ochrana dat dětí mobilní hry rizika

Za oponou hry: chrání mobilní aplikace soukromí dětí?

Víte, jak nakládají hry a aplikace pro děti s daty? Ujistěte se, že digitální hřiště dětí jsou bezpečným místem, která data dětí opravdu dobře chrání.
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Děti dnes tráví na telefonu hodně času. Přibližně 80 % evropských dětí ve věku 9-16 let má každý den přístup k internetu ze svého telefonu. Možnosti, které smartphony nabízejí jsou samozřejmě skvělé, ale je důležité brát v potaz také rizika.

Jako rodiče tato zařízení často kupujeme, abychom měli jistotu, že jsou naše děti v bezpečí. Obáváme se spíše nadužívání, možná vlivu sociálních sítí, ale možné dopady na soukromí dětí moc neřešíme.

Částečně za to může netransparentnost vývojářů aplikací a složité formulace v různých podmínkách používání, které jsou psané právničinou. Pojďme si shrnout, jak jsou na tom s ochranou soukromí dětské aplikace a ukázat si, jaké parametry pohlídat.

Příručka pro rodiče: Jak ochránit děti na internetu

Měly by aplikace obsahovat bezpečnostní upozornění?

Aplikace pro chytré telefony jsou pro naše děti vstupní branou do digitálního světa. Mohou je však také vystavit podvodné reklamě, nevhodnému obsahu a bezpečnostním rizikům. Ochrana dat, které aplikace používá, obvykle není to první, co řešíme. Přitom je mnoho aplikací sbírá i data, která nepotřebuje.

Studie společnosti Incogni analyzovala 74 aplikací určených dětem (všechny byly vytvořené pro operačním systém Android). Závěry nejsou pozitivní:

 • Téměř polovina (34) shromažďuje alespoň nějaké údaje o uživateli
 • 11 aplikací shromažďuje alespoň 7 nebo více údajů, včetně polohy, e-mailových adres, historie nákupů a interakcí s aplikací.
 • Pouze 62 % aplikací shromažďujících údaje umožňovalo uživatelům požádat o vymazání nasbíraných dat.
 • Vývojáři tvrdili, že důvodem shromažďování těchto údajů jsou především analytické účely, funkčnost aplikace, prevence podvodů a reklama nebo marketing.

Jiná studie aplikací pro iOS určených pro děti do 12 let zjistila, že všechny sdílely údaje uživatelů s různou mírou citlivosti mimo aplikaci. A 44 % z nich odeslalo alespoň jeden osobní údaj třetím stranám. Přibližně 65 % sdílelo údaje s třetími stranami, které poskytují reklamu nebo analytiku pro komerční účely.

Co říká zákon o ochraně dětí?

Zákony jsou v tomto ohledu poměrně přísné, obzvláště pokud se bavíme o zpracování dat dětí a cílení reklamy na nezletilé uživatele. V Evropské unii platí GDPR, v tomto nařízení je několik paragrafů, které se věnují specificky ochraně dat dětí. S výjimkou preventivních a poradenských služeb je tak nutný souhlas rodiče se zpracováním osobních údajů.

Vyžaduje také, aby nastavení ochrany osobních údajů odpovídalo věku dětí, byly snadno pochopitelné, a aby vývojáři pravidelně vyhodnocovali a zmírňovali rizika související s ochranou údajů. Což se bohužel často neděje.

Na co si dát pozor v mobilních hrách pro děti?

 1. Nadměrný sběr dat: Osobní údaje, jako je věk, e-mailová adresa a umístění a aktivita v aplikaci, jsou pro inzerenty zlatý důl. Sdílení těchto dat bez souhlasu ale není v pořádku. Zbytečně se tak zvyšuje digitální stopa, kterou za sebou děti ve virtuálním prostoru zanechávají.
 2. Bezohledná reklama: Reklamy zaměřené zejména na malé děti mohou zneužívat jejich neschopnosti rozpoznat inzerci. Reklamy by také mohly obsahovat nevhodný obsah.
 3. Nákupy v aplikacích: Některé aplikace – zejména pak hry – umožňují uživatelům nakupovat, aniž by museli aplikaci opustit. Děti mohou být náchylnější k utrácení peněz – což by vás jako rodiče mohlo v konečném důsledku přijít draho.
 4. Omezené informace o ochraně osobních údajů: Aplikace pro děti mohou mít neprůhledné zásady ochrany soukromí, z nichž není jasné, co se bude s daty dít nebo jak je aplikace bude chránit.
 5. Nadměrné sdílení: Některé aplikace nabízejí dětem jen neomezené možnosti, co o sobě lze sdílet, což je vystavuje riziku ze strany kyberšikany, zlodějů dat a podvodníků.
 6. Nevhodný obsah: Aplikace mohou dětem umožnit přístup k obsahu nevhodnému pro jejich věk, včetně obsahu sdíleného jinými uživateli. Sociálně sítě jsou obzvláště rizikové vzhledem k velkému počtu uživatelů, kteří sdílejí obrázky a videa. Může trvat dlouho, než moderátoři zachytí a odstraní takový násilný, rizikový nebo příliš sexuální obsah.
 7. Bezpečnostní rizika: Mobilní aplikace mohou obsahovat zranitelnosti. Ty mohou zneužít kyberútočníci a ukrást údaje vašeho dítěte, včetně přihlašovacích údajů do aplikací, přihlásit je k placeným službám nebo se zmocnit jejich účtů na sociálních sítích a herních účtech.

Jak lze používat aplikace bezpečně?

Jako rodiče hrajete zásadní roli při ochraně soukromí vašeho dítěte. Ukážeme vám jak.

 1. Mluvte s dětmi: Mluvte s dětmi tom, jak je důležité si svoje data chránit. Buďte maximálně otevření debatě – aby děti měly jistotu, že prvním, za kým s problémy mohou přijít, jste vy.
 2. Udělejte si průzkum: Než dítěti dovolíte stáhnout si nějakou aplikaci, vždy si ji prověřte. Zkontrolujte jejich zásady ochrany osobních údajů, recenze a obsah.

Stáhnout Konverzační karty pro děti a rodiče

 1. Používejte aplikace rodičovské kontroly: Tyto aplikace umožní nastavit filtry, jaké aplikace si děti mohou stáhnout nebo kolik času mohou telefon používat. Vždy jde z dětského zařízení požádat o výjimku. Máte tak jistou kontroly, ale nijak tím nezasahujete do soukromí dětí.
 2. Zaměřte se na bezpečnost: Stáhněte do zařízení dítěte bezpečnostní software a dbejte na to, aby byly všechny aplikace aktualizované. Zapněte dvoufaktorové ověřování (2FA) u všech aplikací, které ho podporují. A zajistěte, aby vaše dítě stahovalo aplikace pouze z Google Play nebo Appstore.
 3. Blokování reklamy: Vypněte v chytrém telefonu svého dítěte sledování reklamy. To je možné zapnout v nastavení operačního systému.
 4. Vybírejte aplikace vhodné pro děti: V zařízeních se systémem Android vyhledejte v Google Play na kartě Děti. Aplikace mají vždy štítek PEGI, který definuje, pro jakou věkovou kategorii jsou určené.

Technologie otevírají dětem zcela nový neprozkoumaný svět. Je ale důležité, aby se je také naučily prozkoumávat bezpečně.

Článek je součástí projektu Safer Kids Online

Safer Kids Online je celosvětová iniciativa společnosti ESET. Cílem této iniciativy je přinášet informace, které mohou rodiče, vychovatelé, děti a učitelé využít k otevření diskuze o bezpečnosti na internetu a poskytnout nástroje pro vytváření bezpečného online prostředí pro všechny děti.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat