útočníci šířili škodlivé kódy i na zařízeních s platformou Android

Sdílíte na sociálních sítích, nebo patříte mezi opatrné?

Nový průzkum od ESET zjišťoval chování českých uživatelů na sociálních sítích. Podle výsledků rádi sdílíme zejména zážitky a významné životní události, podceňujeme ale zabezpečení účtu.
Lucie Mudráková
Total
0
Sdílení

Podle průzkumu společnosti ESET patříme v Česku k zodpovědným uživatelům – informace o sobě sdílíme umírněně a nezveřejňujeme citlivá data. Třetina uživatelů dokonce nesdílí vůbec žádný obsah.

Nejčastěji sdílí obsah na sociálních sítích uživatelé nad 51 let. Jednou týdně nebo častěji sdílí příspěvky 15 % uživatelů v této věkové kategorii. Stejně často sdílí jen necelých 8 % uživatelů mezi 18. a 30. rokem.

Obecně sdílí na sociálních sítích mírně častěji muži. Ženy ale přiznávají, že publikují obsah denně (činí tak 16 % z nich, ale jen 9,5 % mužů). Třetina českých uživatelů sdílí obsah jen výjimečně a 15 % dokonce vůbec nikdy.

V Česku jsme se sdílením na sociálních sítích spíše opatrní.

Nadměrné sdílení informací o sobě a svých blízkých patří přitom mezi nejvýraznější rizika na sociálních sítích.

Ne vždy je sdílení rizikem

Nejčastěji sdílíme momentky z různých zážitků (30 %), významné životní události a jubilea (20 %), informace, jakých událostí se plánujeme zúčastnit (15 %) a snímky vlastních dětí, kde je jim vidět do tváře (11 %).

Příspěvky, které mohou být nebezpečné pro naše data a soukromí, sdílí pouze jednotky procent uživatelů. Mezi takové patří například příspěvek s nějakým osobním údajem (takový sdíleli lidé ve 2 % případů), s intimním obsahem (necelá 2 %), snímek dítěte v plavkách nebo zcela nahého (1 %) a informaci o plánované dovolené (4 %).

Fotografie z letní dovolené nebo narozeninové oslavy většinou riziko nepředstavují. Jiná situace je ovšem už například sdílení fotek s diplomem nebo vysvědčením – na něm je ale uvedeno datum narození nebo adresa školy, což jsou osobní údaje.

Mezi velmi rizikový obsah patří sdílení fotografií dětí z letních dovolených, zejména snímky v plavkách nebo na kterých jsou zcela nahé.

Sdílíme rádi hlavně na Facebooku

Nejpopulárnější platformou pro sdílení obsahu je pro nás Facebook, Instagram a WhatsApp. Ostatní sociální sítě pak spíše využíváme k prohlížení obsahu. Oblíbené sociální sítě TikTok, Twitter či LinkedIn používáme převážně pasivně.

Také si pečlivě vybíráme, s kým chceme své zážitky sdílet. Téměř polovina (42 %) českých uživatelů sdílí aktivně obsah jen s přáteli nebo sledujícími, které je nutné předem schvalovat, rovná třetina sdílí s rodinou a nejbližšími přáteli. Desetina uživatelů sdílí obvykle příspěvky veřejně.

Češi se zpravidla nesetkávají s tím, že by sdíleli nějakou informaci, které by později litovali. V rámci průzkumu to uvedlo 64 % dotázaných. Šikaně či posměchu čelila přibližně 3 % dospělých uživatelů. Velmi málo lidí také přiznává, že by sdíleli nějakou dezinformaci. Sdílení obsahu, který se později ukázal jako nepravdivý, přiznávají opět jen 3 % dotázaných. Celých 8 % dotázaných nicméně připouští, že někdy sdíleli takové informace, které byly až příliš osobní a znovu by tak již neučinili. Nejčastěji se do takové situace dostali uživatelé mezi 41 a 50 lety.

Nad sdílením přemýšlíme, uniká nám ale zabezpečení účtu

Pro ochranu dat je velmi důležité také zabezpečení účtů na sociálních sítích. Právě tento nedostatek je často na vině, pokud dojde k prolomení účtu. Je také poměrně běžné, že řada uživatelů hesla recykluje nebo nepoužívají dostatečně silné přihlašovací fráze.

Spolehlivé heslo využívá třetina uživatelů, nejčastěji mezi 31. a 40. rokem a nad 51 let. Pomocí vícefázového ověření (nejčastěji potvrzením v ověřovací aplikaci, odkazem v e-mailu nebo kódem zaslaným v e-mailu nebo přes SMS) se přihlašuje 15 % lidí, častěji tak činí muži. Desetina uvádí, že využívá vždy unikátní kombinaci jména a hesla. Čím starší uživatel je, tím spíše dbá na toto pravidlo.

„Používání stejných přihlašovacích údajů ve více aplikacích či online službách je rizikové. Pokud dojde k prolomení jednoho hesla, můžeme přijít o několik účtů najednou a útočníkům otevřít cestu k velkému množství našich osobních údajů, které mohou dále zneužít. Databáze s odcizenými hesly jsou na dark webu běžně k zakoupení a útočníci po nich sáhnou jako první před složitějšími typy útoků. Obecně bych doporučila uživatelům, aby používali silná a jedinečná hesla pro každý ze svých online účtů. S vytvořením a uchováváním takových hesel pomůže spolehlivý správce hesel, který navíc hesla ukládá bezpečně v zašifrované podobě,“ radí Vladimíra Žáčková z ESETu.

Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos ve dnech 13. až 15. června 2023 na 500 respondentech v České republice.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat