operační systém kldr

Severokorejský státní operační systém pro PC šmíruje uživatele

Dokonalý přehled o všech uživatelích osobních počítačů a jejich chování na národním intranetu má státní aparát v komunistické Severní Koreji (KLDR). Pomáhá mu v tom vlastní operační systém pro PC nazvaný Red Star OS.
Total
0
Sdílení

Jak zjistili němečtí IT odborníci Florian Grunow a Niklaus Schiess ze společnosti ERNW, kteří stáhli tento operační systém z internetových stránek mimo KLDR a následně analyzovali jeho kód, systém umožňuje kontrolovat i soubory přenášené na externích USB discích. Používá totiž speciální vodoznaky, díky nimž lze vyhledat pohyb všech nelegálně šířených zahraničních filmů, hudebních nahrávek nebo textových souborů, aniž by se uživatelé museli nutně otevřít. Stačí vložit USB flash disk do počítače.

Red Star OS

Grunow a Schiess zveřejnili své závěry na Chaos Communication Congressu, který se konal o uplynulém víkendu v Hamburku. Red Star OS podle nich funguje i jako účinný státní intranet, který blokuje přístup k zakázaným internetovým stránkám. Operační systém není podle obou výzkumníků pouhou kopií Windows nebo iOS. „Zesnulý vůdce Kim Čong-il požadoval, aby KLDR vyvinula svůj vlastní operační systém. A přesně to udělali,“ konstatují Grunow se Schiessem. Na vývoji systému pracuje Severní Korea od roku 2002, nyní se používá verze 3.0 uvolněná v roce 2013, která je založena na Linuxu. „Ale je to naprosto jedinečný systém, který používá i svoji vlastní verzi šifrování souborů. Jedná se tedy o plnohodnotný operační systém, u kterého kontrolují většinu kódu,“ konstatuje Florian Grunow.

Vznik Red Star OS podle Grunowa dokazuje, jak moc se severokorejský režim obává kybernetických útoků ze zahraničí a špionáže. Oba výzkumníci nemají představu o tom, kolik počítačů v KLDR využívá tento operační systém, ale IT odborníci, kteří navštívili KLDR, říkají, že většina stále ještě funguje na Windows XP. Používání Red Star OS je totiž velmi komplikované, při jakémkoli pokusu o změnu některé ze základních funkcí, jako je například vypnutí antivirové ochrany nebo firewallu, se zobrazí chybové hlášení nebo se počítač sám od sebe restartuje. Red Star obsahuje vlastní textový editor, kalendář a aplikaci pro skládání a přepis hudby.

Severní Korea není jediným státem, který si vytvořil vlastní počítačový operační systém na míru. Kuba má národní systém značky Nova a o stejnou věc se pokoušela i Čína a Rusko.

Mohlo by vás zajímat

Pravda a mýty o bezpečnosti Androidu. Obezřetnost je na místě

Nejrozšířenější operační systém v chytrých mobilních zařízeních není tak bezpečný, jak by se mohlo zdát. Chráníte svůj počítač a notebook bezpečnostním softwarem a zdá se vám zbytečné vynakládat čas a finanční prostředky, abyste stejným způsobem zabezpečili i svůj chytrý telefon nebo tablet? Možná jste zaslechli tvrzení, že smartphony jsou proti malwaru lépe chráněny a žádnou speciální bezpečnostní aplikaci nepotřebují. Opak je pravdou.
Přečíst článek

Jak přežít mistrovství světa ve fotbale bez úhony

Začíná mistrovství světa, do něhož se sice naše reprezentace neprobojovala, přesto se možná spousta fotbalových fanoušků zajímala o možnost přímého navštívení dějiště šampionátu. Vidět důležitý zápas, ve kterém změří síly hvězdné týmy Španělska, Německa a třeba Brazílie, je přeci zážitek na celý život.
Přečíst článek