Test: poznají vaše děti online podvody?

Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Děti se na internetu nepochybně setkávají také s podvody. Dokáží vaše děti poznat falešnou reklamu nebo e-mail? Ukážeme si několik nejběžnějších praktik internetových podvodníků a vysvětlíme si, jakými triky nás dokáží oklamat.

Jak útočníci hrají na city?

Kyber útočníci často používají metody sociálního inženýrství. Zneužívají naše emoce, a to jak ty pozitivní, tak ty negativní. Typickým příkladem pozitivní emoce je radost (něco jsi vyhrál, našel tě dlouholetý kamarád). V případě negativních jde hlavně o strach a stud (například výhrůžky nebo sextortion).

Podvody jsou často masové – tedy útočník si nevybírá vás osobně, ale stejné sdělení pošle stovkám lidí a čeká, kdo se chytí. Zpravidla se vydává za důvěryhodnou autoritu. Snaží se, aby radost nebo strach byly tak velké, že ani nestihnete přemýšlet.


Žádosti o přátelství ve hrách a na sociálních sítích

Dejme tomu, že vašemu dítěti přijde v online hře vzkaz od jiného hráče, kterého ale nezná osobně. Vzkaz se zdá nevinný – druhý hráč se jen ptá, odkud dítě je a jestli se nechce kamarádit. Jak správně reagovat?

jak poznat podvod na sociálních sítích

Správný postup se pro menší děti a teenagery liší. U menších dětí doporučujeme držet se striktně pravidla, že s neznámými lidmi se nebavíme. Domluvte se s dětmi, že pokud je někdo cizí osloví, řeknou vám o tom. Společně můžete druhého hráče zablokovat.

Teenageři už bývají zvyklí hledat si přátele online. Vždy je ale na místě být opatrný a všímat si těchto varovných signálů:

  • Chová se druhý uživatel až přehnaně laskavě a naléhá?
  • Posílá mi vzkaz několikrát denně na různých platformách?
  • Požádá mě, abych naši konverzaci tajil?
  • Snaží se mi namluvit, že mi rozumí, na rozdíl od mých kamarádů a rodiny?
  • Vyptává se, zda jsem sám a kde jsou rodiče?
  • Vyžaduje po mě fotky nebo videa výměnou za hezké věci nebo peníze?
  • Nutí mě bavit s o tématech, která mě nezajímají nebo jsou mi nepříjemná?
  • Posílá mi nevyžádaný jakýkoli obsah?

Jakmile si vaše dítě odpoví na jakoukoliv otázku „ano“, je na místě konverzaci s druhým uživatelem ukončit. Povzbuzujte děti, aby se v podobných případech svěřily. Je možné, že už druhému uživateli řekly nebo poslaly něco osobního a bojí se komunikaci úplně odstřihnout.

Společně můžete uložit důkazy o nevhodném chování, uživatele zablokovat a případně jej nahlásit administrátorům či Policii.

Přečtěte si také: Grooming, kamarádství z hororu

Neodolatelné výhry

Jiná situace: Dítě se přihlásí k sociálním sítích a uvidí upozornění – jiný uživatel jej označil, údajně vyhrálo nový iPhone. Jak měly děti reagovat?

Zázračné výhry bývají často podvod. jde o metodu sociálního inženýrství.

Podobné příspěvky jsou na sociálních sítích časté a běžně se používají k šíření podvodných webových stránek nebo aplikací. Rozhodně nedoporučujeme klikat na přiložený odkaz. Nejlepší je vůbec nereagovat.

Soutěže o hodnotné ceny se v České republice řídí přísnými pravidly. Musíte například znát pravidla soutěže předem.

Pokud je takto označí někdo známý, je dobré si ověřit pravost zprávy napřímo. Možná má štědrý uživatel infikovaný profil, to se bohužel stává. Příkladem může být doslova epidemie podobných vzkazů na Messengeru (tento podvod mimochodem éterem stále koluje).

Někdy nemůžete sami takový příspěvek smazat nebo zrušit označení. Vždy lze nahlásit příspěvek administrátorům s tím, že se jedná o podvod či spam. Detailní návod, jak smazat nevhodné komentáře a příspěvky, najdete v tomto článku.

Výzvy k obnovení předplatného

Poslední typický scénář: Dítě dostane mailem zprávu, že nějaká stránka zaznamenala nové přihlášení z nějaké divného místa. E-mail vyzývá k přihlášení a změně hesla. Jak postupovat?

ukázka podvodného e-mailu, phishing

Tento e-mail se snaží vyvolat paniku: „proboha, někdo z Maďarska se mi zrovna snaží nabourat účet! Raději hned změním heslo.“ Ačkoli ve skutečnosti se vůbec nic neděje.

Pokud vaše dítě dostane e-mail, ve kterém se píše, že je nutné ihned něco závažného vyřešit, je důležité zachovat klid. Nikdy nice neřešte ihned, ale dejte si oddechový čas na rozmyšlenou.

Vysvětlete dětem, ať za vámi raději přijdou a společně si takový e-mail pečlivě prohlédněte, aniž byste na cokoli klikali.

V příkladu výše se podvodníci odkopali hned na začátku – špatnou adresou odesílatele. Oficiální adresa by byla @instagram.com (nikoli @instagramsupport.net) – což si lze ověřit na jejich webových stránkách. Navíc zprávu označil jako podezřelou i bezpečnostní program.

jak poznat podvod v emailu

Podvodný nebo podezřelý e-mail jednoduše vymažte. Případně se přihlaste do služby, ovšem přes přihlašovací stránku, na kterou jste zvyklí, a ověřte si situaci přímo v aplikaci.


Přečtete si také:
5 nejčastějších podvodů na Instagramu
Jak děti edukovat o bezpečnosti, aniž bychom je děsili?
Vánoční scamy cílí i na děti. Před jakými podvody se mít na pozoru?
Evoluce digitálních podvodů: jaké triky používají hackeři?

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat