Smart Lock a Lollipop

Nová verze Androidu označovaná jako Lollipop (česky „lízátko“) se pomalu, ale jistě začíná postupně objevovat na nových nebo od výrobce dobře podporovaných zařízeních (Nexus, Nvidia Shield Tablet atd.). Obsahuje nové bezpečnostní funkce, které opět o něco více zabezpečí smartphone nebo tablet.
Martin Skýpala
Total
0
Sdílení

Velkým rozšířením prošlo zamykání zařízení. Jednoduchá věc, kterou mnoho uživatelů podceňuje a nepoužívá, což je škoda. Při odcizení zařízení jde o spolehlivou metodu, jak ochránit soukromá data na telefonu. Použití PIN kódu či gesta má však úskalí v tom, že se zařízení po určité době automaticky uzamkne a neustálé odemykání je, přiznejme si, otravné. A právě na toto Google myslel a do poslední verze operačního systému zařadil chytrou funkci Smart Lock.

Ta umožňuje telefonu poznat, za jakých podmínek se nemusí zamykat, a to na základě důvěryhodného místa, obličeje nebo zařízení. Pojďme si je postupně projít. Důvěryhodné místo je, jak název napovídá, o určení „bezpečné“ zóny například domov, práce, oblíbená hospoda. Nevýhodou je nutnost neustálého zapnutí určení polohy, což docela „žere“ baterii.

poloha na mapě

Rozpoznávání obličeje je klasickou metodou. Zařízení si „vyfotí“ vaši tvář, a pokud ji dokáže při zapnutí identifikovat, je vyhráno. Důvěryhodný obličej jde ještě upřesnit variantami obličeje v různých světelných podmínkách, s brýlemi a podobně. Funguje to překvapivě dobře, ale z hlediska bezpečnosti jde pravděpodobně o nejméně vhodnou variantu. Stačí najít osobu, která je vám podobná.

fajfka uprostřed oválu z teček

Jako nejzajímavější volba se jeví poslední možnost se zařízením, kdy například lze spárovat telefon a třeba chytré hodinky přes bluetooth nebo NFC. Pokud jsou definovaná zařízení v dosahu, nic se nezamyká. U „modrého zubu“ může být podobně jako u GPS problém s výdrží baterie v případech, kdy není možné zařízení libovolně nabít, proto má párování přes NFC největším potenciál. Na trhu je dostatečné množství NFC vychytávek, které vám umožní detailně nastavit i jiné chování telefonu než je zamykání. Ale to je trochu jiný příběh.

připojení bluetooth

Tak jako tak, Smart Lock je o pouze o ochraně mobilních zařízení před fyzickým útokem. Pro kyber útoky je vhodné používat některý z dostupných antivirových programů, kdy už dnes není problém najít i řešení zdarma se základními funkcemi.

Novinky z magazínu Dvojklik.cz

Jednou měsíčně vám pošleme to nejbezpečnější čtení. Pohodlně. Do mailu.

Frekvence odesílání 1x měsíčně.
Snadné odhlášení jedním kliknutím.

Další informace o zpracování osobních údajů najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Mohlo by vás zajímat
Falešné faktury šíří v Česku malware

Neočekávaná faktura v e-mailu může obsahovat škodlivý kód

Podle poslední statistiky nejčastějších hrozeb pro operační systém Windows v Česku je s téměř pětinou všech detekcí největším rizikem stále spyware Agent Tesla. Nejčastější e-mailové přílohy, jejichž prostřednictvím se malware v říjnu šířil Českem, tentokrát odkazovaly na dokumenty k platbám, jako jsou faktury nebo potvrzení od přepravních společností.
Přečíst článek