Muž s telefonem na nádraží

Šest rad, jak se připojit bezpečně k internetu

Chcete být i na dovolené online, sdílet zážitky nebo jen sledovat dění doma? Nic není nemožné. Každý hotel i festival má vlastní připojení. Víte, jak používat internet na cestách bezpečně?
Tereza Malkusová
Total
233
Sdílení

Turisté jsou pro podvodníky snadný cíl. Na výletech nebýváme totiž ostražití. Středobodem jejich zájmu jsou zpeněžitelné osobní údaje nebo údaje o platebních kartách. Turisté často pátrají po jakékoli bezplatné Wi-Fi v dosahu. Nad tím, jak a zda je vůbec zabezpečená, nepřemýšlejí. Nezabezpečené sítě ale představují riziko pro veškerá data, která jimi protékají.

Šestero pro bezpečná data

Připravili jsme několik základních pravidel, abyste mohli v klidu relaxovat. Všechny tipy jsou nenáročné a v praxi vás nijak neomezí. Rozhodovat by vždy měla důvěryhodnost poskytovatele. Nevíte-li si rady, použijte raději mobilní data než neznámou Wi-Fi.

1. Nejbezpečnějším připojením je síť vlastního operátora

Díky změnám v roamingu není drahé mít v zásobě nějaká data. Bohužel ale na velkých akcích může toho připojení „padat“ kvůli přetížení. Obecně vzato se jedná o nejdůvěryhodnější variantu připojení.

2. Prověřte Wi-Fi. Vždy se zeptejte personálu na oficiální Wi-Fi a připojujte se jen k ní.

Spolehlivé podniky mívají připojení zaheslované. Útočníci často vytvářejí sítě s podobným názvem, což může nepozorné uživatele zmást.

Pokud po vás Wi-Fi požaduje aktualizaci softwaru, okamžitě se odpojte a nepoužívejte ji. Patrně se jednalo o pokus infikovat vaše zařízení.

3. Ani Wi-Fi s heslem nemusí být bezpečná

Vždy se řiďte tím, jak důvěryhodný poskytovatel dané sítě je. Vlastní Wi-Fi síť může vytvořit každý. Renomované instituce si nemohou dovolit narušení soukromí zákazníků, zpravidla tak můžete důvěřovat hotelovým Wi-Fi nebo sítím na úřadech. O obchodních centrech už to ale neplatit nemusí.

4. Pokud se připojíte k nedůvěryhodné Wi-Fi, používejte ji jen pro běžné surfování

Bez obav si můžete najít spoj nebo cenu vstupného, ale nikdy se nepřihlašujte do žádných služeb a neposílejte žádné osobní údaje, ani fotografie.

Pokud by síť byla napadená, mohl by útočník údaje „odposlouchávat“. Přes prohlížeč se nikdy nepřihlašujte do e-mailu, internet bankingu, k sociálním účtům, ani přes ně v tomto případě nenakupujte.

5. Sociální sítě, online banking, e-mail využívejte výhradně prostřednictvím originálních mobilních aplikací

Tyto aplikace zpravidla vytvoří mezi vaším telefonem a serverem tunel, kterým data mohou bezpečně téct.

Aplikace si stáhněte z oficiálních obchodů a nainstalujte předem na známé a zabezpečené Wi-Fi. Oficiální obchody obsahují méně škodlivých nebo infikovaných aplikací. Také se ujistěte, že máte v telefonu spolehlivé antivirové řešení, optimálně i s funkcí Anti-theft proti ztrátě. Pro správnou funkci ochrany proti ztrátě doporučujeme nejen zapnuté zjišťování polohy, ale i data. Před cestou do zahraničí zkontrolujte nastavení datového roamingu u svého operátora.

6. Pokud musíte na dovolené pracovat, používejte VPN

VPN neboli virtuální privátní síť. Nainstaluje vám ji IT oddělení předem. Služební data pak tečou bezpečně a bez rizika.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat