Muž s telefonem na nádraží

Šest rad, jak se připojit bezpečně k internetu

Chcete být i na dovolené online, sdílet zážitky nebo jen sledovat dění doma? Nic není nemožné. Každý hotel i festival má vlastní připojení. Víte, jak používat internet na cestách bezpečně?
Tereza Malkusová
Total
0
Sdílení

Turisté jsou pro podvodníky snadný cíl. Na výletech nebýváme totiž ostražití. Středobodem jejich zájmu jsou zpeněžitelné osobní údaje nebo údaje o platebních kartách. Turisté často pátrají po jakékoli bezplatné Wi-Fi v dosahu. Nad tím, jak a zda je vůbec zabezpečená, nepřemýšlejí. Nezabezpečené sítě ale představují riziko pro veškerá data, která jimi protékají.

Šestero pro bezpečná data

Připravili jsme několik základních pravidel, abyste mohli v klidu relaxovat. Všechny tipy jsou nenáročné a v praxi vás nijak neomezí. Rozhodovat by vždy měla důvěryhodnost poskytovatele. Nevíte-li si rady, použijte raději mobilní data než neznámou Wi-Fi.

1. Nejbezpečnějším připojením je síť vlastního operátora

Díky změnám v roamingu není drahé mít v zásobě nějaká data. Bohužel ale na velkých akcích může toho připojení „padat“ kvůli přetížení. Obecně vzato se jedná o nejdůvěryhodnější variantu připojení.

2. Prověřte Wi-Fi. Vždy se zeptejte personálu na oficiální Wi-Fi a připojujte se jen k ní.

Spolehlivé podniky mívají připojení zaheslované. Útočníci často vytvářejí sítě s podobným názvem, což může nepozorné uživatele zmást.

Pokud po vás Wi-Fi požaduje aktualizaci softwaru, okamžitě se odpojte a nepoužívejte ji. Patrně se jednalo o pokus infikovat vaše zařízení.

3. Ani Wi-Fi s heslem nemusí být bezpečná

Vždy se řiďte tím, jak důvěryhodný poskytovatel dané sítě je. Vlastní Wi-Fi síť může vytvořit každý. Renomované instituce si nemohou dovolit narušení soukromí zákazníků, zpravidla tak můžete důvěřovat hotelovým Wi-Fi nebo sítím na úřadech. O obchodních centrech už to ale neplatit nemusí.

4. Pokud se připojíte k nedůvěryhodné Wi-Fi, používejte ji jen pro běžné surfování

Bez obav si můžete najít spoj nebo cenu vstupného, ale nikdy se nepřihlašujte do žádných služeb a neposílejte žádné osobní údaje, ani fotografie.

Pokud by síť byla napadená, mohl by útočník údaje „odposlouchávat“. Přes prohlížeč se nikdy nepřihlašujte do e-mailu, internet bankingu, k sociálním účtům, ani přes ně v tomto případě nenakupujte.

5. Sociální sítě, online banking, e-mail využívejte výhradně prostřednictvím originálních mobilních aplikací

Tyto aplikace zpravidla vytvoří mezi vaším telefonem a serverem tunel, kterým data mohou bezpečně téct.

Aplikace si stáhněte z oficiálních obchodů a nainstalujte předem na známé a zabezpečené Wi-Fi. Oficiální obchody obsahují méně škodlivých nebo infikovaných aplikací. Také se ujistěte, že máte v telefonu spolehlivé antivirové řešení, optimálně i s funkcí Anti-theft proti ztrátě. Pro správnou funkci ochrany proti ztrátě doporučujeme nejen zapnuté zjišťování polohy, ale i data. Před cestou do zahraničí zkontrolujte nastavení datového roamingu u svého operátora.

6. Pokud musíte na dovolené pracovat, používejte VPN

VPN neboli virtuální privátní síť. Nainstaluje vám ji IT oddělení předem. Služební data pak tečou bezpečně a bez rizika.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat