jak zabezpečit virtuální dětské hřiště v konzolích

PlayStation: Jak zabezpečit virtuální dětská hřiště

Hraje vaše dítě na konzolích? Přečtěte si, jak nastavit zabezpečení samotných konzolí a chránit děti před závislostí na videohrách.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

 Herní konzole jsou mezi dětmi velmi populární. Hry na nich mohou být dokonce prospěšné pro rozvoj vašeho dítěte, příkladem může být rozvoj kreativity nebo trénink rozhodování. Důležité je zejména vybírat kvalitní hry.

Oblíbený PlayStation (společnosti Sony) není jen konzole, ale také síť. Děti se mohou stát součástí mezinárodních i lokálních herních komunit nebo během hraní komunikovat s dalšími uživateli. Celá herní subkultura může být pro dospívající přínosná. V takové komunitě se dítě může cítit přijaté a doceněné, obzvláště, pokud se cítí ve škole nebo ve svém okolí vyloučené. Navíc: komunikačním jazykem bývá angličtina.

Pojďme si projít body, jak si užít konzole, jako jsou PlayStation, Nintendo a Xbox, bezpečně.

Nastavení konzole

Pokud jde o zacházení se zcela novými technologiemi, jsou mnohé děti o krok napřed před svými rodiči. Logicky si tak dokážou (a chtějí) nastavit konzoli samy. Kvůli nadšení mohou ale podcenit rizika kybernetické bezpečnosti a polevit v obezřetnosti. Než začnou děti hrát, ujistěte se, že znáte všechny možnosti a funkce herní konzole a že je nastavena adekvátně k věku vašeho dítěte.

Nastavte hlavní účet a pod-účty

Pokud vašemu dítěti ještě nebylo 18 let, nemůže si vytvořit hlavní účet v síti PlayStation, jen podúčet jiného uživatele, který už plnoletý je. Proto si budete muset účet nejprve založit vy a z tohoto účtu následně vytvořit účet dítěte.

Po nastavení rodičovské kontroly se ujistěte, že vaše dítě nemůže nastavení změnit. Zvolte si přístupový kód pro omezení konzole a přihlašovací kód, který budete znát pouze vy. Rovněž zakažte přihlašování hostů. Podrobný postup krok za krokem pro jednotlivé generace PlayStationu najdete zde.

Všechny běžné konzole nabízejí nástroje rodičovské kontroly a rodinné účty. Konzoli Xbox budete propojovat se svým účtem u Microsoftu (respektive přihlašovat se přes něj). Přes rodičovskou aplikaci Family Link pak budete moci nastavovat limity jak pro mobilní telefon, počítač tak pro herní konzoli.

Jak nastavit dětský účet na herní konzoli:
Návod pro PlayStation
Návod pro Xbox
Návod pro Nintendo (v angličtině)

Vytvořte si přezdívku chytře

Při nastavování podúčtu si dítě zvolí přihlašovací jméno (ID), pod kterým je pak viditelné v celé síti PlayStation Network. ID jako “HonzaNovotny” prozrazuje zbytečně mnoho. Doporučujeme používat abstraktní uživatelské jméno, například “Princezna bojovnice” nebo “Aragorn14”, které neobsahuje žádné osobní informace. Velmi důležité je také nastavení silných hesel a dvoufaktorového ověření jak na hlavním účtu, tak na podúčtech.

U menších dětí vypněte chat

Když uzamknete chat, nemůže dítě komunikovat s ostatními prostřednictvím zvuku nebo videa a nemůže zveřejňovat informace a citlivý obsah ze sítě PlayStation Network na Facebooku. Nicméně je stále možné posílat zprávy pomocí funkce “Skupinové zprávy”, děti tak nejsou zcela odtržené od hráčské komunity. Je také méně pravděpodobné, že by se setkalo s nenávistnými projevy. Nezapomeňte vysvětlit, proč jste chat vypnuli a jaké výhody to přináší. Tím, že to dítěti sdělíte, zvýšíte šanci, že pravidla přijme.

Nastavte si limity

Myslíme zejména limit pro transakce ve hrách a pro čas, který chcete, aby děti maximálně strávily hrou. Zdravé limity pomáhají předcházet závislostem. Mladším dětem u nákupů her, nebo u mikrotransakcí, asistujte. Výdaje jdou ruku v ruce se zůstatkem na hlavním účtu rodičů – pokud tam není kredit, nemůže dítě utrácet.

Hraní je návykové, ale z závislostem vede málokdy. Přesto si nastavte od začátku zdravá pravidla. Děti by neměly zapomínat zejména na pohyb.
Hraní je návykové, ale z závislostem vede málokdy. Přesto si nastavte od začátku zdravá pravidla. Děti by neměly zapomínat zejména na pohyb.

Obecné pravidlo: Komunikace je důležitější než zákazy

Konstruktivní rozhovory mezi rodiči a dětmi bývají účinnější než zákazy. Neváhejte si s dítětem promluvit, zajímejte se, jaké hry (třeba i určené pro starší hráče) jej lákají a proč. Když bude mít chuť, zahrajte si společně. Ostatně řada her umožňuje zapojení více hráčů a kooperativní strategii – třeba se z toho stane oblíbená rodinná aktivita.

Videohry a závislost? Vzácnější, než byste čekali

Řada rodičů se obává, že dítě hraje příliš a že to hraničí se závislostí. Pravdou ale je, že závislost na hraní her je vzácná a vyskytuje se v minimum případů. Všeobecně se uvádí 2 – 10 %, dle použité metody výzkumu. Než se začnete obávat zkuste si zodpovědět tyto otázky?

 • Nedostalo dítě nedávno novou hru, která ho prostě jen hrozně moc baví?
 • Má dítě jiné koníčky, ve kterých alespoň trochu vyniká a má kolem nich kamarády?
 • Nemá problémy ve škole nebo v kolektivu? Hry mohou být někdy jen útěkem z reality, kterou neumíme ovlivnit.
 • Hraje nekonečné hry? Hry, které nemají jasný konec (World of Warcraft, Minecraft, Sims) svádí k tomu strávit u nich větší množství času. Doporučujeme dětem spíše hry s jasným příběhem, který někde začíná a končí (Zaklínač, It Takes Two, Fifa).

Jak se pozná závislost na hrách?

K tomu, aby byla naplněna diagnostická kritéria pro závislost na hrách, nestačí pouze několik hodin denně hrát. Podstatnějším kritériem je, zda dotyčnému hraní hry nebo myšlenka na hraní narušuje běžné denní fungování a vede ke zhoršení ve vztazích. Čeho konkrétního si u dětí v průběhu posledních 12 měsíců všímat radí psycholožka Kamila Ryšánková:

 • Ztráta ostatních zájmů. Dítě se přestane zajímat o jiné záliby, které mu dříve dělaly radost.
 • Navyšování času hraní her.
 • Hraní her vede k úlevě nebo úniku od napětí nebo špatné nálady.
 • Dítěti se nedaří přerušit hraní hry a když už se začne věnovat jiné činnosti, tak má vtíravé myšlenky týkající se hraní her.
 • Když dítě nehraje, tak může být podrážděné, nervózní nebo naštvané.
 • Všechno ostatní může ztratit smysl a jediné, co dítě zajímá, je hraní.
 • Rodiče mohou pozorovat, že se dítě přestává starat o své základní potřeby, v důsledku hraní her a nedostatečného pohybu tloustne nebo je podvyživené či dehydratované.
 • Výjimkou nejsou problémy spojené se spánkem a únavou, zvýšenou úzkostí a další.

Vyzkoušet můžete krátkou sebeposuzovací škálu IGDT-10, která slouží pouze pro základní přehled. Diagnostiku musí vždy provést odborník. Škálu i s postupem, jak s ní pracovat, najdete v doprovodných materiálech ke knize Hry, sítě, porno – stáhnete ji zdarma zde.

Jak závislost řešit?

Pokud jde o závislost na hraní, tak je podstatné vyhledat odbornou pomoc. Bezplatně se lze obracet na Národní linku pro odvykání (800 350 000). Lze dohledat specializovaná pracoviště na dětskou a dorostovou adiktologii, kde se zaměřují na řešení závislostí.

„Obrátit se můžete na psychoterapeuta v okolí, který se zabývá nelátkovými závislostmi, ale i na jakéhokoli jiného psychologa, psychiatra nebo pediatra, který vás pomůže nasměřovat dál. Do léčby dítěte je vhodné zapojit celou rodinu, proto bývá součástí léčby i takzvaná rodinná terapie,“ vysvětluje Kamila Ryšánková.

Nastavte si zdravá pravidla hned od začátku

Herní závislosti se dá předcházet, a to zejména zdravými návyky. Proto dětem nastavte limity pro hraní her (ať už na počítači, telefonu či konzoli), které se zdají vám i dětem přijatelné. Hraní by měly vyvažovat také offline aktivity s přáteli a rodinou. Mnoho počítačových her existuje i v deskové verzi (třeba i tolik oblíbený Minecraft). Možná by vás i vaše dítě bavilo si je zahrát společně?

Z hraní videoher může být skvělá rodinná aktivita. Zahrajte si takyé.

Velmi důležité je také najít si čas na aktivní pohyb. Určitým kompromisem mohou být konzole typu Nintendo Wii a pohybové hry. Je to určitě zajímavá alternativa, ale nerozvíjí tělo komplexně. Milovníkům těchto konzolí bychom doporučili vybrat si nějaký jiný (ideálně skupinový) sport pod vedením zkušeného trenéra. Konzole totiž neopraví případné chyby v držení těla, navíc jde zpravidla o individuální aktivitu. Kroužky ale nejsou jen o činnosti samotné, ale také o tom najít si nové přátele.

Dítě můžeme vést od útlého věku k organizaci činností během dne (třeba prostřednictvím magnetických kalendářů), kde může dítě s rodiči plánovat fyzické aktivity, odpočinek nebo relax.

Je vhodné umístit počítač a další herní zařízení na místnosti, kde o nich budeme mít přehled. Nebojte se mluvit s dětmi o možných rizicích a nebezpečí při hraní her – je to jeden ze základních předpokladů, aby dítě nepropadlo závislosti. Důležité je při této komunikaci s dítětem zmínit i pozitiva hraní her.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat