snapchat nabízí novoý nástroj rodičovské kontroly

Snapchat nabízí novou rodičovskou funkci: umožní rodičům sledovat, s kým si děti píší

Chatovací aplikace Snapchat představila nástroj, který umožní rodičům sledovat, s kým se přátelí a komunikují jejich děti. Nástroj je ale poněkud bezzubý. Pojďme se na Family Center podívat pod lupou.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Snapchat nově představil funkci rodičovské kontroly pojmenovanou Family Center. Nástroj Family Center slibuje rodičům přehled o tom, s kým si jejich potomci v této chatovací aplikaci píší bez toho, aby znali obsah vzkazů. Takže odpadá narušení soukromí, na které jsou teenageři pochopitelně hákliví. Funkce jsou dostupné pouze rodičům a dospívajícím ve věku 13 až 18 let (účet na Snapchatu lze pravidel mít až od 13 let). Podobné nástroje mají i sociální sítě jako Instagram či TikTok. Co tato funkce umí a jak ji nastavit?

Snapchat je komunikační aplikace. Používá se zejména na posílání multimediálních zpráv, tedy fotek a videí. Formálně ji lze používat od 13 let. Je hodně specifická tím, že zprávy se nejpozději do 10 vteřin smažou. Aktuálně má necelých 300 milionů uživatelů.

Nástroj reaguje na tlak zákonodárců i rodičů

Rodičovské nástroje představují sociální sítě a chatovací aplikace poté, co vloni bývalá zaměstnankyně Facebooku upozornila na negativní dopady na mladé uživatele. Platformy tak reagují na tlak amerického Kongresu i laické veřejnosti, zároveň díky tomu lépe vyhoví zákonům Evropské unie a připravované legislativě na ochranu dětí v USA.

Jedná se zejména o obavy, že sociální sítě lze využívat ke zneužívání dětí, podpoře destruktivního jednání, jako je vandalismus, šikana, poruchy příjmu potravy, nebo manipulativnímu marketingu.

Snapchat sice představil první takový nástroj, nicméně nadále platí i dřívější bezpečností opatření. Například nezletilí uživatelé musí být s druhým uživatelem přátelé, než si mohou psát, jejich profily jsou také nastavené jako soukromé.

Společnost uvedla, že v nadcházejících měsících plánuje funkčnost rozšířit. Rodiče tak časem budou moci sledovat nová přátelství svých dětí, nebo další možnosti nahlášení nežádoucích interakcí.

Kontrola přes Family Center zneužití nezabrání

Podstatou Snapchatu jsou mizející zprávy. Což je skvělé pro ochranu soukromí, ale zároveň to usnadňuje šikanu, zneužívání i sexting, protože záhy důkazy o komunikaci prostě zmizí. Snapchat už čelil několika žalobám rodičů dětí, které si kvůli útokům sáhly na život. Podle žalujících Snapchat usnadňuje situaci šikanátorům. V důsledku například společnost odřízla vyhledávání přátel, tuto funkci často využívali dětští predátoři.

Nástroj tedy poskytuje rodičům jistý přehled, ale případnému zneužití platformy nezabrání. Možnost vidět seznam přátel vůbec negarantuje, že jsou tyto kontakty bezpečné. V tomto hraje prim Apple, aplikace iMessage totiž rodiče upozorní, pokud jejich děti chtějí posílat jakýkoli explicitní obsah.

Nadále zůstává klíčová komunikace mezi rodiči a dětmi – je velmi důležité, aby si děti uvědomovaly, co je a není vhodné posílat a proč a zároveň také znaly svá práva.

Podle Nony Farahnik Yadegar, ředitelky pro tvorbu a dodržování všeobecných podmínek platformy a sociální dopady ve Snapchatu, jde o to přenést fyzický svět do virtuálního. V praxi také víte, koho si vaše dítě zve domů, s kým si hraje nebo s kým vyráží ven, ale u jejich soukromých konverzací v dětském pokojíčku nejste.

Jak Family Center nastavit?

Rodič si musí nainstalovat aplikaci a vytvořit vlastní účet, který následně je možné spárovat s účtem dítěte. To ale musí rodičovský účet potvrdit a dát s využitím nástroje souhlas. Tento postup zajistí, protože dítě o kontrolním mechanismu ví a nehrozí, že by si rodičovskou invenci vzalo osobně. Často se stává, že děti rodičů, kteří příliš kontrolují jejich digitální aktivity, vytvářejí nové účty rodičům za zády. V takovém případě hrozí, že rodič ztratí jakoukoli kontrolu a v krajním případě i důvěry svých dětí.

Jakmile dítě potvrdí účet rodiče, uvidí rodič se kterými účty teenager v aplikaci za posledních sedm dní konverzoval. Dále rodič může nahlížet do seznamu přátel a nahlásit případné podezřelé účty týmu Trust & Safety. Tento tým sleduje porušení pravidel platformy a má možnost například některé uživatele zablokovat.
Návod, jak nastavit Family Center najdete ve videu přímo od Spachatu:

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat