchá z katedry psychologie FF UP.

Nicméně data potvrdila vztah mezi dlouhým vysedávám u her a přibíráním. Jde tedy rozhodně na místě hraní počítačových her vyvážit také vhodným pohybem.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat